Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Developeri strácali s čakaním trpezlivosť. Bratislava avizuje zásadné zmeny

26.03.2019, 05:01 | Tomáš Vašuta | © 2019 News and Media Holding

Nové vedenie Bratislavy avizuje zmeny, ktoré majú viesť k zefektívneniu a stransparentneniu vydávania záväzných stanovísk. Práve tento bod trápil develeperov najviac. Na rozdiel od územných rozhodnutí a stavebných povolení nebol viazaný žiadnou časovou lehotou.

  • Tlačiť
  • 34

A v praxi to aj tak vyzeralo. Čakanie na dôležitý dokument sa nepočítalo na týždne, ale na mesiace a v niektorých prípadoch skoro aj na roky. Napríklad v prípade prestavby obchodného centra Helios v Ružinove čakal investor na vyjadrenie mesta dva roky, keď prvé podklady predložil mestu už vo februári 2017.

Ako v pasci 

Takýchto prípadov však bolo viac. Developeri pritom boli v tomto smere v pasci. Bez súhlasného stanoviska magistrátu nemohli pýtať ďalšie povolenia. Len veľmi málo z nich sa pritom púšťalo do otvorenej kritiky magistrátu, keďže sa báli väčších prieťahov.

Nakoniec, na tento problém poukázala aj analýza Inštitútu urbánneho rozvoja. „Proces jeho získania je extrémne dlhý, netransparentný a s vysokým rizikom korupcie. Zákonom stanovená lehota sa v procese neaplikuje,“ konštatoval inštitút.

Neprehliadnite

V podstate s ním súhlasí aj nové vedenie mesta. „Rozvoj mesta bol v poslednom období živelný, sprevádzaný nevôľou a apatiou jej obyvateľov. Výsledkom je veľmi zlá reputácia developerov, nedôvera občanov v záujmy developerov a tiež v schvaľovací a povoľovací proces a úplný nedostatok kvalitnej debaty o rozvoji mesta,“ konštatuje hovorca magistrátu Peter Bubla.

Magistrát tak ohlasuje zmeny. „Mesto Bratislava v súčasnosti 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 34

Tagy územný plán