Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hotel v rybárskej sieti z Abú Dhabí

27.11.2009, 12:40 | Karol Klanic

Svetová architektúra. Prvá etapa výstavby pri novom okruhu Formuly 1 stála 24 mld. eur

  • Tlačiť
  • 0

Areál na ostrove Yas v Abú Dhabí získal tento mesiac v Londýne významné ocenenie World Travel Awards ako najlepší komplex turistického ruchu na svete dokončený v tomto roku. Krátko predtým sa s ním oboznámilo približne 600 miliónov televíznych divákov, ktorí sledovali preteky Formuly 1 v SAE.

Dráha nového okruhu Yas Marina prechádza pod spojovacím krčkom dvoch elipsoidov Hotela Yas. Ten je architektonicky najvýznamnejšou časťou prvej etapy výstavby typickej exkluzívnej rezidenčno-rekreačnej štvrte, aké sa v súčasnosti v Emirátoch stavajú.

Hotel Yas priťahuje pozornosť technicky náročným oceľovým plášťom so sklenými panelmi, ktorý prikrýva oba objekty. Tento prvok je bežný v ekologickom režime súčasných stavieb. Tu má však unikátny tvar aj rozmery.

Konštrukcia sa rozprestiera na 17 tisícoch štvorcových metroch, čím drží svetový primát. Stavbu označujú aj za jednu z najväčších realizácií technológie LED. Prispela k tomu iluminácia fasády žiarovkami v sklených paneloch, ako aj osvetlenie troch Krištáľových fontán pred vstupom.

Zdroj: upr

Hotel z dvoch strán ohraničuje prístav pre jachty, čo architekti umocnili morskými motívmi. Plášť navodzuje predstavu rybárskej siete a tvar domov úlovok v nej. Náznaky tohto obrazu pokračujú aj po prekročení prahu hotela - hneď vo vstupnej hale visí luster pripomínajúci húf sardiniek.

Výstavba sa začala v januári 2008 a skončila za 18 mesiacov. Práce prebiehali bez  prerušenia vrátane sobôt a nedieľ. Je to typický veľký hotel, čo potvrdzuje osem reštaurácií, či šesť barov a klubových miestností, ale 499 izbami akoby nechceli prekročiť uznávanú hranicu kategórie.

Náklady na výstavbu nie sú známe. Majiteľ a developer Aldar Properties PJSC len zverejnil celkovú sumu za výstavbu komplexu – 36 miliárd dolárov (24 mld. eur). Hotel Yas je jedným z tunajších štyroch päťhviezdičkových hotelov spoločnosti. Nával v spoločenských priestoroch v čase pretekov sčasti zamedzuje konzumačný lístok v cene 100 dirhamov (18,31 eur).

Zdroj: R034 upr

Úzky prieliv oddeľujúci ostrov od pevniny na juhu sa developer rozhodol prekonať 1,2 km dlhým a 40 metrov širokým tunelom s desaťprúdovou rýchlostnou cestou. Jeho výstavba trvala ešte kratšie ako hotel – iba 11 mesiacov a postavila ho spoločnosť Taisei Corporation. Na Slovensku je známa výstavbou tunela Sitina.  

Zdroj: upr

Newyorská architektonická firma Asymptote si získala svetové renomé neobyčajne odvážnymi riešeniami, ktorých realizáciu však momentálne poznačuje súčasná hospodárska situácia.

Yas 3

Zdroj: upr

Na parcele v kórejskom Pusane, kde majú stáť Miléniové veže Svetového obchodného centra sa dosiaľ nezačali ani zemné práce. Veže vrátane najvyššej 560-metrovej sa majú podobať na kryštály, dramaticky zalomené v dolnej časti.

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.

Foto - Asymptote Architecture: Hani Rashid + Lise Anne Couture 

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Abú Dhabí, hotely, svetová architektúra

Diskusia (0 reakcií)