Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dánska vízia rybej tržnice s multifunkčnou šupinatou strechou pre Sydney

27.09.2019, 14:25 | Karol Klanic

Svetová architektúra | Vyše päťdesiatročná rybia tržnica v Sydney je tretia najväčšia na svete. O štyri roky ju nahradí vedľajší nový objekt od dánskeho ateliéru 3XN. Výstavba na južnom brehu zálivu Blackwattle na okraji centra by sa onedlho mala začať.

  • Tlačiť
  • 4

Charakteristickým prvkom tohto „projektu budúcnosti“, ako ho vyzdvihli na Svetovom festivale architektúry v Amsterdame – WAF 2018, bude „šupinatá“ strecha. Evokuje rybie telo, no aj vlnobitie, poznamenáva austrálsky spravodajský server The Fifth Estate.

Vytvoria ju z 350 hliníkových panelov na prefabrikovanej drevenej konštrukcii. Tvarom bude využívať prevládajúce vetry. Prispejú k ventilovaniu interiéru.

Tržnica v Sydney (vizualizácie)Zdroj: 3XN

Lúče odkláňajú strešné okná

Priepustnosť strechy je súčasťou stratégie obmedzeného využívania aktívneho klimatizačného systému. V rámci stratégie sa ráta s možnosťou zužitkovať teplo z absorpčných chladiacich zariadení na ohrev vody a na vykurovanie priestorov, nadbytočný ľad použijú na ich dochladzovanie.

Tržnica v Sydney (vizualizácie)Zdroj: 3XN

Prirodzené vetranie podporia trojuholníkové strešné okná. Nastavili ich tak, aby odkláňali slnečné lúče.

Projektanti rátajú s fotovoltickými panelmi. Riešenie strechy si však vyžaduje flexibilný a výkonný atyp, skonštatoval Kim Herforth Nielsen, kreatívny riaditeľ 3XN.

Strechu tvarovali tak, aby cez ňu prenikala dažďová voda, ktorá sa bude zhromažďovať v zberných nádržiach. Sterilizačný a filtračný systém ju spolu s recyklovanou sivou vodou upraví pre prevádzku – na umývanie a na výrobu ľadu.

Verejné priestory 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy svetová architektúra