Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dvojičky Emporia pozastavené

22.06.2009, 09:48 | Ľuboš Mistrík | © 2009 News and Media Holding

Kancelárske veže v Petržalke zbrzdilo oslabenie trhu, stavať sa tak skoro nebude.

  • Tlačiť
  • 0

Projekt administratívnych dvojveží Emporia v bratislavskej Petržalke z dielne írskej Quinlan Private Golub je pozastavený. Na mieste medzi železničnou stanicou a Panónskou cestou bude naďalej zívať vykopaná jama, dôvodom odloženia výstavby je nepriaznivá situácia na trhu. Informáciu priniesla agentúra SITA.

Lízingový a marketingový riaditeľ firmy Guy Speir tvrdí, že dnes nie sú priaznivé podmienky na financovanie špekulatívnych projektov. „V dnešnej obchodnej klíme je kľúčovým slovom rozvážnosť,“ cituje G. Speira agentúra. Emporia Towers mali mať 14 podlaží a priniesť 23-tisíc m2 administratívnej plochy.

emporia0609.jpg

Výstavba dvojveží prebiehala špekulatívnym spôsobom, nie pre dopredu známeho nájomcu. Pôvodný majiteľ projektu, spoločnosť Mondan (spolu s ALK Variant) však ešte v roku 2007 tvrdil, že má prenajatú približne tretinu plôch.

Zástupca firmy Quinlan dnes na otázku, kedy by sa malo vo výstavbe pokračovať, nevedel odpovedať. „Trh bude diktovať podmienky a možnosti.“ Štart má podľa neho nasledovať hneď po tom, ako budú uzatvorené nájomné zmluvy. Prenájom priestorov zabezpečuje spoločnosť CB Richard Ellis.

Pôvodná odhadovaná výška nákladov presahovala 26 miliónov eur, kam sa pohnú čísla v súčasnej situácií zatiaľ G. Speir neodhadoval. Vo februári tohto roku hovoril Peter Píš zo spoločnosti o postupnej realizácii tendra a využití klesajúcej ceny stavebných prác a materiálov. Ďalšia fáza výstavby prvej budovy sa mala rozbehnúť ešte v marci.

Emporia Towers budú mať v súčasnej situácii sťaženú situáciu nielen kvôli financovaniu, ale aj rastúcej konkurencii v okolí. Priamo oproti je krátko pred dokončením kancelársky projekt Central 5 s necelými 9-tisíc m2 priestormi. Bližšie k mestu sa začala výstavba administratívy od Stavo-Ing, pokračuje aj budovanie Panon Office. Skolaudované je administratívne centrum Petržalka, najväčším ohrozením pre Emporiu bude Digital Park II od Penty, ktorý priniesol zhruba 40-tisíc štvorcových metrov.

Vizualizácia – Quinlan Private Golub

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)