Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dediči zakladateľa Lega postavili sídlo vo vode fjordu

10.08.2018, 14:00 | Karol Klanic

Nedávno otvorený Fjordenhus (Dom vo fjorde), sídlo nadácie dánskej holdingovej spoločnosti Kirk Kapital, ktorú vlastnia priami potomkovia zakladateľa Lega Oleho Kirka Christiansena, postavili vo vode. Stojí na konci severojutského fjordu Vejle ústiaceho do Kattegatskej úžiny.

  • Tlačiť
  • 1

Eliptickú, poprehýbanú budovu médiá nazývajú Nová katedrála Vejle – mesta z názvu fjordu. Umelý Prístavný ostrov (Havneøen), pri ktorom Fjordenhus stojí, a vedľajší dokončovaný bytový komplex Bølgen s mólom – to všetko financovala spoločnosť Kirk Kapital.

Z móla sa prejde do budovy mostíkom a dá sa prezrieť jej prízemie v dvojnásobnej výške, ktoré je čiastočne ponorené vo vode. Autor budovy, známy výtvarník Ólafur Elíasson nazýva túto časť vodná zóna.

Fjordenhus Zdroj: Anders Sune Berg

Tehlovú budovu koncipoval ako pretínajúce sa valce. Typom muriva a tvarom reagoval na okolité sklady a silá v historickom prístave. Štyri tehlové valce sa cez tri poschodia postupne menia na elipsy, okolo nich sú usporiadané administratívne priestory. Vysoké parabolické okná majú dvojité zasklenie komplikovaného profilu.

Fjordenhus Zdroj: Anders Sune Berg

Budovu spevňuje betónová konštrukcia, dominantným materiálom sú však tradičné dánske tehly ručnej výroby (pozrite si 360-stupňové video). „Tehlové murivo pôsobí z diaľky štandardne, zblízka vidieť jeho rôznorodosť a nerovnosti, čím povrch fasády nadobúda akoby organický charakter,“ vysvetľuje Ólafur Elíasson.

Každú z 970-tisíc tehál prispôsobili zakriveniu betónových, oceľových a sklených častí. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Dánsko, Lego, svetová architektúra