Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Developer CPI začína búrať Zbrojovku, v Brne vyrastie nová štvrť

19.06.2017, 11:00 | ds | ČTK

Developer CPI začne v najbližších mesiacoch s demolíciou prvých budov v areáli bývalej Zbrojovky Brno. Mnohé z nich sú dnes už v havarijnom stave. V budúcnosti vo vyše dvadsaťhektárovom areáli vyrastú kancelárie, byty, obchody, služby a drobná výroba.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Firma zatiaľ priebežne čistí pozemky a pripravuje ich pre budúcu výstavbu, informuje hovorca CPI Jan Burian. V lete bude odstránených niekoľko staticky nevyhovujúcich budov. Súčasne pokračujú rokovania s potenciálnymi nájomcami na rôzne objekty, na ktoré sa podľa požiadaviek spracovávajú individuálne štúdie, dodáva.

Areál je jedným z najrozsiahlejších brnenských brownfieldov. Má viac ako 22 hektárov plochy a je v ňom viac ako stovka budov rôzneho veku. Výstavba projektu Nová Zbrojovka Brno bude postupná. Zrejme jednou z prvých bude úprava teraz päťpodlažnej budovy neďaleko židenickej stanice, ktorá pochádza z roku 1973 a bude v nej deväť poschodí kancelárií.

Nová Zbrojovka Brno - vizualizáciaZdroj: CPI

Developer už skôr uviedol, že práce v areáli skončia najskôr v roku 2027. Vznikne tu 800 bytov, ktoré budú situované k brehu rieky Svitavy, zhruba 30-tisíc štvorcových metrov kancelárskych priestorov, 40-tisíc m2 priemyselných budov a 3 600 m2 je určených pre maloobchod. Investícia má dosiahnuť štyri miliardy českých korún (vyše 150 miliónov eur).

Situáciu CPI uľahčuje, že žiadna z budov nie je pamiatkovo chránená. Napriek tomu ide podľa Michaely Ryškovej z Národného pamiatkového ústavu o významný súbor budov s hodnotami urbanistickými, architektonickými, typologickými aj kultúrno-historickými, vystavaný v duchu medzivojnovej moderny.

Neprehliadnite

„Z hľadiska typologického ide o jediný areál na území republiky z uvedeného obdobia, vybudovaný pre sériovú výrobu zbraní a navyše zachovaný do súčasnosti vrátane podzemných streleckých tunelov,“ vysvetľuje M. Ryšková.

Zbrojovka je podľa nej tiež nositeľom určitej negatívnej pamäte brnenskej vojnovej histórie, pretože býva označovaná za východiskový bod násilných odsunov brnenských Nemcov. Areál je zároveň spojený s ďalšou významnou etapou rozvoja Brna, a to s vlnárskou výrobou. Najstaršiu časť areálu tvoria budovy továrne na vlnený tovar. „Torzo jej komína, slúžiace zbrojovke ako pozorovateľňa, dotvára jeden z charakteristických obrazov Zbrojovky v pohľade cez rieku,“ dodáva M. Ryšková.

Nová Zbrojovka Brno - vizualizáciaZdroj: CPI

Zbrojovka bola v 90. rokoch sprivatizovaná v rámci kupónovej privatizácie. V roku 2006 sa ocitla pred krachom a výroba sa skončila. Následne sa areál ocitol v dražbe. Vyvolávacia cena bola 352 miliónov českých korún. Napokon sa vyšplhala až na 707 miliónov, ktoré ponúkla spoločnosť J&T. Išlo o rekordnú dražbu v Česku. V spolupráci s CPI chcela stavať už v roku 2009, plány však zastavila kríza.

Skupina CPI Property Group má skúsenosti s podobnými projektmi aj v ďalších krajinách Európy. Brnenský projekt vychádza z praxe revitalizácie priemyselného parku v Berlíne, ktorý sa podarilo premeniť na moderný komplex.

Nová Zbrojovka Brno - plán areáluZdroj: CPI

Skupina sa zameriava na investície a prenájmy nehnuteľností v strednej a východnej Európe a Nemecku. Sídlo má v Luxembursku a spravuje aktíva v hodnote päť miliárd eur.

Na Slovensku vlastní a prevádzkuje 19 nehnuteľností. Okrem viacerých predajní reťazcov Tesco, Kaufland a Terno a bývalých predajní Hypernovy, aj sieť malých retail parkov Family Center a City Market, Horské apartmány Hrabovo a Office Center Poštová v Bratislave.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy brownfield, industriál

Diskusia (0 reakcií)