Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kanadský developer pozdvihol lyžiarske stredisko múzeom pre svoju zbierku

15.06.2018, 14:09 | Karol Klanic

Za dva roky po dokončení zozbieralo Audain Art Museum v kanadskom lyžiarskom stredisku Whistler významné pocty – britskú RIBA 2018 Awards for International Excellence, americkú 2018 AIA Award, 2017 AZ Award torontského časopisu Azure. Najnovšie mu udelil Kanadský kráľovský inštitút architektúry Medailu za architektúru generálnej guvernérky.

  • Tlačiť
  • 0

Budova sa na lúke tiahne pozdĺž línie stromov, vynára sa spoza smrekov, tují a jedlí. Architectural Review napísal, že je „akoby tvarovaná prírodou“. Pre dve úzke krídla v tvare písmena V s jedným kratším krídlom ho nazývajú hokejka. Tvary vyplynuli z viacerých daností.

Podmienkou investora, developera a zberateľa umeleckých diel Michela Audaina, bolo, aby sa stavalo výlučne na lúke a šetrne k stromom. Nakoniec odstránili iba jeden, ale vysadili niekoľko nových.

Audain Art Museum vo WhistleriZdroj: James Dow

Patkau Architect sa vyrovnávali s náročným prostredím. V blízkosti tečie bystrina spôsobujúca záplavy. Dvojpodlažnú budovu museli stavať jedno podlažie nad terénom a podoprieť ju dvoma železobetónovými pilónmi trojuholníkového profilu. V štyroch ďalších podperách sú prevádzkové miestnosti a schodiská.

Hlavný vstup vedie mostom zo západnej strany, dimenzovaným na 2 500-ročné záplavy. Šikmú strechu skonštruovali tak, aby zniesla intenzívne snehové zrážky, ktorých priemer je tu päť metrov za rok.

Audain Art Museum vo WhistleriZdroj: James Dow

Audain Art Museum vo WhistleriZdroj: James Dow

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Kanada, svetová architektúra

Diskusia (0 reakcií)