Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Haly pre Jaguar riešia sťažnosti, majiteľ chce späť svoje pozemky

20.12.2016, 14:00 | Tomáš Vašuta | © 2016 News and Media Holding

Dodávatelia pre automobilku Jaguar Land Rover si na svoje nové haly budú musieť počkať. Proces schvaľovania výstavby hál pre dodávateľov totiž komplikujú pripomienky občianskych združení aj bývalých majiteľov pozemkov.

  • Tlačiť
  • 9

Spoločnosť Prologis oznámila zámer postaviť nový logistický park pri nitrianskej automobilke už na jar tohto roka. Najväčší developer skladov a hál v strednej a východnej Európe chcel týmto spôsobom pokryť dopyt po nových priestoroch, ktorý prirodzene vyvolal príchod automobilky Jaguar Land Rover.

„V novom Prologis Parku pri Nitre plánujeme postaviť tri haly s celkovou plochou 95-tisíc štvorcových metrov v tesnej blízkosti pripravovanej automobilky,“ uviedol vtedy Martin Baláž, senior leasing development manažér Prologisu pre Českú republiku a Slovensko.

Plány zhmotnili do konkrétneho zámeru v lete, keď naplánovali haly pre dodávateľov automobilky, ktoré počítali s celkovým rozpočtom na úrovni 30 miliónov eur.  V areáli má vzniknúť 220 parkovacích miest pre osobné autá, 74 pre nákladné vozidlá, 84 nakladacích dokov a 12 drive-in vjazdových dokov. Aj keď v zámere spoločnosť uvádzala, že so stavebnými prácami začne v treťom kvartáli tohto roka, oficiálne hovorila o štarte až v roku 2017.

Neprehliadnite

A tak sa aj nakoniec stane. Zámer stavať logistické haly totiž pripomienkovali viaceré strany. Medzi nimi aj bývalý majiteľ pozemkov, ktorému sa nepáči, že mu ich štát vyvlastnil. „V roku 2016 som bol proti svojej vôli vyvlastnený a následne som podal správnu žalobu na krajský sud v Bratislave vo veci o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia MDVaRR SR, ktorou sa domáham o navrátenie môjho majetku,“ píše v odvolaní dnes už bývalý majiteľ pozemkov Roman Cerulík.

Nespokojný občan však nezostal len pri tom. Napadol aj prepočet parkovacích miest. V návrhu sa totiž uvádza, že v parku môže byť zamestnaných 3 810 osôb. Sťažovateľovi sa pritom nepozdáva, že pre nich bude pripravených len 219 parkovacích státí. Podľa jeho prepočtov by ich malo byť 587.

Neskôr ešte toto číslo „zreálnil“. „Počet pracovníkov a tým aj parkovacích stojísk pre nich je nutné posudzovať s ohľadom na nutnosť striedania sa zamestnaneckých zmien a teda nie je mysliteľné vychádzať zo stavu, keď jedna zamestnanecká zmena skončí, pracovníci tejto zmeny na automobiloch odídu a až následne prídu zamestnanci do novej pracovnej zmeny,“ vysvetľoval v odvolaní. Aj preto poukázal na to, že projekt by mal mať 838 parkovacích miest.

Veľa úsmevov nad maketou nového závodu Jaguar Land RoverZdroj: SITA

Pripomienok, ktoré mal k novému parku bolo celkovo desať. Neboli však jediné. K projektu sa vyjadrilo aj Združenie domových samospráv, ktoré okrem iného žiadalo vybudovanie podzemných garáží či umeleckého diela, ktoré by sa stalo neoddeliteľnou súčasťou areálu.

Aj pre takéto pripomienky bol celý proces schvaľovania výstavby logistického parku prerušený. Aktuálne spoločnosť Prologis predložila zoznam opatrení a vysvetľujúcich bodov, ktoré majú vyriešiť sťažnosti. „Pracujeme na projekte už dlhší čas a očakávali sme, že proces EIA môže zabrať dlhšie obdobie. Pokračujeme aktívne na príprave projektu a sme pripravní proaktívne riešiť všetky potenciálne komkplikácie,“ hovorí pre TREND Reality Martin Baláž, senior leasing development manažér Prologisu pre Českú republiku a Slovensko.

Ohrozený by nemal byť ani dátum otvorenia celého parku. „Ak všetko pôjde podľa očakávania, s výstavbou by sme mohli začať v druhom, alebo treťom kvartáli budúceho roka,“ predpovedá M. Baláž. Celý komplex by mal byť hotový v roku 2020.

Okolo výstavby závodu pre Jaguar a jeho okolitej infraštruktúry sa objavilo viacero pochybností. Aj TREND priniesol článok o tom, že štát odkúpil od rímskokatolíckej cirkvi pozemky potrebné pre vybudovanie cesty pre závod  za viac ako dvojnásobnú cenu v porovnaní s pozemkami pod závod od drobných vlastníkov.

  • Tlačiť
  • 9

Tagy Jaguar Land Rover, Prologis