Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Dominantu Hamburgu oživujú architekti z Bratislavy

25.01.2016, 05:00 | Daniel Suchý | © 2016 News and Media Holding

Najvyššia stavba prístavného mesta Hamburg, obľúbená televízna veža, je už pätnásť rokov zatvorená pre verejnosť. Telemichel, ako miestni vežu nazývajú, stojí na výstavisku blízko centra. Vyše štyri desaťročia tu bola otočná reštaurácia a výhľad z výšky 130 metrov. Iniciatíva miestnych podnikateľov a expertov by ich mohla čoskoro obnoviť. Vybrali si pritom návrh architektov z bratislavského štúdia GFI.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Veža Heinricha Hertza (Heinrich-Hertz-Turm), čo je oficiálny názov podľa významného fyzika 19. storočia a hamburského rodáka, je s celkovou výškou 279,2 metra šiestou najvyššou televíznou vežou v Nemecku. Otvorená bola 1. mája 1968.

Dnes slúži len ako telekomunikačný vysielač. Reštaurácia a vyhliadka boli začiatkom roku 2001 zatvorené, pretože už nevyhovovali bezpečnostným a protipožiarnym normám. Odvtedy sa objavilo viacero neúspešných návrhov na oživenie pamiatkovo chránenej dominanty Hamburgu.

Obnova za 25 miliónov

V roku 2014 zostavila skupina aktívnych hamburských podnikateľov pracovnú skupinu odborníkov na architektúru, urbanizmus a marketing s cieľom televíznu vežu znovu oživiť. Vytvorili koncept modernej požiarnej ochrany a obnovenia reštauračnej a vyhliadkovej funkcie.

Usporiadali súťaž, v ktorej hľadali nápady, čo s Telemichelom. Do finále sa dostali štyri návrhy – od hamburských štúdií Hadi Teherani Architects, Sven Erik Dethlefs Architektur, frankfurtského Martin Willems Architekten a bratislavského GFI.

Televízna veža v Hamburgu - vizualizácia nástupuZdroj: GFI

Skupina predstavila návrhy mestu aj vlastníkovi veže Deutsche Funkturm, dcérskej firme Deutsche Telekomu prevádzkujúcej ďalších sedem televíznych veží s verejným prístupom. Zámer si získal ich podporu a zhodli sa, že najlepší je návrh zo Slovenska. Na jeseň ho ukázali aj nemeckým médiám a otestovali si tak reakciu verejnosti.

Zámer získal predbežnú podporu samosprávy. Náklady na realizáciu boli odhadnuté na 25 miliónov eur. Model financovania a peniaze hľadá nadácia vedená podnikateľom Heinfriedom Strauchom. Skupina verí, že televízna veža by mohla byť znovu otvorená v roku 2018, keď bude oslavovať 50 rokov.

Čím zaujali Slováci

Slovenskí architekti vsadili pri návrhu na obnovu Telemichelu na zachovanie pôvodnej funkcie a vzhľadu. Zvolili inovatívny prístup s minimálnou prístavbou v parteri namiesto bombastickej prestavby. Na rozdiel napríklad od renomovaného ateliéru Hadiho Teheraniho, ktorý chcel vežu prerobiť na bývanie.

„Snažili sme sa k zadaniu pristúpiť skôr dizajnovo a zdôrazniť vstup do veže aj hál výstaviska,“ približuje Pavol Franko, výkonný riaditeľ GFI. Samotná veža, dôležitá súčasť siluety a identity mesta, sa tak zvonka nezmení.

Televízna veža v Hamburgu - vizualizáciaZdroj: GFI

Zmení sa však vstup do nej. Pred výstavnými pavilónmi je teraz obrovská betónová plocha a z nej vyrastá schodisko s vežou. Príjemný nástupný priestor tak obom zariadeniam chýba. Zastaralé výstavisko navyše čaká na rozhodnutie o jeho budúcnosti.

GFI mysleli dopredu a návrh otvára možnosti neskoršieho rozšírenia pri prípadnej revitalizácii výstaviska. „Vznikla myšlienka stuhy, ktorá vychádza z verejného priestoru a snaží sa objať subtílnu stavbu veže,“ opisuje návrh P. Franko.

Vznikol tak doteraz chýbajúci nástupný priestor vo forme Oranžérie, v ktorej budú výstavné a reštauračné priestory. Návštevník si tu posedí pri káve a potom môže ísť do veľtrhových pavilónov alebo sa vyviezť výťahom na vyhliadku, do reštaurácie alebo baru.

Vedieť, kam sa pozeráte

Stuha ho vedie aj interiérom reštaurácie, ktorá sa už pravdepodobne z koncepčných dôvodov nebude otáčať, a vyhliadky na vyššom podlaží. V reštaurácii navrhol slovenský tím koberec so štylizovanou mapou rôznych štvrtí Hamburgu, ktoré vždy z daného miesta vidno cez okno.

Prvé podlažie je členené na reštauráciu, vinotéku, kuchyňu a sú tu aj malé konferenčné priestory. Vyššie podlažie je zamerané na výhľad a spoznávanie. Nie sú tu klasické stoly, stoličky či lavičky, ale zvlnená podlaha v rôznej výške, ktorá umožňuje posedenie či lepší výhľad aj ďalej od okna.

Aj tu pokračuje červená stuha vo forme štylizovanej siluety Hamburgu, v ktorej sú najdôležitejšie miesta, opäť viditeľné oproti cez okno. Sú tu aj obrazovky upozorňujúce napríklad na aktuálne výstavy alebo dianie v meste.

Televízna veža v Hamburgu - vizualizácia interiéru reštaurácieZdroj: GFI

„Myslím si, že ich zaujala aj myšlienka riešenia verejného priestoru a že má potenciál ďalej rozvíjať nástup do výstaviska. Areál má svoje roky, je už prežitý a treba ho revitalizovať,“ vysvetľuje svoj pohľad na úspech návrhu P. Franko.

GFI navyše po výbere do finále oslovili na spoluprácu ďalšieho účastníka súťaže, miestne Architekturbüro André Hellbusch, aby riešil technické problémy obnovy veže v súlade s nemeckými normami.

„Pre nás je veľmi pozitívne, že je technicky zrealizovateľné to, čo sme si vymysleli,“ dodáva P. Franko. Ateliér má okrem architektonickej aj projekčnú časť a tak ku každému projektu, aj na úrovni súťaže, pristupuje tak, aby to nebola len idea, ale aby bola aj zrealizovateľná.

Podpora od mesta

P. Franko hovorí, že ich veľmi príjemne prekvapila aktívna účasť mesta na snahe obnoviť jednu z jeho dominánt. „Momentálne sme vo fáze, že by malo byť vydané potvrdenie investičného zámeru, čo je niečo ako územné rozhodnutie u nás, ďalší krok je potom stavebné povolenie,“ približuje. Akonáhle bude jasné, že nadácia zabezpečila finančné prostriedky, ideme do projektovej dokumentácie, dodáva.

Hoci projekt má podporu mesta, Telekomu a pozitívne zarezonoval aj vo verejnosti, P. Franko vidí termín dokončenia k 50. výročiu otvorenia veže ako optimistický. Vzhľadom na obtiažnosť získania 25 miliónov eur aj nevyhnutných procesov povoľovania skôr odhaduje, že vtedy by sa mohli práce začať. Samotná realizácia by mohla trvať deväť až dvanásť mesiacov.

Televízna veža v Hamburgu - vizualizácia vyhliadkyZdroj: GFI

Takmer dvojmiliónové druhé najväčšie nemecké mesto by tak neprišlo o jednu z atrakcií, ako hrozilo pri predchádzajúcich návrhoch. V roku 2011 napríklad dánsky architekt Christian Bay-Jørgensen navrhol Deutsche Telekomu prestavať vežu na hotel.

Myšlienkou jeho návrhu bolo, že kým teraz môže generovať zisk len reštaurácia na jednom podlaží, obstavaním ďalšími podlažiami by vznikol priestor na oveľa väčší profit a zaujímavá dominanta odkazujúca tvarom fasády na Hertzove elektromagnetické vlny. Tento nápad však narazil jednak na potrebné obrovské investície, ale aj na pamiatkovú ochranu diela architektov Fritza Trautweina a Rafaela Behna.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

Projekt Nový Ružinov 3. fáza

Projekt Nový Ružinov 3. fáza HERRYS exkluzívne ponúka na predaj nadštandardne vybavené byty a apartmány v 3. fáze úspešného projektu Nový Ružinov. Kuchynská linka so spotrebičmi v cene.

Nobelova - obchodné priestory

Nobelova - obchodné priestory HERRYS ponúka na predaj obchodné priestory v projekte Nobelova. Rozbehnite svoje podnikanie na skvelom mieste - ceny od 43 236 EUR bez DPH.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Hľadáte priestory pre nové možnosti?

Hľadáte priestory pre nové možnosti? Ponúkame na predaj a prenájom nebytové a obchodné priestory v priamom centre Bratislavy – Námestie SNP 15 – roh námestia SNP a Kamenného nám.

Alej Hrušov

Alej Hrušov Predaj stavebných pozemkov s kompletnými IS na výstavbu rodinných domov, pozemky od 500 - 1200 m² v peknom prostredí dunajskej hrádze v Kalinkove.

Pridať inzerát