Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Finančník chce za 25 miliónov eur „prekresliť“ Štrbské Pleso

31.08.2017 | Tomáš Vašuta

Diskusia (16 reakcií) Pravidlá diskusie

04.09.2017 | Brano L.

Prečo sa tu píše toľko balastu? Veď tu nejde o nejaké vyriešenie nerovnováhy medzi areálom snov a centrálnou zónou Štrbského plesa.
Je to len konkurenčný projekt nejakého pseudopodnikateľa voči TMR, ktorý ešte viac zničí prírodu a ráz krajiny v Tatrách.

04.09.2017 | wesely

Roman Weck nie je konkurenčný podnikateľ, ale kooperujúci akcionár TMR. Takže defacto je to projekt TMR, tak ako rozvojové plány Smokovcov, kde spiace stredisko ovláda akože Weck a TMR tam tlačí lanovku z Hrebienka na Skalnaté ako podmienku investovania do Smokovcov...

04.09.2017 | .Adam

Pán Vašuta, v závere máte citát o spoločnosti Webis. Nikde v článku sa ale o nej nepíše. V tomto kontexte používate bezcenný argument. Kvalitná žurnalistika a prémiový obsah.

04.09.2017 | Roman Kanala

Tatranský národný park, spoločné dedičstvo národa, sa mení na Tatranský lunapark pre zisky chmatákov. Aké slovenské...

09.09.2017 | shaggy

Spoločné dedičstvo národa - krajšie by to nepovedal ani ten najväčší komunista, súdruh.

11.09.2017 | windings

novinka v zahraničných mediach: na západe už domáci vraj bojujú s návalmi turistov,teraz tomu rozumiem, ani som nevedel že západniari sú už prešpikovaný komunistami ktorý bojujú s návalom turistov :) (možno ich nakazili slovenský gastarbaitri spod tatier) aj taka sns sú asi tiež len komunisti čo nechcú Slovensko otvoriť západnému kapitálu a chcú všetko len pre nenásytnú slovač tak ako keď nechceli bezvýznamne pramene nechať podojiť mimo Slovenska. Nakoniec prečo by sme nemali aj na slovensku Disneyland, hoc i na Štrbskom plese, nemusíme byť zaostalý sedlaci, veď dnes sa baví cely svet a kamzíky môžme kuknúť v ZOO :) a chudáci komunisti? myslel som že ich už odvial čas... no aspoň mame ten bordel stále na koho hodiť...

04.09.2017 | olivertwist

ďaľší NEZMYSEL ako zaplaviť tatry masami "návštevníkov" a urobiť z nich lunapark - je to všetko len BOHAPUSTÉ NIČENIE TATRANSKEJ PRÍRODY !!! ... kto chce ísť do tatier - aj dnes sa tam môže bez problémov dostať (a hlavne peši), handikepovaní môžu mať určité výnimky ... ďaľšia "urbanizácia tatier = absolútna katastrofa

04.09.2017 | bluehen

Zachytne parkovisko - cim nizsie smeron k strbe tym lepsie, su tam hektare poniceneho lesa, odtial nech postavia lanovku a hoci aj nech z toho spravia zlodejinu a la hrebienok (nezaplatis 10 eur - ides pesi). Vyklcovat les okolo chodnika na popradske im snad tam nikto nepovoli.

04.09.2017 | Niless

Cakam kedy v studenej doline postavia certove kolo a z lomnicakou nejaku bobovu drahu. Strbske, Smokovce a Lomnica sa ozaj zacinaju menit na nechutne drahy a nevkusny lunapark. Detto Jasna. Pre mna strediska kde nevkrocim a vyhnem sa imna mile. Neokrochanost tychto investorov je najma v tom ze ani jeden z nich NIKDY, ani len par tisic € nedal na nejake projekty ktore by im aspon trocha pozdvihli renome...opravy turistickych chodnikov, ci sadenie stromcekov. Na druhej strane neverim ze im tie predrazene investicie vynasaju, bud ide o pracku alebo tam uliali nejake vreckove z inych statom garantovacnych kseftov.
Prajem im aby cim skor zistili aky nezmyselny zivot vedu.

04.09.2017 | milan_k

dufam ze zapadnym tatram sa tato "kultivacia" vyhne, i ked zuriva tazba gulatiny sa im nevyhla, bohuzial.

04.09.2017 | atabaz

Správa vyznieva, akoby sa bolo treba tešiť z toho, že ktosi, kto disponuje obrovským balíkom peňazí , ide meniť vzhľad turistami najnavštevovanejšej tatranskekj lokality. Ale aký je názor kompetentných odborníkov, predovšetkým ochranárov, na takúto zásadnú prestavbu časti Tatier?

Aj keď autori projektu vraj majú šľachetné úmysly , predovšetkým záujem odstrániť kumulovanie služieb, čo spôsobuje zvyšovanie záťaže územia, znižuje kvalitu prostredia a pocit komfortu (argumentovanie potrebou komfortu však asi najviac desí), plánujú také stavebné zámery, také úpravy služieb turistom, že tie sa nezaobídu bez vážnych zásahov do prírody tejto lokality.
My tu na Slovensku by sme nemali mať ambíciu porovnávať sa rozsahom a charakterom služieb
v tatranskej lokalite so službami turistom v podobných lokalitách v cudzine, lebo veľhory v cudzine nie sú rozlohou porovnateľné s Tatrami. My si ten "mikrokúsok " našich veľhôr však ideme zastavať (a ako sú už len doteraz zastavané!) atrakciami a preplniť turistami do rozsahu, ktorý je neúnosný na takom miniatúrnom priestore. Už teraz je v nich frekvencia turistov ako na námestiach niektorých veľkomiest.

Zdá sa, že na Slovensku je otvorená cesta rojkom s dostatkom peňazí, aby si plnili životné sny, do ktorých "vťahujú" i verejnosť a realizujú ich na verejných priestoroch spôsobmi, o ktorých rozhodnú len oni (práve
vďaka svojim peniazom). Ako sa pred niekoľkými dňami komusi splnil sen zorganizovať hudobný koncert
v najvyššej lokalite Tatier. Otrasné! Nik neprotestoval. Kde v cudzine v takejto výške veľhôr zorganizovali koncert?

04.09.2017 | muchomuurka

Najvyšší súd to žiaľ pomenoval výstižne. Kto bol v Tatranskej Lomnici videl, čo dokázala podobná modernizácia s okolitou krajinou. A takto má vyzerať aj Furkotská dolina a Štrbské pleso. Zjavne sa investori sústreďujú na bonitnejšiu klientelu, Tatry sú dobré ako atraktívna kulisa, ktorá sa sama udržiava, keď nám vyhovuje odcvakneme z nej, kde sa hodí. Turista bude po tomto plánovanom záslužnom počine do Tatier chodiť asi len za trest. Človeka až bolí srdce, keď vidí tie erodujúce vredy posezónnej holozeme.

04.09.2017 | Roman Kanala

Keď tam Jachty & Tunely rekonštruovali Kempinského hotel, tak nejako pohli morénou a v plese klesla hladina. Našťastie neutiekla všetka voda, len trochu.

Potom kosia kosodrevinu a dávajú preč veľké balvany, lebo chcú zjazdovku či bobovku. Tým menia biotop, spúšťajú eróziu, berú bariéru lavínam. Umelé zasnežovanie si vyžaduje elektrinu na chladenie a veľa vody. Tú samozrejme nebudú voziť zdola, ale chytajú glaciálnu vodu, ktorá potom chýba v plese. A tak ďalej.

Podľa neoklasickej ekonómie keď je niečo vzácne, stane sa drahším. Posledné zbytky Tatier budú drahšie a o to lepšie sa bude ryžovať. Ale neoklasická ekonómia pojednáva o tovaroch, ktoré boli vyrobené človekom. Príroda na nejaké umelé matematické konštrukty kašle, funguje podľa vlastných zákonov. A tie sú také, že keď niečo v prírode začne byť dosť vzácne na to, aby sa mu trhovými mechanizmami zdvihla cena, je už na pokraji zániku a zakrátko zmizne úplne. Príroda, potvora, nie je lineárna, má skokové javy.

05.09.2017 | muchomuurka

Chcela som reagovať na budovanie nových zjadoviek, toto zdevastovanie ŠP je samozrejme pravda, no už s tým nik veľa nenarobí, lebo hotely stoja.

Viac verejného záujmu a prejavu názoru občanov na tieto investičné aktivity, aj prostredníctvom médií, by mohlo predísť podobným situáciám.

05.09.2017 | Ivkosky

Postoj ochranárov je otázny... Rozumej, ochranári nemajú jasno v tom že to nepovolia a teda len čakajú kým im zašuštia vo vreckách bankovky, aby mali motiváciu to povoliť... Ach jaj.

13.09.2017 | prasiatko_sk

Nie som proti, ak bude Štrbské pleso dookola ohradené a na plote bude všade zvonka nápis "Lunapark" ako upozornenie pre turistov, že ešte nie sú v Tatrách.