Aj keď je projekt Eurovea II pripravovaný v centre hlavného mesta, história celej lokality je spojená s reafinériou Apollo. Práve na mieste, kde vyrastá nový bratislavský Manhattan, existovala v minulosti rafinéria vyrábajúca benzín, petrolej, parafín, vazelíny či asfalt. Už samotná výroba bola záťažou pre lokalitu, k najväčšiemu znečisteniu však došlo počas druhej svetovej vojny.
Pozostatky náletov
Dňa 16. júna 1944 zbombardovalo americké letectvo rafinériu. S jej ekologickými nástrahami sa územie vysporadúva do dnešných dní. Developeri, ktorí stavali v lokalite svoje projekty, museli vyriešiť zamorenie chemickými látkami. Je to aj prípad pokračovania komplexu Eurovea.
Aj preto požiadal investor o sanáciu environmentálnej záťaže. A práve v týchto dňoch získal predkladateľ zámeru povolenia na jej realizáciu. Z predložených dokumentov vyplýva, že na území prebehne odstránenie navážok a predvýkop na úroveň siedmich podzemných metrov. Okrem iného sa odstránia staré a nevyužívané inžinierske siete, oplotenie a pôvodné panelové plochy.
Neprehliadnite
-
Prvý mrakodrap v Bratislave: Eurovea 2 odhaľuje podrobnosti
Výšková dominanta druhej fázy komplexu bude mať 46 podlaží, celkovo pribudne... -
Nábrežie Eurovey 2 zverilo J&T Real Estate slávnej architektke z Barcelony
Beth Galí má navrhnúť verejné priestory v novej štvrti aj dizajn manuál pre celú... -
HB Reavis a J&T Real Estate nedostanú od vlády štatút významných investícií
Developeri žiadosti po dohode s podpredsedom vlády Petrom Pellegrinim nateraz stiahli
Aj vykonaný inžiniersko-geologický prieskum konštatoval, že v území je znečistená podzemná voda. Jej izolovanie od stavby má zabezpečiť podzemná tesniaca stena. Investor pritom predpokladá aj sanáciu zeminy. Kým predvýkop má byť vykonaný do hĺbky siedmich metrov, ďalšie práce majú pokračovať až do hĺbky 14,6 metra.
Aj monitorovací systém
„Zeminu z výkopov bude kontrolovať environmentálny dozor, ktorý určí, či je zemina znečistená alebo neznečistená. Znečistená zemina sa musí odviezť a zneškodniť na skládke nebezpečných odpadov, alebo dekontaminačnej ploche. Neznečistená zemina sa odvezie na štandardnú skládku odpadu,“ píše sa v podkladoch.
Eurovea 2 - pohľad zo Starého mostaZdroj: J&T Real Estate
Súčasťou projektu má byť vytvorenie kontroly podzemnej vody pod komplexom. „Monitorovací systém bude obsahovať zariadenia na sledovanie kvality podzemnej vody, na vstupe a na výstupe čistiacej technológie. Monitorovať sa bude aj kvalita vody, ktorá sa nachádza v časti neznečisteného územia, nakoľko sa vypúšťaná voda bude odvádzať do vsakovacích studní mimo sanačnej jamy,“ vysvetľuje investor.
Prvý mrakodrap
Takéto riešenie nie je v lokalite jediné. Obdobné zabezpečenie existuje aj pod projektom Sky Park, ktorý musel vybudovať vodotesné a plynotestné zábrany. Projekt pritom tiež používa systém čistenia podzemnej vody, ktorú nasáva, čistí a následne vyčistenú vypúšťa naspäť do obehu.
V roku 2002 sa pri výstavbe mosta Apollo robil prieskum, ktorý identifikoval najväčšie zamorenie v oblasti. Nachádza sa na časti Landererovej ulice, biznisovej časti projektu Panorama a na dosiaľ nezastavaných pozemkoch, na ktorých sa pripravujú projekty Portum a Ister Tower.
Eurovea 2 - vizualizácia promenádyZdroj: J&T Real Estate
Rozšírenie komplexu Eurovea 2 pripravuje developer J&T Real Estate. Rozloha nákupného centra narastie na 84-tisíc štvorcových metrov, pribudne šesť kinosál, 487 bytov, 40 300 štvorcových metrov kancelárskej plochy a vyše 2 200 parkovacích miest.
Celý komplex sa rozšíri na 8,5 hektára, park sa zväčší na 15-tisíc štvorcových metrov, nábrežná promenáda narastie na 2,3 hektára, pribudnú aj tri detské ihriská. Samotná veža by mala mať výšku 168 metrov a stane sa prvým mrakodrapom na území Slovenska.