Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Efekt Jaguaru na trh ešte nevyprchal

Minulý rok síce nebol rekordný, no atmosféra v sektore industriálnych nehnuteľností je naďalej nezvyčajne priaznivá a optimistická. Za posledných päť rokov nastal masívny boom v developmente priemyselných realít. „Trh priemyselných a logistických nehnuteľnosti je stále na vzostupe nielen v zaužívaných lokalitách, ale vznikajú nové developmenty v blízkosti miest,“ hodnotí pre TREND situáciu na trhu Anton Jasenovec, vedúci tímu priemyselných nehnuteľností poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield Slovensko.

22.11.2018, 14:01 | Tomáš Vašuta | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Podľa A. Jasenovca sa v sektore výrazným spôsobom prejavil efekt príchodu štvrtej automobilky. Spoločnosť Jaguar Land Rover (JLR) spustila tento rok produkciu v Nitre, čo pocítili aj developeri hál či skladových priestorov. Okolo výrobcu automobilov vyrástol nový spletenec dodávateľov a subdodávateľov, čo ovplyvnilo aj výstavbu v ďalších segmentoch. I preto sa časť developerov rozhodla stavať haly bez toho, aby mali vopred dohodnutého nájomcu.

Takýto postup sa objavoval sporadicky aj v minulosti, v tomto roku však pribudlo oveľa viac priestorov tohto typu. Prejavilo sa to aj na štatistikách. „V roku 2018 sa mierne zvýšila miera neobsadenosti logistických nehnuteľností, čo spôsobila najmä výstavba na špekulatívnom základe. Aj napriek tomu je väčšina logistických nehnuteľností stavaná na princípe vopred zmluvne dohodnutých nájmov,“ hovorí riaditeľ oddelenia pre priemyselné nehnuteľnosti poradensko-realitnej spoločnosti CBRE na Slovensku Martin Varačka.

Neprehliadnite

Celková miera neobsadenosti dosiahla podľa štatistík CBRE v polovici tohto roka úroveň 7,89 percenta. V Bratislave a okolí vzrástla o jeden percentuálny 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Logistika a transport

Tagy Jaguar, logistika, trh

Diskusia (0 reakcií)