Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Harbour City prerastie Bratislavu

30.06.2010, 00:05 | Ľuboš Mistrík | © 2010 News and Media Holding

Kancelársky projekt za 50 miliónov eur má stáť pri Prístavnom moste

  • Tlačiť
  • 6

V hlavnom meste sa pripomína ďalší plánovaný megakomplex. Prvý šum okolo Harbour City sa objavil tri roky dozadu aj vďaka slávnym architektom – britským Foster & Partners. Odvtedy investor o projekte mlčal, až v súčasnosti poskytol štátnym orgánom konkrétnejšiu projektovú dokumentáciu.

Najvyššie vežiaky majú podľa dokumentov dosiahnuť 150 metrov, čo je ochranné pásmo letiska, ako aj hranica tradične označujúca mrakodrap. Investorskou spoločnosťou je Europolis Harbour City, s.r.o., ktorej materská firma sa nedávno dostala pod krídla CA Immo.

Pripravovaná výstavba za Baumaxom je zatiaľ v štádiu príprav, z ktorých je už predbežne zrejmé výškové i funkčné členenie. Pôjde o osem objektov rôznej výšky, dve najvyššie veže šikmého tvaru majú mať 37 a 31 nadzemných podlaží. Pri nižších budovách sa počíta so šiestimi podlažiami.

Posledná známa vizualizácia Harbour CityZdroj: CA Immo

Najväčšiu časť majú zhltnúť administratívne priestory na podlahovej ploche 105 100 m2. Kreslí sa však aj hotel na vyše 13-tisíc štvorcoch, obchody na 9 460 m2, stravovacie zariadenia zahŕňajúce takmer 5 100 m2, fitnes centrum na 4 400 štvorcoch, ako aj jasle a materská škôlka.

Nároky na parkovanie chcú Rakúšania zabezpečiť troma podzemnými podlažiami garáži s predpokladanou kapacitou okolo 2-tisíc miest. Menšie parkoviská vzniknú v okolí komplexu, hlavná príjazdová cesta má byť z ulice Mlynské Nivy oproti novej centrále Strabagu.

Na architektúre spolupracuje slovenská kancelária Siebert + Talaš, ktorá má v hlavnom meste za sebou viacero projektov, napríklad obytný Eden Park pri Štrkovci. Predpokladaný termín štartu výstavby je jar budúceho roka s dokončením o dva roky neskôr. Celkové náklady odhaduje investor na 50 miliónov eur.

Investorská firma je súčasťou rakúskej skupiny Europolis, ktorá bola až donedávna realitnou divíziou Volksbank. Na jar tohto roka sa však objavili informácie, že je spoločnosť na predaj, neskôr ju za 272 miliónov eur získala iná rakúska realitná spoločnosť – CA Immo, ktorá má rozbehnuté projekty aj na Slovensku.

Jej projekt Harbour City by sa po dokončení zaradil medzi najväčšie administratívne komplexy v Bratislave, ako aj najvyššie budovy. V tesnom susedstve sa pripravujú aj ďalšie vežiaky – tri obytné veže majú vďaka izraelskému kapitálu priniesť 600 bytov.

Vizualizácie – Siebert + Talaš

Zobraziť Harbour City na väčšej mape
  • Tlačiť
  • 6

Súvisiace články

HB Reavis rozmrazilo CBC

Developer pokračuje vo výstavbe pozastaveného kancelárskeho projektu v Bratislave 1

Firmy sa sťahujú z centra

„B“ kancelárie ťažia z krízy

Ďalšie mrakodrapy v nedohľadne

J&T vybavil peniaze na Westend