Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

HB Reavis postaví vo Varšave 310-metrový mrakodrap

23.11.2015 | ds | © 2015 News and Media Holding

Pôvodom slovenský developer HB Reavis získal od varšavskej radnice územné rozhodnutie pre mrakodrap s výškou 310 metrov. Podľa informácií poľských médií by sa budova navrhnutá renomovaným britským štúdiom Foster & Partners mala začať stavať v apríli budúceho roku.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 10

Tagy

HB Reavis

Veža vyrastie na rohu ulíc Chmielna a Jána Pavla II. oproti nákupnému centru Zlote Tarasy a centrálnej železničnej stanici. Nielenže prerastie neďaleký Palác kultúry a vedy, ktorý je s 237 metrami už 60 rokov najvyššou poľskou budovou, ale prekoná aj najvyššiu budovu v Európskej únii – londýnsky The Shard.

Podľa infografiky, ktorú zverejnil denník Gazeta wyborcza má Palác kultúry a vedy po strechu 188 metrov a s anténou až 237 metrov. Strecha mrakodrapu od HB Reavisu má dosiahnuť výšku 230 metrov, na ňu môže umiestniť až 80-metrovú anténu. The Shard má výšku 306 metrov.

Námestník primátora Jacek Wojciechowicz pre denník potvrdil, že rozhodnutiu predchádzala analýza siluety mesta. Mrakodrap podľa neho dobre zapadá medzi Palác kultúry a vedy a dva 240-metrové vežiaky plánované v jeho blízkosti. Ak by mal stáť kúsok západnejšie, musel by sa znížiť na dvesto metrov.

Vizualizácia 310-metrového mrakodrapu HB Reavisu vo Varšave

Vizualizácia 310-metrového mrakodrapu HB Reavisu vo VaršaveZdroj: NowaWarszawa.pl

HB Reavis získal lichobežníkový pozemok v roku 2011 od poľských železníc PKP, v súťaži ponúkol 171 miliónov zlotých (40 miliónov eur). Podľa územného plánu tu mohol stavať 143-metrovú budovu.

Využil však novú stratégiu radnice, ktorá stanovila túto lokalitu ako vhodnú pre najvyššie stavby v meste. Celkovo je vo Varšave v príprave okolo štyridsať vyše stometrových budov.

Administratívnu budovu budú podľa portálu Eurobuild CEE tvoriť tri rôzne vysoké nepravidelné hmoty, aby vyhovela svetelným normám. Spolu má priniesť 72-tisíc štvorcových metrov prenajímateľnej plochy a vyše tisíc parkovacích miest v podzemnej garáži. Takmer 90 percent plochy budú kancelárie, zvyšok obchody a služby.

Pôjde o druhý varšavský projekt N. Fostera, autora ikonickej londýnskej Uhorky. Navrhol aj kancelársku budovu Metropolitan na Pilsudského námestí. Pre HB Reavis je to už šiesty projekt v poľskej metropole.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 10

Tagy HB Reavis