Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

J&T RE kreslí nové centrum Bratislavy, pýta štatút významnej investície

03.08.2017, 12:00 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Vybudovanie nových električkových tratí, ďalšieho mostu cez Dunaj, veľkého kongresového centra, štyroch tisícok bytov i štvrť milióna štvorcových metrov kancelárskych priestorov. Developer J&T Real Estate odhalil svoje plány na najbližších päť až desať rokov. Ich cieľom je vybudovanie nového centra Bratislavy. Na oplátku chce developer požiadať vládu o štatút významnej investície.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 5

Developer J&T Real Estate je dnes pri Dunaji aktívny. Okrem už ohláseného pokračovania nákupného centra Eurovea či projektov River Park a Zuckermandel, už roky pripravuje aj projekt Nové Lido oproti. Práve cez neho chce spojiť svoje aktivity na oboch brehoch Dunaja.

Veľké plány

„Sme presvedčení, že aktivizáciou a oživením prepojeného nábrežia na ľavom brehu, cez existujúci River Park, Zuckermandel, Staré Mesto a Euroveu, a vytvorením živej nábrežnej zóny v rozvojovom území Nové Lido, sa centrum mesta môže postupne „preliať” cez zónu Pribinova na pravý breh Dunaja a pritiahnuť tak doteraz izolovanú Petržalku bližšie k mestu,“ konštatuje Peter Korbačka z J&T RE.

Eurovea 2 - Pohľad na bulvárZdroj: J&T Real Estate

V najbližších rokoch by sa tak malo stavať na oboch brehoch Dunaja. Na Petržalskej strane by Nové Lido malo ponúknuť mix kancelárií, obchodov a bývania. „Nechceme budovať monofunkčné bloky, ktoré budú po piatej-šiestej hodine prázdne,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ J&T RE Pavol Pelikán.

Stavať by sa malo aj oproti. Developer prezradil, že pri komplexe Eurovea by malo vyrásť nové kongresové centrum s kapacitou asi 1 700 ľudí. Pokračovať by mal aj rezidenčný projekt Klingerka. Obe časti majú byť prepojené novým mostom pre Dunaj, ktorý bude slúžiť pre peších turistov.

Žiadosť o štatút

Celkovo by malo v lokalite vzniknúť 4 200 nových bytov, 254-tisíc štvorcových metrov kancelárskych priestorov, šesť hektárov zelene či 35-tisíc štvorcových metrov verejných priestorov s rozmanitým charakterom. Celkové náklady vyčíslil investor na 1,2 miliardy eur.

Päť superpriestorov Nového LidaZdroj: Nové Lido

Developer už skôr avizoval, že je ochotný výrazne prispieť k stavbe električky, ktorá by spojila Šafárikovo námestie s Ružinovom. Teraz hovorí o tom, že je pripravený ju postaviť vo vlastnej réžii. „Dobrovoľne sme sa rozhodli, že na vlastné náklady vybudujeme asi 4,2 kilometra električkovej trate v celkovej hodnote 60 miliónov eur,“ uviedol P. Pelikán.

Na strane druhej, developer žiada štatút významnej investície. „Ide nám hlavne o časové hľadisko,“ zdôrazňuje P. Korbačka. V tejto súvislosti uviedol, že prebehli prvé rokovania na úrovni starostov a primátora. „Prvé ohlasy boli pozitívne, sme pripravení ďalej diskutovať,“ hovorí. Žiadosť o štatút významnej investície by mali podať v priebehu dnešného dňa.

Neprehliadnite

Štatút významnej investície by pre developera znamenal uľahčenie niektorých povoľovacích procesov, čo by zrýchlilo realizáciu všetkých plánov.  „Významná investícia neznamená obídenie povoľovacích procesov alebo zníženie objemu finančných prostriedkov, ktoré budú smerovať do rozvoja daného územia. Skôr naopak, povoľovací proces musí byť dodržaný a výška plánovaných investícií do územia vysoko presahuje objem poplatkov za rozvoj alebo vyvolaných investícií,“ vysvetľuje P. Pelikán.

Nie sú prví

Developer vypočítal, že pri udelení statusu by nemusel platiť asi 15 miliónov eur pri poplatku za rozvoj. Investor poukazuje na to, že túto sumu niekoľkonásobne preplatia. „Všetky investície, ktoré plánujeme v rámci projektu investovať do infraštruktúry sú v úhrne 74 miliónov eur. Sú adresné a investujú sa priamo do územia, v ktorom realizujeme svoje projekty,“ porovnáva projektový manažér J&T Real Estate Ľuboš Kaštan.

Fakt je ten, že J&T RE je už druhým developerom, ktorý sa o status významnej investície uchádza. Ešte pred letom predostrela svoje plány spoločnosť HB Reavis, ktorá chce prepojiť oba brehy Dunaja lanovkou. Jej realizáciu podmieňuje práve udelením statusu významnej investície.

Pripravované kongresové centrum pri komplexe Eurovea.Zdroj: J&T Real Estate

J&T RE chce svoje plány realizovať aj bez udelenia statusu.  P. Korbačka poukazuje na to, že to  bude ďaleko pomalšie. Podľa dnešných odhadov by mohli stavbu električky zrealizovať do piatich rokov. Na otázku, či nerokovali o spoločnom postupe s HB Reavis, odpovedal developer jasne. „Komunikujeme spolu, veď projekt Alfa Park je spoločný. My lanovku neodmietame, volíme však pre nás optimálnejšiu variantu koľajovej dopravy, ktorá má v Bratislave dlhšiu tradíciu,“ konštatuje P. Pelikán.

Plány J&T RE na najbližších päť až desať rokov

 • vytvorenie 254-tisíc štvorcových metrov kancelárskych priestorov
 • vytvorenie podmienok pre 30-tisíc pracovných miest a prilákanie zahraničných firiem
 • 560 nových pracovných pozícií vo vytvorených prevádzkach
 • 1 000 nových pracovných miest počas výstavby
 • postavenie 4 200 nových bytov
 • rozvoj konferenčného turizmu – vznik nového kongresového centra s kapacitou 1 700 návštevníkov
 • realizovanie 35 000 m2 atraktívnych verejných priestorov s rozmanitým charakterom
 • vytvorenie 6 hektárov zelene
 • poskytnutie 4 hektárov športových plôch
 • vybudovanie detských ihrísk a priestorov pre rôzne vekové kategórie
 • dobudovanie električky (úsek Košická: 2,7 km,  úsek Petržalka: 1,5 km) 

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 5

Tagy Eurovea, J&T Real Estate, Klingerka, Nové Lido

Realitná inzercia

Byty Bystrická - Devínska Nová Ves

Byty Bystrická - Devínska Nová Ves Štartovacie byty alebo vynikajúca investičná príležitosť. Byty Bystrická v Devínskej Novej Vsi od 85 758 EUR so štandardom v cene. Pozrite si ponuku bytov.

Bývanie pre váš každodenný úsmev

Bývanie pre váš každodenný úsmev HERRYS exkluzívne ponúka na predaj byty v projekte NOBELOVA. Dostupné bývanie pre každého. V ponuke 1i až 4i byty v poslednej etape projektu za výborné ceny.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

POSLEDNÉ DVA BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY!KRAMÁRE

Moderná novostavba na Kramároch. Výborná príležitosť na bývanie v lukratívnej lokalite. Všetky informácie o projekte Vám poskytneme v našej RK.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Alej Hrušov

Alej Hrušov Predaj stavebných pozemkov s kompletnými IS na výstavbu rodinných domov, pozemky od 500 - 1200 m² v peknom prostredí dunajskej hrádze v Kalinkove.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Pridať inzerát