Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dostavba City Parku Nitra: obchody, 90 bytov a parkovací dom

20.09.2016, 05:00 | Daniel Suchý | © 2016 News and Media Holding

Developerskej spoločnosti patriacej pod ICT Istroconti sa po takmer desaťročí podarilo rozhýbať pozastavený nitriansky projekt predtým známy ako City Park. Pred rokmi postavila kostru polyfunkčného komplexu na brehu rieky Nitry, ktorý teraz plánuje dokončiť.

  • Tlačiť
  • 0

Spoločnosť Living Park, predtým vystupujúca pod názvom Euro City Park, aktuálne predložila zmenený projekt štátnym orgánom na posúdenie vplyvov na životné prostredie. Dostavbu chce začať v máji budúceho roku a dokončiť ju v novembri 2018.

Komplex s novým názvom Promenáda Living Park má pozostávať z troch častí. Dvojpodlažné obchodné centrum má navrhnutú prenajímateľnú plochu 23-tisíc štvorcových metrov. V troch samostatných štvorpodlažných pavlačových domoch má vzniknúť 90 bytov.

Tretiu časť tvorí parkovací dom, ktorý má v dvoch variantoch projektu kapacitu 318 alebo 398 parkovacích miest. V podzemnej garáži sa počíta s ďalšími 610 státiami.

„Celá dvojpodlažná hmota skeletu je upravená tak, aby z hľadiska vnímania z nábrežia bola rozčlenená na menšie celky s pravidelným rytmom. Toto delenie a sledovanie línie rieky Nitra vytvára novú nábrežnú promenádu s aktívnym parterom, do ktorého budú orientované najmä reštaurácie, kaviarne, vstupy do obchodného centra a bytových domov, plochy pre relax, oddych, outdoor fitness, detské ihrisko a podobne,“ opisuje zámer urbanistické riešenie.

Dopravné napojenie je navrhnuté cez okružnú križovatku Napervillská – Nábrežie mládeže, kde bude potrebné dobudovať pravé odbočenie v smere od Zobora. Vjazd do podzemných garáží bude z rozšírenej komunikácie medzi areálom bývalého minigolfu v Brezovom háji a komplexom.

City Park Nitra - pôvodná vizualizáciaZdroj: Euro City Park

Rozostavaný betónový skelet City Parku stojí na brehu rieky Nitry pri Brezovom háji už deväť rokov. Výstavba sa začala v roku 2007, termín dokončenia bol jeseň 2008. V centre s prenajímateľnou plochou 27-tisíc štvorcových metrov boli ohlásení aj konkrétni nájomcovia, obsadených malo byť v čase začiatku prác 60 percent plochy.

Investor práce, na ktoré už vynaložil 12 miliónov eur, prerušil v roku 2008 pre právne spory o pozemky a spochybnenie stavebného povolenia. Neskôr zas nevedel nájsť finančného partnera. Pozemky vlastní cirkev, investor ich má prenajaté.

Partnera na dostavbu centra firma našla tento rok. Následne zmenila pôvodný projekt, vypustila z neho hotelovú a kancelársku časť. Mestu prezentovala architektonickú štúdiu a požiadala o predĺženie stavebného povolenia.

Living Park chce požiadať banky o úver na financovanie výstavby. Celkové náklady na komplex majú dosiahnuť 50 miliónov eur, vrátane už preinvestovaných peňazí.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)