Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Do Twin City mieri organizátor kritizovanej miliónovej konferencie

13.10.2015, 11:00 | SITA

Štátna agentúra Slovak Business Agency (SBA) plánuje v Bratislave zriadiť Národné Podnikateľské Centrum (NPC), ktoré má podporiť záujemcov o podnikanie, podniky v počiatočnom štádiu rozvoja alebo už existujúcich malých a stredných podnikateľov.

  • Tlačiť
  • 2

Na celkovej rozlohe takmer 3 445 metrov štvorcových ho SBA podľa zverejnených informácií vybuduje v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a jeho výstavba bude spolufinancovaná zo zdrojov EÚ. Sídliť má v rozostavanej kancelárskej budove Twin City oproti autobusovej stanici. Developerom je skupina HB Reavis.

Celková rozloha NPC ma byť podľa SBA rozdelená do troch sekcií podľa charakteru a účelu priestorov. Prvou má byť tzv. Front Office, ktorý zastreší úlohu prvého kontaktu s klientom. Jeho rozloha má byť 904 štvorcových metrov, pričom agentúra uvádza cenu 18,6 eur/m2/mesiac.

Druhou sekciou má byť Creative Point, ktorý bude obsahovať technické vybavenie pre podnikateľov. Creative Point má dosahovať rozlohu 289 štvorcových metrov s cenou 6,9 eura za meter štvorcový. Zvyšné kancelárske priestory s názvom backoffice majú mať rozlohu 2 552 m2 v cene 12,85 eura za jeden štvorcový meter.

Neprehliadnite

Pred verejnou obchodnou súťažou oslovila SBA nadnárodnú spoločnosť CBRE, ktorá sa venuje realitnému poradenstvu. Realitná spoločnosť pripravila pre SBA prehľad trhu s kancelárskymi priestormi v Bratislave.

Následne SBA vyhlásila verejnú obchodnú súťaž, v ktorej oslovila troch potenciálnych prenajímateľov a tiež oslovila na spoluprácu Národnú asociáciu realitných kancelárií Slovenska a Asociáciu realitných maklérov. Vo verejnej obchodnej súťaži boli podľa SBA predložené tri súťažné návrhy a nakoniec bola súťaž ukončená elektronickou akciou.

Pilotná fáza projektu sa má podľa agentúry uskutočniť v Bratislave, následne je plánované premietnuť koncept podpory podnikania aj do iných regiónov Slovenska využívajúc už existujúcu infraštruktúru.

Podľa opozičných poslancov sa má projekt realizovať v areáli Twin City v oblasti Mlynské Nivy v Bratislave. SBA zdôvodňuje výber lokality tým, že chce miesto s ľahkou dostupnosťou verejnou aj súkromnou dopravou. Cieľom NPC má byť podpora záujemcov o podnikanie a existujúcich malých a stredných podnikateľov.

NPC má cieľovej skupine podnikateľov poskytnúť informácie, rady, podporu, priestor na vlastný rast, kooperáciu či možnosť financovania. Cieľom NPC by tiež malo byť zlepšenie spolupráce medzi výskumno-vývojovou, súkromnou a akademickou sférou pri podpore inovácií v malom a strednom podnikaní.

Poslanci Daniel Lipšic (NOVA) a Igor Matovič (OĽaNO) označili zmluvu o prenájme nebytových priestorov na vybudovanie NPC za dvojnásobne predraženú a nevýhodnú. Podľa ich informácií je výška zazmluvnenej čiastky 4,3 mil. eur.

Opoziční politici ďalej uviedli, že vo vybraných troch alternatívnych trhových ponukách na podobné priestory v rovnakej lokalite boli ceny šesť, prípadne osem eur za štvorcový meter. Upozornili taktiež, že podľa zmluvy má SBA nájom na vyše 3 200 metrov štvorcových nebytových priestorov, no zmluva tiež poskytuje SBA opciu na ďalších tisíc štvorcov.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy HB Reavis, SBA, Twin City