Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Coworkingu predpovedajú veľký rast, môže zatriasť kancelárskym trhom

07.11.2019, 12:51 | Martin Poláš | © 2019 News and Media Holding

Trend rozširovania coworkingových priestorov očakávajú zástupcovia firiem a odborníci na reality aj v nasledujúcich rokoch. Podľa ich odhadu sa objem v najbližších piatich rokoch zhruba zdvojnásobí. Značný rozvoj sa očakáva aj v Bratislave. Coworking bude čoraz rozšírenejším konkurentom klasických kancelárií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

coworking

Na celom svete je momentálne k dispozícii zhruba 11,6 milióna štvorcových metrov coworkingových priestorov, najviac v USA – 4,6 milióna.

Do segmentu sa tlačí čoraz viac investorov aj realitných hráčov, aby uspokojili dopyt firiem po tomto type priestorov. Spoločnosti ich začínajú v stúpajúcej miere uprednostňovať pred kanceláriami, pretože sú flexibilnejším pracovným priestorom a zároveň tu často dokážu ušetriť náklady za prenájom.

Využitie coworkingu sa zdvojnásobí 

Z prieskumu, ktorý prezentuje realitno-poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield, vyplýva, že coworking v nejakej miere využíva 63 percent spoločností. Respondenti z prieskumu očakávajú, že využitie coworkingových priestorov sa v nasledujúcich piatich rokoch zdvojnásobí.

Neprehliadnite

Priemerne majú firmy momentálne asi 12 percent zamestnancov využívajúcich coworking na pravidelnej báze. Pred dvomi rokmi to bolo päť percent. Mierne navrch má pritom región EMEA (Európa, Blízky Východ, Afrika), kde je 13 percent zamestnancov v coworkingu.

„Výsledky ukazujú, že zamestnanci spoločností na vedúcich pozíciách majú vo všeobecnosti pozitívny pohľad na coworkingové priestory ako súčasť rastu ich nájomnej stratégie,“ povedal Tamás Polster, vedúci strategického poradenstva EMEA v tíme globálnych služieb pre nájomcov v Cushman & Wakefield.

Coworking HubHubZdroj: TASR

„Počet zamestnancov s prístupom k flexibilným priestorom je na vzostupe a respondenti plánujú, že v priemere 24 percent ich zamestnancov bude v priebehu nasledujúcich piatich rokov pravidelne pracovať z coworkingových priestorov,“ hovorí.

Coworking má na druhej strane aj odporcov – štvrtina spoločností v prieskume ho nevyužíva vôbec a každý desiaty riadiaci pracovník má k nemu negatívny postoj.

Najväčšie obavy spoločností, pokiaľ ide o coworkingové priestory, sa týkajú 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy coworking

Diskusia (0 reakcií)