Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

HB Reavis ukázal prvý vežiak Twin City

12.02.2014, 05:40 | Daniel Suchý | © 2014 News and Media Holding

Výšková budova na rohu Mlynských nív prevýši centrálu VÚB

  • Tlačiť
  • 2

Po vlaňajšom oživení dlho plánovaného komplexu Twin City prišiel teraz developer HB Reavis s konkrétnym projektom prvej výškovej dominanty pripravovanej administratívnej zóny.

Veža na rohu Mlynských nív a Karadžičovej ulice prevýši 93 metrami oproti stojacu centrálu VÚB banky (88 m). Podľa projektu predloženého na posúdenie vplyvov na životné prostredie má mať 24 podlaží.

Celkovo má priniesť vyše 34-tisíc štvorcových metrov kancelárskej plochy a vyše tisíc štvorcových metrov priestorov pre obchod a služby. Pracovať by tu malo vyše tritisíc ľudí. V podzemí má vzniknúť trojpodlažná garáž pre 483 áut.

Budova s hliníkovým plášťom má pozostávať zo sedempodlažnej podstavy, z ktorej bude vyrastať výšková časť. Po vysunutí stožiara dosiahne až 105 metrov.

Twin City - juh - výšková budova na rohu Mlynských nívZdroj: HB Reavis

Na prízemí sú naplánované obchody a služby, trojpodlažná pasáž má spájať vežiak s verejným priestorom. Zasunutý parter pri hlavných vstupoch má vytvoriť podlubie. Centrom spodnej časti bude vstupná hala vo výške štyroch podlaží.

S vjazdom do garáží výškovej budovy sa počíta priamo z Mlynských nív, ale budú prepojené aj s garážami pod ostatnými objektami Twin City s vjazdom cez Továrenskú ulicu. Celkovo tu bude 2 803 parkovacích miest.

Výstavba výškovej budovy je podľa zámeru naplánovaná od júna 2016 do konca roku 2019. Celkové odhadované náklady dosahujú takmer 46 miliónov eur.

Twin City - juh (3)Zdroj: HB Reavis

V čase dokončenia by sa mala zmestiť do desiatky najvyšších budov v Bratislave. Po 108-metrových dvojičkách Panorama City od J&T Real Estate, ktoré by mali byť hotové do konca budúceho roka, je to najvyššia stavba v hlavnom meste za posledných sedem rokov.

Projekt Twin City je rozdelený na dve časti. Južná leží na území Starého Mesta medzi ulicami Mlynské nivy, Košická, Chalupkova, Továrenská a Karadžičova. Okrem predstavenej výškovej budovy ju budú tvoriť štyri administratívne bloky s výškou do osem podlaží, ktoré už vlani získali územné rozhodnutie a mali by sa začať stavať ako prvé už tento rok.

„HB Reavis je pripravený začať stavať, momentálne však čakáme na nadobudnutie právoplatnosti územného rozhodnutia. Následne budeme podávať žiadosť o stavebné povolenie. Konkrétny termín začatia výstavby preto v tejto chvíli nevieme definovať,“ hovorí Adrián Rác, výkonný riaditeľ HB Reavis Slovakia.

Twin City - celé územieZdroj: HB Reavis

Severná časť na území mestskej časti Ružinov je komplexnou prestavbou autobusovej stanice. Projekt podľa developera brzdili problémy s pozemkami. HB Reavisu sa však podarilo v decembri získať súhlas mestských poslancov na predaj budovy pohrebníctva Marianum a sceliť tak pozemky.

„Tento okamih bol pre nás rozhodujúci k tomu, aby sme začali pracovať na predprojektovej a projektovej príprave pre Twin City sever,“ vysvetľuje A. Rác. „Ak pôjde všetko podľa plánu, územné rozhodnutie očakávame v polovici roku 2015,“ dodáva.

Mesto tu ešte musí doriešiť majetkové spory a presťahovať pohrebníctvo. Termín výstavby preto zatiaľ nie je jasný.

HB Reavis vlani pohol s prípravou Twin City. Po získaní územného rozhodnutia pre južnú časť kúpil susedné pozemky s obchodným centrom Bottova. Mali by slúžiť pre dočasnú autobusovú stanicu počas výstavby novej.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy HB Reavis, Twin City