Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nezáujem o kancelárie vraj nehrozí

04.02.2008, 12:34 | Martin Rojko | © 2008 News and Media Holding

Stredoeurópske metropoly priťahujú západné a rastúce domáce firmy.

  • Tlačiť
  • 0

Trh s administratívnymi priestormi zaznamenal v regióne strednej a východnej Európy silný rok. Myslí si to Colin Waddell, výkonný riaditeľ CBRE pre strednú a východnú Európu. Sem zaraďuje Belehrad, Bratislavu, Bukurešť, Budapešť, Moskvu, Prahu, Sofiu, Varšavu a Záhreb.

Celková výmera kancelárií v týchto metropolách dosahuje 18 miliónov m2 a do konca roka 2009 sa očakáva nárast o 40%. Moskovský kancelársky trh je suverénne najväčší so 41% podielom. Najintenzívnejšia stavebná aktivita sa odohráva v Bukurešti, ktorá by mala v celkovej ponuke predbehnúť Budapešť do troch rokov.

spomalenie.jpg

Dopyt rástol počas uplynulej dekády priemerným tempom 20% ročne a podľa výskumu CBRE nič nenasvedčuje tomu, že by malo prísť k spomaleniu. Ďalšie nároky na kancelárie by mali vytvárať západoeurópske firmy outsourcujúce aktivity na východ a tiež rastúci miestny dopyt. Kancelársky trh vraj ostane zaujímavý aj napriek spomaľovaniu rastu HDP.

Priemerná obsadenosť v regióne má vzostupný trend od roku 2000 a v súčasnosti dosahuje 94%. Mestá s neudržateľne vysokou obsadenosťou zaznamenali miernu korekciu smerom nadol z dôvodu intenzívnejšej výstavby. Moskva je jediným trhom, kde obsadenosť klesá už tretí rok, no stále nedosahuje ani priemer regiónu.

Nájomné v najlukratívnejších lokalitách je stabilné v celom regióne s výnimkou Moskvy, Varšavy a Budapešti. Zatiaľ čo v maďarskej metropole mierne rástlo v ostatnom období, Varšava a Moskva zaznamenali náhly prudký nárast. Moskva je v súčasnosti štvrtým najdrahším miestom pre kancelárie vo svete. Podľa C. Waddella rozdiely v nájomnom v mestách SVE budú ďalej rásť.

Ku koncu minulého roka dosahovala výmera moderných kancelárskych priestorov v Budapešti 1,86 mil. m2. Developeri dokončili rekordných 194-tisíc m2. Vyplýva to z výskumu CB Richard Ellis.

Nová ponuka je rovnomerne rozložená medzi centrálne a necentrálne časti mesta, pozdĺž najvýznamnejších administratívnych uzlov. Dokončených bolo dvadsať projektov, z ktorých šesť presahovalo výmeru 15-tisíc m2. V okrajových častiach maďarskej metropoly nevznikli vlani žiadne nové projekty.

Dokončená výmera projektov má prekonať tento rok vlaňajšiu o štvrtinu. Podľa CBRE dopyt drží tempo rastu s ponukou, čo sa prejavilo aj na vlaňajšej obsadenej výmere kancelárií o rozlohe 322-tisíc m2. Tento dopyt aj napriek značne agresívnemu tempu dokončovania projektov neznamenal zníženie obsadenosti, ktorá sa v celej Budapešti pohybuje na úrovni 88%.

Nájomné ostalo v poslednom kvartáli 2007 stabilné. Hoci v centrálnom biznis dištrikte a lokalitách v centre mesta sa nájomcovia priplatia, čisté efektívne nájomné závisí skôr od jednotlivej budovy, nie od samotnej polohy.

Ilustračné foto - Martin Rojko

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)