Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

ČSOB sa nasťahovala do Zuckermandlu, pozrite sa do novej centrály

18.05.2017, 05:01 | Daniel Suchý | © 2017 News and Media Holding

Nová štvrť Zuckermandel pod Bratislavským hradom postupne ožíva. Dokončujú sa posledné budovy a verejné priestory, prebieha príprava sadenia stromov na Žižkovej ulici. Otvorené je aj nové námestie s replikami Messerschmidtových charakterových hláv a lávkou na dunajské nábrežie. Kompletne nasťahovaná je už nová centrála ČSOB Finančnej skupiny.

  • Tlačiť
  • 19

Tagy

potraviny, soľ

Začiatkom mája sa skončilo postupné sťahovanie 1 300 zamestnancov ČSOB z viac ako desiatky adries po celej Bratislave do novej centrály. Tvoria ju dve šesťpodlažné budovy prepojené dvomi premosteniami na troch najvyšších poschodiach. Spolu je to takmer 21-tisíc štvorcových metrov kancelárskej plochy.

„Ide o dosiaľ najväčšiu investíciu našej materskej belgickej skupiny KBC na Slovensku. Keď sme hľadali vhodné administratívne priestory pre novú centrálu, chceli sme mať zároveň príležitosť zrevitalizovať lokalitu okolo nej. Sme hrdí, že sme týmto spôsobom mohli prispieť k obnove bratislavského podhradia a rozšíreniu centra mesta,“ uviedol pri prevzatí budovy generálny riaditeľ a predseda predstavenstva ČSOB Daniel Kollár.

Nová centrála ČSOB v ZuckermandliZdroj: TREND Reality

Otvorená a aktívna práca

Budovu postavil na kľúč pre finančnú skupinu developer Zuckermandlu J&T Real Estate. Interiér si nový vlastník pripravil vo vlastnej réžii na základe architektonickej súťaže. „Návrh interiéru, najmä koncept rozloženia nábytku a inventáru, sme zverili do rúk slovenskej architektonickej kancelárie, ktorá nám vypracovala návrh layoutu jednotlivých podlaží pre ideový počet pracovných miest,“ opisuje Branislav Straka, člen predstavenstva ČSOB zodpovedný za projekt novej centrály.

Nová centrála ČSOB v Zuckermandli - pohľad z lávky na nábrežnú promenáduZdroj: TREND Reality

Nová centrála ČSOB v Zuckermandli - na novom námestí s Messerschmidtovými charakterovými hlavami vzniká pobočka bankyZdroj: TREND Reality

Výsledný vzhľad a rozmiestnenie, typ použitých konštrukčných materiálov firma optimalizovala na základe vlastných skúseností a rozhodnutí. Koncept prešiel finálnou optimalizáciou najmä počas posledného polroka pred otvorením budovy. Určilo sa, do ktorých priestorov, zón, rohov a pri akej vzdialenosti od pracoviska má zmysel rozmiestniť vybrané typy nábytku prispôsobeného na rozdielne aktivity (activity based workplace) ako napríklad elektricky nastaviteľné stoly, akustické pohovky a zóny či barové sedenie. Do konzervatívneho bankového prostredia prinášajú koncept otvorenej a aktívnej práce mimo pracovného stola.

Nová centrála ČSOB v Zuckermandli - hlavná recepciaZdroj: ČSOB/Martin Žilka

Nová centrála ČSOB v Zuckermandli - hlavné átriumZdroj: TREND Reality

Pri výbere farebnosti uprednostnili nadčasové konzervatívne farby. Dôležitá bola ergonómia a zdravé pracovné prostredie. „Zároveň sme však layout jednotlivých kancelárskych poschodí nastavili tak, aby migrácia zamestnancov prebiehala s minimálnou procesnou záťažou a aby sme v blízkej budúcnosti boli schopní posunúť koncept pracoviska ešte bližšie k „activity based workplace“,“ dodáva B. Straka. Každý pracovník teda má vlastný stôl, budova je však pripravená na zdieľanie pracovných miest.

Reprezentatívne a komfortné prostredie

Zamestnanci ČSOB okrem spoločnej budovy získali moderné pracovné prostredie uľahčujúce každodennú komunikáciu. Oproti starým priestorom je tu množstvo miest pre stretnutia, brainstormingy a videokonferencie. Nechýbajú priestory pre väčšie stretnutia desiatok ľudí aj pre diskrétne rozhovory medzi štyrmi očami.

Všetky zasadačky, ktorých je 90 a k tomu 40 malých miestností na telefonovanie alebo rozhovory, sú vybavené technikou na priame videokonferencie so všetkými zamestnancami v rámci celej materskej skupiny KBC bez potreby priniesť si počítač. Pripravuje sa interná aplikácia na lokalizáciu kolegov a časom aj tagovanie a vyhľadávanie kolegu podľa typu práce.

Nová centrála ČSOB v Zuckermandli - zasadačky nazvané podľa riekZdroj: TREND Reality

Prostredie dopĺňajú priestory s tlačiarňami a kopírkami, ktorých počet sa vďaka novej organizácii znížil o polovicu, chill out zóny a na vrchnom podlaží je smart zóna, neformálne pracovné prostredie s terasou s výhľadom na Dunaj. Ďalšia terasa je na streche druhej budovy pri hradnom brale.

Na prízemí zadnej budovy je jedáleň prevádzkovaná spoločnosťou Canteen Priatelia. Členená je na rôzne typy sedenia, vrátane priestorov pre kolegov, ktorí si nosia jedlo z domu. Na prízemí je aj bistro Anker, na každom poschodí sú kompletne vybavené kuchynky s automatmi na nápoje, časť má balkón do hlavného átria.

Nová centrála ČSOB v Zuckermandli - jedáleňZdroj: ČSOB/Martin Žilka

Nová centrála ČSOB v Zuckermandli - bistro AnkerZdroj: ČSOB/Martin Žilka

„Zamestnanci si veľmi obľúbili možnosť dochádzať do práce na bicykli, na čo im boli vytvorené podmienky. V budove tiež pribudne detský kútik alebo fyziomiestnosť,“ hovorí B. Straka. Okrem trojpodlažnej podzemnej garáže s vyše tristo parkovacími miestami je v susedstve recepcie miestnosť pre odkladanie bicyklov so šatňami a sprchami na ploche dvesto štvorcových metrov.

Ako poľudštiť open space

Architekti dostali za úlohu vytvoriť hlavnú vstupnú halu a prízemie, ktoré budú reprezentovať spoločnosť a budú jasne čitateľné pri pohľade zvonka. V prípade kancelárskych poschodí bolo zadanie veľmi detailné, dôraz sa kládol na flexibilitu, optimálne využitie budovy, akustiku otvorených kancelárskych priestorov, využitie slnečného svetla či vegetácie. Interiérový dizajn nemal byť len funkčne dokonalý, ale mal poskytovať psychologicky a sociálne pozitívne prostredie pre zamestnancov.

Nová centrála ČSOB v Zuckermandli - open spaceZdroj: ČSOB/Martin Žilka

Ako eliminovať negatívne stránky veľkých otvorených administratívnych priestorov a „poľudštiť open space“ bola úloha, ktorou sa v banke dôkladne zaoberali. B. Straka opisuje, ako navštívili množstvo budov v zahraničí, následne na koncepte spolupracovali s externým konzultantom.

Aktuálne prebieha proces ekologickej certifikácie budovy, ktorá má byť pripravená na stupeň BREEAM Excellent. Okrem klasifikácie stavebných materiálov a spôsobu výstavby sa zariadenie a správa zamerali na znižovanie použitia prchavých látok v interiéri, recyklovateľné materiály, LED osvetlenie, používanie dobíjateľných batérií, systém chladenia vzduchu a vonkajšieho tienenia. Obe budovy majú zelené strechy. Uprednostňujú sa európski a lokálni dodávatelia. Priebežne sa vyhodnocuje efektivita prevádzky budovy, spotreby energií a množstva produkovaného odpadu.

Nová centrála ČSOB v Zuckermandli - odhlučnené sedenie v open spaceZdroj: ČSOB/Martin Žilka

Nová centrála ČSOB v Zuckermandli - smart zónaZdroj: TREND Reality

Rieka a bralo

Budovy sú nazvané Rieka a Bralo, podľa polohy bližšie k Dunaju alebo k hradnému kopcu. Orientáciu v centrále uľahčuje prehľadný systém značenia aj vlastný vizuál každej z budov – vlnky v Rieke a trojuholníky v Brale. Okrem nich dotvárajú dizajn aj polepy s motívmi osobností alebo prírody, ktoré zabezpečujú diskrétnosť v časti zasadačiek. V centrále ešte vzniká pobočka ČSOB so vstupom z nového námestia. Otvorenie je plánované v najbližších mesiacoch.

ČSOB hľadala priestory pre nové sídlo takmer päť rokov, rokovala pritom s viacerými veľkými developermi. Prioritou pri výbere nového sídla bola lokalita a dostupnosť. Voľbe lokality predchádzal prieskum, odkiaľ dochádzajú zamestnanci. Pre developerov je zas vybudovanie novej centrály jednej z najväčších bánk ojedinelou príležitosťou.

Nová centrála ČSOB v Zuckermandli - terasa v budove RiekaZdroj: TREND Reality

Nová centrála ČSOB v Zuckermandli - terasa na streche budovy BraloZdroj: TREND Reality

V januári 2014 ohlásila finančná skupina dohodu s J&T Real Estate o výstavbe budovy na kľúč v projekte Zuckermandel. Súčasťou dohody bolo aj prevzatie väčšiny pôvodných budov developerom. Objekt nový vlastník prevzal v marci a následne sa začalo sťahovanie.

Výstavba projektu Zuckermandel so 187 bytmi, 42-tisíc štvorcovými metrami kancelárskej plochy, takmer štyritisíc štvorcovými metrami obchodných priestorov a 920 parkovacími miestami zväčša v podzemí, sa začala koncom roku 2014. V apríli nasledujúceho roku spustil JTRE predaj bytov. Úplné dokončenie projektu za 150 miliónov eur je plánované na polovicu roku 2018.

  • Tlačiť
  • 19

Tagy potraviny, soľ