Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Exkluzívny 50-podlažný mrakodrap na Gotku

01.04.2012, 10:00 | Emil Prášil

V centre Bratislavy postavia Rusi luxusné byty, námestie možno oplotia

  • Tlačiť
  • 23

Nasledujúca správa je aktuálna výlučne v čase zverejnenia.

V tichosti pripravovaná a utajovaná diskusia o budúcej podobe Námestia slobody v centre Bratislavy známeho aj ako Gotko sa dostáva na verejnosť. Ruský investor pomenovaný международному развитию tu pripravuje výstavbu 50-podlažného polyfunkčného vežiaka GotTowerKo, ktorý má byť dominantou hlavného mesta. Spolupracuje pritom s lokálnou architektonickou kanceláriou A.M. Architects.

Rusi stavia v centre metropoly na exkluzivitu. „Chceme využiť rekordný počet podlaží, ako aj lukratívne umiestnenie blízko historickej časti mesta,“ pre TRENDreality.sk približuje Michail Antragovskij z developerskej spoločnosti. Podľa neho bude centrálny vstupný priestor tvoriť trojpodlažné foyer, okolo ktorého vyrastie luxusné obchodné centrum.

Zvláštnosťou bude prítomnosť jediného takzvaného premenlivého eskalátora. Bude umiestnený na koľajniciach a jeho poloha v rámci centra sa bude neustále meniť. Investor si od prevratného riešenia sľubuje zabezpečiť návštevnosť aj obchodom v slabšie navštevovanej časti centra. Inšpiráciou vraj bol konkrétny projekt v Bratislave.

Veža GottkoZdroj: AM architects

Nad obchodmi je pripravených 10 podlaží administratívnych plôch štandardu A+. Konkrétne číslo plôch zatiaľ nie je známe. Závisí totiž od toho, či sa developer rozhodne nájomcov po ich nasťahovaní sa ihneď presťahovať. Tak, aby mohol namontovať na strechu solárne panely. O tejto možnosti sa Rusi taktiež dozvedeli v hlavnom meste, údajne v Ružinove.

„Myslíme si, že Slovensko vygenerovalo v posledných rokoch dostatok bonitných obyvateľov, ktorým skutočný luxus chýba,“ vysvetľuje M. Antragovskij. Pre nich bude určených dvesto bytov na 37 podlažiach. Byty s výmerou od 120 po vyše 300 m2 chce investor zariadiť do posledného detailu, vrátane drahých orientálnych kobercov, či porcelánových anjelikov. V prípade záujmu dodá na balkón aj záhradného trpaslíka.

Predbežná cena zatiaľ nie je stanovená, všetko závisí od toho, ako sa spoločnosti международному развитию podarí vybaviť pozemok od magistrátu. S ním chce developer naplno spolupracovať, nakoľko park na námestí prezentuje ako jednu z výhod projektu. „Sme však pripravení kúpiť aj celé námestie a potom ho oplotiť len pre budúcich obyvateľov,“ informuje zástupca firmy.

Mesto má zatiaľ jednu konkrétnu podmienku, ktorou je nutnosť sprístupniť kvôli výhľadu najvyššie byty pre návštevníkov. Jeho majiteľ by tak ako vynútenú investíciu musel priebežne prijímať zvedavcov. Bude to aj daň za to, že developer nemá kde stavať parkovacie miesta. Podľa ruského investora je však námestie dostatočne veľké na divoké parkovanie.

„Nakreslili sme to tak, aby tienilo všetkým rovnocenne, raz STU, inokedy zase ministerstvu,“ informuje Boris Schultz z A.M. Architects. Konečná výška mrakodrapu GotTowerKo ešte nie je známa, určite však predbehne aktuálne najvyššiu budovu Tower 115. Podľa informácií TRENDreality.sk môže plánovanú anténu na streche nahradiť aj socha Klementa Gottwalda, ktorá na námestí stála v minulosti.

Správa je aktuálna výlučne v čase zverejnenia.

Vizualizácia - A.M. Architects

Foto - Wikipédia

  • Tlačiť
  • 23

Tagy prvý apríl TRENDreality.sk