Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čína brzdí najvyšší a najrýchlejší mrakodrap

05.08.2013, 12:00 | Daniel Suchý | © 2013 News and Media Holding

Pred povolením rýchlej výstavby 838-metrovej veže úrady podrobne preskúmajú projekt

  • Tlačiť
  • 0

Plán postaviť za desať mesiacov najvyššiu budovu sveta si bude musieť počkať na posvätenie štátnymi úradmi. Niekoľko dní po slávnostnom výkope na stavenisku totiž práce zastali pre pochybnosti o bezpečnosti a chýbajúce povolenia, píše čínska štátna agentúra Xinhua.

Developer Broad Group plánoval postaviť 202-poschodovú Sky City Tower v meste Changsha v čínskej provincii Hunan z prefabrikovaných dielov, čo by výrazne urýchlilo výstavbu. Slávnostný začiatok prác sa uskutočnil koncom júla.

Potom však miestne orgány prikázali práce zastaviť, pretože neboli ukončené všetky potrebné úkony. Pochybnosti vyvoláva nielen rýchlosť výstavby ale aj nízke náklady. Firma tají technológiu výstavby, pričom sa odvoláva na ochranu duševného vlastníctva.

Broad Group upútala pozornosť už vlani, keď postavila 30-poschodovú budovu za 15 dní. Použila pri tom rovnaký postup, skladanie prefabrikovaných dielov.

Odborníci však majú pochybnosti. „Technológia, ktorú používa Broad Group, nemá vo svete precedens a sľubované náklady sú veľmi nízke. Takže buď majú rekordnú technológiu alebo je to klamstvo. Hazardujú. Ak vyhrajú, zmenia dejiny svetovej architektúry, ale šanca je len jedna k miliónu,“ hovorí pre Xinhua Yin Zhi, riaditeľ pekingského urbanistického inštitútu.

Úrady už začali kontrolovať plány projektu a požiarne opatrenia. Viacero čínskych odborníkov tiež skúmalo odolnosť stavby voči zemetraseniam.

Prezident Broad Group Zhang Yue tvrdí, že 20-tisíc robotníkov bude vyrábať diely štyri mesiace v továrňach a tritisíc robotníkov ich bude montovať tri mesiace na stavenisku. Ako výhody techniky montovania prefabrikovaných dielov vyzdvihuje šetrenie energie.

V budove má byť bývanie pre 30-tisíc ľudí, školy, nemocnica, hotel, kancelárie a záhrada s rozlohou osemtisíc štvorcových metrov.

Čínski stavbári čelili kritike už mnohokrát. Tento rok museli zastaviť výstavbu viacerých výškových budov v Šenzene pre použitie nevhodného materiálu.

Vizualizácia – Sky City Tower

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)