Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Je rozhodnuté. Mrakodrap Tour Triangle v Paríži postavia

06.07.2019, 12:00 | Karol Klanic

Tento rok majú na okraji Paríža začať stavať Tour Triangle – pre toto mesto nezvyčajne vysokú, 180-metrovú vežu. Už jedenásť rokov sa o nej búrlivo diskutuje. Dokončenie načasovali k letným olympijským hrám v roku 2024, aby sa metropola predstavila návštevníkom „ako moderné mesto, a nielen ako ville-musée (mesto múzeí)“, skonštatoval americký internetový časopis Slate.

  • Tlačiť
  • 7

Do takej výšky v Paríži nestavali od dokončenia Tour Montparnasse (210 metrov) v roku 1973. Plány postaviť Tour Triangle zreálnilo v roku 2011 rozhodnutie Parížskej rady zvýšiť výškový limit zavedený dva roky po dokončení spomenutého, mimoriadne neobľúbeného mrakodrapu, ktorý renovujú takisto k parížskej olympiáde.

Limit zvýšili práve na 180 metrov pre administratívne budovy. Vďaka zmene vznikajú výškové budovy aj mimo La Défence, obchodnej štvrte na území štyroch oblastí za hranicami mesta: justičný palác Tribunal de Paris a Tours DOU.

Protivníkov Tour Triangle z radov obyvateľov dotknutého 15. arrondissementu, environmentalistov a niektorých občianskych združení vedie pravicová politička Nathalie Kosciusko-Morizetová, bývalá členka Rady, poslankyňa národného zhromaždenia, ministerka ekológie, ktorá pochádza z tohto mestského obvodu.

Spor o projekte uzavrel súd

Oponovaním niekoľkokrát prekazili plánovaný začiatok stavebných prác, a to aj po schválení projektu Radou pred štyrmi rokmi.

Priaznivcom sa rok predtým podarilo anulovať zamietnutie projektu po tesnom výsledku hlasovania. Bitku v prospech Tour Triangle, ktorú viedla socialistka Anna Hidalgo, vtedajšia parížska viceprimátorka pre mestský rozvoj a architektúru z úradu bývalého primátora Bertranda Delanoëa, ktorá ho v roku 2014 v primátorskom kresle vymenila, je aj politickým súbojom.

Tour TriangleZdroj: Herzog & de Meuron (vizualizácia)

Nedávno ho uzavrel Parížsky správny súd. Potvrdil právoplatnosť schváleného projektu, ktorú pred ním namietali protivníci veže.

Prekážal im napríklad 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy svetová architektúra