Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Chýbajúce námestie? Obec vyrieši problém zbúraním Jednoty

11.07.2017, 05:01 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Bol to problém, ktorý obyvateľov obce Veľké Rovné trápil niekoľko rokov. V obci chýbalo námestie, resp. verejný priestor, na ktorom by sa mohli odohrávať kultúrne akcie či koncentrovať bežný život. Obec neďaleko Žiliny riešila tento rébus niekoľko rokov. Riešenie našla. Odkúpila budovu potravín Jednoty a jej zbúraním vytvorí priestor pre nové centrum obce.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Veľké Rovné nájdete v okrese Bytča asi 20 kilometrov od Žiliny. Od ostatných obci na Slovensku sa príliš neodlišuje. Trápia i tešia ju podobné starosti ako stovky iných dedín na Slovensku. „Obec nám rastie, čo nám trocha prekáža je to, že sa nerodí viac detí,“ hovorí pre TREND Reality zástupca starostu obce Alojz Škrkoň.

Kým niektoré problémy vedenie obce vyriešiť nevie, iné áno. Chýbajúce verejné priestranstvo pritom patrilo do druhej skupiny, aj keď hľadanie riešenia tohto problému trvalo roky. „Nápad je starý už vyše 10 rokov,“ priznáva A. Škrkoň a dodáva, že cieľom bolo nájsť miesto pre nové námestie. „Chceli sme vytvoriť priestor pre mamičky s deťmi, oddychovú zónu,“ naznačuje.

Centrum obce Veľké RovnéZdroj: Google Street View

Vo Veľkom Rovnom sa nechali inšpirovať inými dedinami vo svete. „Cestujeme a vidíme, ako sa rozrastajú iné obce,“ konštatuje zástupca starostu. Priestor na realizáciu otvorila dohoda s Jednotou, ktorá sa rozhodla predať staršiu budovu v centre obce. „Dohodli sme sa na solídnej cene,“ hovorí A. Šrkoň a dodáva, že podmienkou bolo aj to, aby na mieste bývalých potravín nevzniklo nové obchodné centrum.

Vedenie obce oslovilo architektov a na svete je už aj víťazný návrh, ktorý schválili aj poslanci. Práve zbúranie nevyužívaného obchodu vytvorí priestor pre vznik nového námestia. „Premenu námestia by sme chceli realizovať z vlastných finančných prostriedkov a prebiehať by mala na etapy,“ konštatuje A. Šrkoň.

Neprehliadnite

Autorom víťazného návrhu je architekt Peter Kurimský. Projektom nadviazal na doterajšiu premenu a revitalizáciu obce. Už skôr sa totiž upravilo nábrežie tamojšej rieky a vytvorila sa pešia zóna.

Práve na ňu má nadviazať aj námestie. Určujúcim prvkom nového priestoru majú byť fontána a viacúčelové pódium umiestnené v zadnej časti námestia. Terasa má slúžiť na usporadúvanie spoločenských podujatí.

Vizualizácia námestia vo Veľkom RovnomZdroj: Obec Veľké Rovné/arch. Peter Kurimský

Okrem toho má byť na námestí situovaná krytá zastávka, letná terasa, lavičky, informačná tabuľa či stojany na bicykle. Celková rozloha nového námestia má byť 915 štvorcových metrov. So stavebnými prácami by vo Veľkom Rovnom chceli začať po získaní všetkých povolení.

Aj keď je námestie dlhodobejší projekt, vo Veľkom Rovnom pracujú aj na ďalších. „V priebehu tohto roka by sme chceli schváliť územný plán. Bude to predpoklad, aby sme sa v budúcnosti mohli uchádzať aj o eurofondy,“ uzatvára rozprávanie A. Škrkoň.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Tagy Námestie, Revitalizácia

Realitná inzercia

Projekt Nový Ružinov 3. fáza

Projekt Nový Ružinov 3. fáza HERRYS exkluzívne ponúka na predaj nadštandardne vybavené byty a apartmány v 3. fáze úspešného projektu Nový Ružinov. Kuchynská linka so spotrebičmi v cene.

Nobelova - obchodné priestory

Nobelova - obchodné priestory HERRYS ponúka na predaj obchodné priestory v projekte Nobelova. Rozbehnite svoje podnikanie na skvelom mieste - ceny od 43 236 EUR bez DPH.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Hľadáte priestory pre nové možnosti?

Hľadáte priestory pre nové možnosti? Ponúkame na predaj a prenájom nebytové a obchodné priestory v priamom centre Bratislavy – Námestie SNP 15 – roh námestia SNP a Kamenného nám.

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok Novovybudovaný prevádzkovo-skladový areál, 23 ha, všetky inžinierske siete a cesta na hranici pozemku. EIA, územné rozhodnutie. Prvý investor pred výstavbou.

Pridať inzerát