Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hotel Kyjev nepadne

09.11.2011, 08:45 | Ľuboš Mistrík | © 2011 News and Media Holding

Skanzen socializmu v centre Bratislavy prejde prestavbou, Lordship chce využiť aj nábytok

  • Tlačiť
  • 1

Ohlasované zatvorenie Hotela Kyjev na Kamennom námestí v Bratislave vyvolalo viacero otáznikov o jeho ďalšom osude. Názory sú rôznorodé, jedna strana hovorí o nutnosti ho zbúrať a druhá o jeho zachovaní. Developerská spoločnosť Lordship, ako majiteľ hotela i budov v susedstve, prináša pre TRENDreality.sk vyjadrenie.

Podľa Juraja Šaštinského, generálneho riaditeľa firmy pre Slovensko i Českú republiku sa búranie nechystá. Práve naopak: „V hoteli sa nachádzajú cenne umelecké diela, tie budú starostlivo uskladnené, pre opätovné použitie pri rekonštrukcii hotela.“

Budova ponúka množstvo starého zariadenia z čias socializmu, ktoré plánuje developer zachovať „ako spomienku na staré časy. Ostatný mobiliár a vnútorné vybavenie sa bude postupne rozpredávať, časť by sme chceli venovať charite, sociálnym ústavom, detským domovom,“ vysvetľuje J. Šaštinský. Okrem toho spomína aj predaj formou dražby.

kyjev-reko32

Hotel Kyjev bol v posledných rokoch svojho fungovania známy najmä množstvom starého zariadenia a prístrojov, ktoré mu dodávali výnimočnosť. Na to stavil aj prevádzkovateľ, keď turistom ponúkal zábavu a ubytovanie v retro štýle, no bez väčšieho luxusu. Pri pohľade na množstvo ubytovaných najmä z radov mladých cestujúcich sa to aj darilo.

Prevádzka starého hotela, ktorý neprešiel žiadnymi väčšími rekonštrukciami však už bola neefektívna, preto ho Lordship k prvému novembru zavrel.

radissonblu

„Dnes je dôležité hotel zakonzervovať tak, aby nedochádzalo k poškodeniu majetku. Hotel bude naďalej plne strážený, obchodné prevádzky a parkovisko ostávajú v plnej prevádzke,“ pre TRENDreality.sk približuje riaditeľ developerskej firmy.

Do ďalšieho osudu hotela zasahuje aj jeho architekt Ivan Matušík, ktorý sa s developerom kvôli jedinečnosti architektúry súdi. Proti firme podal tri žaloby, z čoho dve stiahol. Podľa informácií z Wikipedie podobný a o niečo starší hotel vznikol v dánskej Kodani, navrhol ho architekt Arne Jacobsen. V hoteli patriacom do siete Radisson Blu Ray sa nachádza aj podobné zakrútené schodisko ako v Kyjeve.

O projekte prestavby námestia i Hotela Kyjev sa hovorí už niekoľko rokov. Lordship aj predstavil plány, ktoré však zatiaľ nerealizoval a napokon sa zrejme rozhodne pre odlišné riešenie, než bolo predtým prezentované.

Dlho pozastavené slovenské aktivity môže naštartovať aj prechod J. Šaštinského do developerskej firmy. Manažér predtým pôsobil v sekcii real estate finančnej skupiny Penta.

Foto - Hotel Kyjev a Radisson Blu Ray Kodaň

  • Tlačiť
  • 1

Tagy hotel Kyjev, Lordship