Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Centrum nad fjordom celé v dreve

05.04.2012, 14:46 | Karol Klanic

Svetová architektúra. V priebehu štyroch rokov sa Nóri zmohli na dve výstavné opery

  • Tlačiť
  • 0

Tento rok pribudlo v Kristiansande v južnom Nórsku pozoruhodné centrum umenia Kilden (Zdroj, Prameň). Helsinský ateliér ALA Architects ho navrhol na ostrove Odderøya, ktorý sa po zrušení vojenského priestoru stal mestskou rekreačnou zónou. Malá časť severozápadného pobrežia obráteného k centru patrila k prístavu.

V Kildene, ktorý stojí na prístavnom móle číslo 13, tesne vedľa obnoveného sila, významnej priemyselnej stavby z 30. rokov minulého storočia, sídlia tri inštitúcie – regionálny divadelný súbor, opera a mestský symfonický orchester. Jeho štyri siene, naprojektované tak, aby sa dali používať zároveň a každá na iné podujatie, majú celkovú kapacitu takmer 2 300 osôb.

Priečelie je orientované na západ k jednej z turistických atrakcií mesta, rybiemu trhu s mnohými reštauráciami, takzvanému Rybnému mólu – Fiskebrygga na druhej strane úzkeho kanála medzi ostrovom a pevninou.

Fínski projektanti zvažovali tri verzie priečelia. Pôvodne malo byť podoprené oceľovými stĺpmi, neskôr sa venovali koncepcii oceľovej podpornej konštrukcie so zavesenými drevenými prvkami. V konečnej verzii skryli nosnú oceľovú konštrukciu pod zvlnený šikmý drevený podhľad s plochou 3 500 m2.

Vlna plynulo prechádza do stropu vstupnej haly a ústi v podlahe. Náročné riešenie technicky dopracovala nórska spoločnosť Trebyggeriet, špecializovaná na drevené konštrukcie, a zrealizovala švajčiarska firma Design to production.

Na podhľad nad sklenou fasádou a na strop použili vyše 14-tisíc dielcov z lepeného laminovaného a ohýbaného dubového dreva z miestnych zdrojov. Drevo dopĺňajú sivočierne plochy – na bočných fasádach hliníkové platne uložené do plastických vzorov, v interiéri kamenná dlažba.

V škandinávskych mestách postavili viacero opier v pôsobivej morskej scenérii, napríklad helsinskú Suomen Kansallisooppera alebo Operaen v Kodani. Kilden porovnávajú predovšetkým s výstavnou budovou Nórskej národnej opery a baletu v Oslo od ateliéru Snøhetta (2008), ktorá stála okolo 500 mil. eur (pozrite si video na záver článku).

O týchto nákladoch sa kedysi v Nórsku diskutovalo podobne ostro ako teraz o 223 mil. eur, vynaložených na Kilden. Ministerka kultúry uisťuje, že o predstavenia v Kristiansande bude rovnako veľký záujem ako v metropole, kde sú permanentne vypredané, a že centrum bude priťahovať návštevníkov nielen z vyše 200 kilometrov vzdialeného Stavangeru, ale aj zo zahraničia.

V Kristiansande sa koná viacero úspešných kultúrnych festivalov a leží v tradičnom obľúbenom rekreačnom regióne, na takzvanej Nórskej riviére.

Pred sto metrov dlhým a 35 metrov vysokým priečelím Kilden osadili na skalnatom ostrove plastiku Tanečnica – skrútenú oceľovú tyč, otáčajúcu sa vo vetre. Aj tým sa priblížili slávnej stavbe v hlavnom meste, ktorá získala roku 2009 Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru (Cenu Miesa van der Roheho). Pred operou v Oslo zdanlivo pláva plastika, v skutočnosti upevnená na betónovom sokli.

K zaujímavostiam Kilden patrí aj to, že je pripojená na mestský vykurovací systém z elektrárne na energetické zhodnotenie odpadu, ktorá ho ročne spracuje 120-tisíc ton.

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Foto - Tuomas Uusheimo, Hufton Crow, Kjartan Bjelland, Anders Martinsen

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy svetová architektúra

Diskusia (0 reakcií)