Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dnes večer ocenia najlepšiu architektúru, pozrite si nominácie na CEZAARA

06.07.2017, 12:04 | Patrik Garaj | © 2017 News and Media Holding

Vo štvrtok večer udelia ceny za architektúru, pripomeňte si nominácie. Článok vyšiel pôvodne v júli | Po šestnásty raz sa v rámci súťaže CEZAAR hľadá najlepšia slovenská architektúra. Z takmer 90 prihlásených stavieb si medzinárodná porota bola pozrieť užší výber 24 realizácií, ktoré boli ukončené v posledných dvoch rokoch.

  • Tlačiť
  • 5

Z nich vzišlo pätnásť nominácií. Víťazi jednotlivých kategórií budú predstavení na slávnostnom odovzdávaní cien v októbri.

Porota v zložení Juri Troy (Rakúsko), Andrzej Marcin Bulanda (Poľsko), Jan Šépka (ČR), Michal Krištof (ČR) a slovenskí zástupcovia Irakli Eristavi, Ilona Németh a Juraj Sumbal určila nominácie v piatich kategóriách. V tomto ročníku ostala bez nominácie kategória Obytných budov, do ktorej nebol prihlásený minimálny predpísaný počet prihlášok, čo je šesť.

Predseda poroty J. Troy uviedol, že hodnotiacim kritériom pri výbere nebol vonkajší dizajn budov, ale holistický pohľad – čiže celkový koncept stavby, jej udržateľnosť, zasadenie do kontextu okolia, či možný sociálny dosah. Porote podľa J. Troya okrem absencie obytných budov chýbalo väčšie zastúpenie verejných stavieb.

V kategórii Rodinné domy sú tri nominácie. Je to Dom v dome od architekta Martina Jančoka (ateliér PLURAL), ktorý sa nachádza v Bernolákove pri Bratislave. Druhú nomináciu má Dom pri jazere pri Vojke nad Dunajom od archtitekta Petra Jurkoviča (ateliér JRKVC). Nominovaný je aj Víkendový dom pri bratislavskom Vlčom hrdle od Henricha Korca a Ladislava Juríka (ateliér a3um).

Dom v dome - Martin JančokZdroj: Daniela Dostálková

Dom pri Jazere - Peter JurkovičZdroj: Peter Jurkovič

Víkendový dom Vlčie hrdlo - a3umZdroj: Tomáš Manina

Kategória Občianske a priemyselné budovy má dve nominácie. Prvou je Poľovnícky dom pri obci Kuchyňa na Záhorí od autorov Tomáša Auxta, Petra Kožuška, Mira Hrušovského a Petra Hudača (ateliér Pantograph). Druhou stavbou je Castellum Café na Nitrianskom hrade od Martina Dulíka, Mareka Šumichrasta a Lívie Dulíkovej.

Poľovnícky dom - PantographZdroj: Lívia Štokingerová

Castellum Cafe - Martin Dulík, Marek Šumichrast, Lívia DulíkováZdroj: Dano Veselský

V kategórii Obnova a prestavba je nominovaná prestavba synagógy v Lučenci na multikultúrne priestory od Zsolta Pappa a kolektívu (projektová kancelária Proart). Druhú nomináciu má rekonštrukcia meštianskeho domu na Trojičnom námestí v Trnave od ateliéru Vallo Sadovsky Architects. Tretiu nomináciu má rekonštrukcia Starej synagógy v Bardejove od autorov Petra Gomboša, Jána Krcha a Tomáša Luptáka.

Prestavba synagógy v Lučenci - ProartZdroj: Tibor Škandík

Rekonštrukcia meštianskeho domu - Vallo SadovskyZdroj: Tomáš Manina

Stará synagóga v Bardejove - Ján Krcho, Peter Gomboš, Tomáš LuptákZdroj: Ján Krcho

Kategória Interiér má až štyri nominácie. Prvú má Rekonštrukcia bytu v bývalom kláštore v Trnave od Petra Jurkoviča (ateliér JRKVC). Druhú má interiér bistra Fach v Bratislave od architektov Iľju Skočeka a Martina Skočeka. Nominovaný je aj Byt S v Bratislave od ateliéru Toito (Katarína Príkopská, Ivan Príkopský, Tomáš Szöke). Štvrtú nomináciu má Čínska reštaurácia Jasmín na Židovskej ulici v Bratislave od ateliéru Vallo Sadovsky Architects.

Rekonštrukcia bytu v kláštore - Peter JurkovičZdroj: Peter Jurkovič

FACH - Iľja Skoček, Martin SkočekZdroj: Peter Jurkovič

Byt S - ToitoZdroj: Katarína Príkopská

Čínska reštaurácia Jasmín - Vallo SadovskyZdroj: Nicole Lieskovská

V kategórii Exteriér je nominovaný objekt UWO v Piešťanoch, ktorý vzišiel zo študentského workshopu od kolektívu autorov. Druhú nomináciu má Obnova časti Námestia Slobody v Prievidzi od autorov Mariana Trcku, Branislava Lackoviča a Jaroslava Tarajčáka (txt architekti). Tretiu nomináciu má už v kategórii Občianskych a priemyselných stavieb nominované Castellum Café v Nitre.

UWO - kolektív autorovZdroj: Anna Horčinová

Obnova časti Námestia Slobody - txt architektiZdroj: Branislav Lackovič

Castellum CafeZdroj: Dano Veselský

  • Tlačiť
  • 5

Tagy architektúra