Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Centrum Bratislavy sa zmení. Spustili súťaž na premenu Námestia SNP a okolia

10.12.2019, 10:48 | pol | © 2019 News and Media Holding

Verejný priestor v historickom jadre Bratislavy prejde výraznou premenou. Avizovanú architektonickú súťaž na novú podobu Námestia SNP a priľahlého Kamenného námestia spustilo mesto v utorok. Architekti sa môžu hlásiť do 17. januára.

  • Tlačiť
  • 10

Námestie SNP a Kamenné námestie patria k najvýznamnejším mestským priestranstvám v Bratislave. Sú súčasťou centrálnej pamiatkovej zóny.

Popri historicko-spoločenskom význame priestoru sa z územia stal aj dôležitý prestupný uzol pre mestskú hromadnú dopravu. Mesto pod vedením primátora Matúša Valla ide riešiť nevyhovujúci stav tohto verejného priestoru.

Súťaž štyroch tímov

„Dlhodobo hovorím, že v Bratislave máme voči verejnému priestoru veľký dlh a chcem, aby sme tento stav napravili. Hnacou silou zmien je najmä Metropolitný inštitút Bratislavy, ktorý sa v jednom zo svojich prvých projektov podujal doslova opraviť verejný priestor na Námestí SNP, Klobučníckej, Treskoňovej ulici a Kamennom námestí,“ načrtol M. Vallo.

Mesto nadviazalo na projekt Živé námestie, v rámci ktorého dobrovoľníci upravili priestor aj pred Starou tržnicou. Ďalšie aktivity už zastreší Metropolitný inštitút Bratislavy, ktorý funguje od jari.

Neprehliadnite

V rámci projektu „Živé námestie“ sa zozbierali dáta a spracovali analýzy, ktoré sa týkajú Námestia SNP a Kamenného námestia. Sú podkladom pre verejnú architektonickú súťaž, z ktorej môže následne podľa mesta vzísť dlhodobá stratégia rozvoja týchto území.

„Zámerom je, aby budúcu podobu námestia pomohli vytvoriť čo najlepší architekti a aby bola tým najlepším, čo je dnes možné,“ uvádza magistrát.

Prihlášky do súťaže môžu tímy architektov posielať do 17. januára 2020. Na začiatku z nich vyberie 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy architektonická súťaž, Bratislava