Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo je Ycone? Ikona Lyonu v tvare ypsilonu

16.08.2019, 15:00 | Karol Klanic

Tento rok pribudol v novej lyonskej štvrti La Confluence výškový akcent, bytový dom Ycone. Stojí pri železničnej trati, na skok od sídla rady metropolitného regiónu Auvergne-Rhône-Alpes. Výškou 63 metrov vyniká v štvrti medzi Rhônou a Saônou, v preklade s názvom „sútok“.

  • Tlačiť
  • 0

Jean Nouvel, ktorý v Lyone pred štvrťstoročím vytvoril Národnú operu, navrhol Ycone v dvojfasádovej podobe. Hlavnú vnútornú časť z bieleho betónu ozvláštnil farebnými akcentmi odlišujúcimi poschodia.

Vonkajší ľahký transparentný hliníkový plášť tvorí okolo 6-tisíc sklených „kaziet“. Na rozdiel od Nouvelovho podobne riešeného 100 11th Avenue na Manhattane pôsobí prázdny priestor medzi kazetami, pre ktorý fasádu nazývajú trompe-l'œil – „iluzívne“. Pozorovateľa upúta, ako sa mení pri pohybe okolo budovy.

Dve viacvrstvové sklené fasády chránia tiež súkromie bytov. Vonkajší plášť uzatvára 11-metrová „čelenka“ v tvare pagody, analogická ako na administratívnej veži Tour Horizons v Boulogne-Billancourt v parížskej metropolitnej oblasti.

Zdroj: Guillaume Perret

Dve budovy v jednej

Novotvar „ycone“ odvodili z podoby siluety na užšej severnej a južnej strane, ktorá pripomína ypsilon, a je neprehliadnuteľná – „ikonická“ svojím vzhľadom.

Koncepciou dvoch budov v jednej je atypická. V dôsledku krajnej diferenciácie bytov, odlíšených aj výškou od 265 do 300 centimetrov, vedú dve schodištia na poschodia rozdielnych úrovní, ktoré sa zhodujú až pri vyústení.

Zdroj: Guillaume Perret

Riešenie exteriéru, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy svetová architektúra

Diskusia (0 reakcií)