Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

J&T na Štrbskom Plese? Známe budovy patria českému fondu

12.07.2018, 05:03 | Tomáš Vašuta | © 2018 News and Media Holding

Keď v roku 2004 postihla Vysoké Tatry kalamita, na Slovensku zavládlo zdesenie i smútok v jednom. Aj reakcia verejnosti ukázala, do akej miery sú naše malé veľhory pre obyvateľov dôležité. Do istej miery sú vnímané ako národný poklad. Ale patria Tatry naozaj všetkým? Sčasti určite áno, na druhej strane sú však rozdelené medzi súkromníkov. A práve na to, komu patria Vysoké Tatry, sa zameria letný seriál TREND Reality. V prvej časti sa pozeráme na to, kto vlastní nehnuteľnosti či väčšie pozemky na Štrbskom Plese.

  • Tlačiť
  • 4

Štrbské Pleso je najvyššie položenou tatranskou osadou. Jej vznik sa datuje do roku 1872. Za takmer 150 rokov existencie si vybudovala osada významné postavenie. Pomohla tomu nielen príroda a unikátna poloha, ale aj turistický potenciál. Pomohli ho zatraktívniť aj majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní v roku 1970. Aj dnes je Štrbské Pleso vyhľadávanou lokalitou. Medzi vlastníkmi parciel či budov nájdeme známe mená. Vybrali sme tie najzaujímavejšie.

Za hotelom Kempinski je Pavol Krúpa

Kempinski Tatry Hotel EntranceZdroj: Kempinski

Keď sa povie Grand Hotel Kempinski High Tatras, asi väčšine oslovených napadne asociácia so značkou J&T. Práve spomenutá  finančná skupina stála za jeho znovuzrodením. Od roku 2016 je však jediným akcionárom hotela česká akciovka Residence investiční společnosť, ktorá ho ovláda cez svoj fond. Jeho zakladateľom je známy slovenský podnikateľ Pavol Krúpa. Zaujímavosťou je pritom to, že ako jeden z dvoch konateľov vlastníka hotela stále vystupuje Branislav Babík, ktorý je predsedom predstavenstva spoločnosti Best Hotel Properties. Ide o firmu, ktorá vzišla práve z portfólia J&T.

Poštovú banku vystriedali Česi

Hotel SoliskoZdroj: Foto: Jarmila Horváthová

V blízkosti Kempinského stojí hotel Solisko. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Kto vlastní Tatry, Štrbské Pleso