Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dostavba ministerstva zahraničia sa predraží

02.06.2015, 14:00 | ds | © 2015 News and Media Holding

Viac ako rok prebiehajúce práce na dostavbe areálu Ministerstva zahraničných vecí na Pražskej ulici v Bratislave sa podľa portálu Teraz.sk agentúry TASR predražia o vyše 203-tisíc eur. Celková suma za výstavbu sedempodlažnej budovy s podzemnou garážou sa tak vyšplhá na 5,325 milióna eur s DPH.

  • Tlačiť
  • 3

Navýšenie nákladov na stavbu, ktoré pokryje ministerstvo z vlastného rozpočtu, si vyžiadali doplňujúce práce vynútené nepredvídateľnými okolnosťami, vysvetľuje ministerstvo.

„Odčerpávanie neočakávaných priesakov spodnej vody, stabilizácia podzemia a statiky susednej budovy, ktorá nepatrí ministerstvu a ktorá sa v dôsledku absentujúcej sanácie začala pri výkopových prácach pre našu budovu nakláňať. Rovnako vývoz sutiny nad rámec pôvodného prieskumu v dôsledku neočakávaných komplikácií v podloží,“ cituje portál hovorcu rezortu Petra Stana.

Stavbu realizuje združenie OHL ŽS SK Bratislava a OHL ŽS Brno, ktoré vlani vyhralo verejnú súťaž. Ministerstvo so združením podpísalo zmluvu na doplňujúce práce. Firmy ich vyčíslili na 310-tisíc eur, v priamom rokovacom konaní sa cenu podarilo znížiť.

Výstavba sa po rokoch odkladov začala minulý rok v apríli a dokončená má byť do 31. októbra tohto roku. Realizuje sa podľa projektu, ktorý vzišiel z architektonickej súťaže ešte v roku 2009.

Nová budova je prepojená s objektmi rezortu na Hlbokej ceste. Dôvodom výstavby bola ich nedostatočná kapacita na umiestnenie delimitovaných zamestnancov Ministerstva hospodárstva pracujúcich v ekonomickej diplomacii a Úradu vlády pracujúcich v oblasti európskej a ľudsko-právnej agendy.

Vzniknú tu priestory pre konzulárno-vízové oddelenie, ktoré bude v súlade so Schengenskými pravidlami a pre Sekretariát predsedníctva SR v EÚ. Zároveň sa sem presunú zamestnanci Správy účelových zariadení, Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu, ktoré teraz sídlia v prenajatých priestoroch.

  • Tlačiť
  • 3