Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Eurovea 2, Stanica Nivy i Fresh Market: 5 trendov komerčných realít

28.12.2016, 05:01 | Daniel Suchý | © 2016 News and Media Holding

Kto vyhrá prémiu najväčšieho a najobľúbenejšieho nákupného centra? Zaplnia developeri všetky plánované bizniscentrá? Ako dlho vydrží logistický boom na vlne novej automobilky a rozmachu internetového obchodu? Zachráni zložitá bezpečnostná situácia vo svete slovenské hotely, lyžiarske strediská a akvaparky? Stane sa z fenoménu farmárskych tržníc trvalý životný štýl? Aj tieto otázky vyvolal vývoj na trhu komerčných nehnuteľností v končiacom sa roku 2016. Pozrite si prehľad jeho hlavných trendov.

  • Tlačiť
  • 9

1. Stanica Nivy a Eurovea 2

Ohlásenie vybudovania najväčšieho nákupného centra na Slovensku ako súčasti projektu novej autobusovej stanice v Bratislave urýchlilo aj plány na rozširovanie súčasných najúspešnejších obchodných komplexov. Projekt Stanica Nivy od HB Reavisu má prvého konkrétneho konkurenta v podobe Eurovey 2. J&T Real Estate, ktorá bude projekt Petra Korbačku developovať, už predstavila vizualizácie a podrobnosti rozšírenia nielen obchodnej časti, ale aj celej nábrežnej štvrte. V budúcom roku očakávame reakciu aj od ďalších zavedených centier.

Eurovea 2 - vizualizácia interiéru rozšírenia nákupného centraZdroj: J&T Real Estate

Popri nablýskaných projektoch z hlavného mesta sa nové obchody stavajú prakticky po celej krajine. Tento rok z tradičných nákupných centier otvorila menšie rozšírenie akurát banskobystrická Europa. Rozostavané sú len dve ďalšie – Eperia v Prešove aj Terminal v Banskej Bystrici majú otvoriť na budúci rok. Rozšírenie chystajú Mirage v Žiline aj Tulip v Martine. Stále však pokračuje pokrízový trend otvárania nových menších formátov v regionálnych mestách. V poslednom čase pribudol City Market v Ružomberku, City Park v Trnave či Vendo Park v Zlatých Moravciach, z reťazcov je aktívny najmä Lidl. Naopak, nedarí sa outletom. One Fashion Outlet je tri roky po otvorení v reštrukturalizácii, konkurenčný senecký projekt úplne zmenil zameranie, má byť administratívnou a logistickou základňou pre ázijských investorov.

2. Kancelárske vežiaky zmenia Bratislavu

Hlavné mesto čaká doslova záplava nových kancelárskych projektov. Ak by sa postavili všetky plánované bizniscentrá s plochou 1,1 milióna štvorcových metrov, takmer by zdvojnásobili súčasnú plochu priestorov najvyššej kategórie. Mnohé sú už rozostavané – Twin City vrátane výškovej budovy, Panorama Business, Zuckermandel, Einsteinova BC, Blumental či Stein. Výstavba kancelárskych vežiakov je na spadnutie aj v Sky Parku, Stanici Nivy či Eurovei 2. Ďalšie plán sú viac či menej reálne a vzdialené.

Twin City TowerZdroj: HB Reavis

V posledných troch rokoch sa však stavalo veľmi málo a neobsadenosť postupne klesala. Tento rok boli dokončené dva bloky Twin City, Rosum a Uniq Staromestská Offices, spolu len 73-tisíc štvorcových metrov. Neobsadenosť ku koncu septembra (ešte pred otvorením posledných dvoch menovaných projektov) klesla pod sedem percent, najmenej od roku 2007. Napriek tomu majú odborníci pochybnosti o zaplnení všetkých plánovaných bizniscentier.

3. Noví investori rozbehli výstavbu hál

Ak pri kancelárskom trhu pomohol rozbehu výstavby aj posun od sťahovania firiem zo starších priestorov k lákaniu expandujúcich firiem naberajúcich nových pracovníkov, trh logistických a priemyselných nehnuteľností je od nových a rozširujúcich sa investorov úplne závislý. Developeri logistických parkov napriek oživeniu ekonomiky dlho zostávali opatrní a stavali výlučne na mieru konkrétnym zákazníkom. Až v poslednom roku sa pustili aj do špekulatívnej výstavby, pretože priestory dokážu veľmi rýchlo prenajať.

Prologis Park BratislavaZdroj: Prologis

Vďaka rozmachu internetového obchodu a automobilovej výroby majú dostatok práce. Priemyselné a logistické parky sa rozširujú najmä na západnom Slovensku, aj preto sú haly a sklady ďalej od Bratislavy obsadené takmer na sto percent. Niektorí developeri už naplnili kapacity celých parkov a museli prikupovať nové pozemky. Rozbehnutá ekonomika prilákala aj ďalších globálnych hráčov ako Blackstone a Macquarie, ktorí kúpili priemyselné a logistické portfóliá domáceho HB Reavisu a rakúskeho Immofinanzu.

4. Ožívajú aj hotely a turistické strediská

Len v decembri otvorili po rekonštrukcii najstarší tatranský Hotel Lomnica, ktorý roky chátral. Táto udalosť môže byť symbolická pre dlhodobo stagnujúci cestovný ruch na Slovensku. Zhoršujúca sa bezpečnostná situácia vo svete totiž priviedla tento rok do našej krajiny viac turistov. Majitelia viacerých stredísk už realizujú alebo ohlásili veľké investície.

Zrekonštruovaný Hotel LomnicaZdroj: Hotel Lomnica

V Jasnej onedlho otvoria Hotel Pošta a po zime je v pláne začiatok výstavby Hotela Damian. V Donovaloch má v rámci modernizácie strediska dokonca vyrásť lyžiarska hala. Prebudovať chcú aj stredisko na Kojšovskej holi, v Liptove má vzniknúť praveký tematický park, starostovia okolo Domaše plánujú areál vodných športov a ožiť má Kotva na Zemplínskej Šírave. Do obnovy sa pustili aj viaceré kúpele. Nie všetkým sa však darí. Tento rok zmenili majiteľa aj také hotely ako Kempinski v Tatrách, bratislavský Crowne Plaza a Carlton. Rekonštruuje sa Danube, kde však bude hotel už len malou časťou.

5. Fenomén farmárskych tržníc

Historickej budove Starej tržnice v centre Bratislavy sa po kompletnej rekonštrukcii dlho nedarilo nadviazať na pôvodnú funkciu. Až pred tromi rokmi ju oživila občianska iniciatíva a popri množstve iných spoločenských a kultúrnych podujatí tu fungujú aj pravidelné trhy. Na oživený záujem o kvalitné potraviny a domáce výrobky zareagovali aj developeri.

FreshmarketZdroj: Maňo Štrauch

Najprv v dlho nevyužívanej budove bývalej predajne nábytkára Ikea vznikol Fresh Market. Jeho úspech priviedol developerskú skupinu BZ po predaji budovy k stavbe novej tržnice, ktorú po viacerých odkladoch otvoril vo februári. Tržnica sa rýchlo zaplnila nájomcami aj zákazníkmi. Možno aj to motivovalo HB Reavis začleniť farmársku tržnicu do obchodnej časti Stanice Nivy. Lucron Development zas avizuje vytvorenie menšej tržnice tohto charakteru v rámci obytného komplexu Urban Residence, ktorý začal stavať len nedávno.

Neprehliadnite

  • Tlačiť
  • 9

Tagy diaľnice, Hodnota za peniaze, Kažimír, Viktor Stromček