Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kancelárie v BA na úrovni Kyjeva

26.02.2010, 00:03 | Martin Rojko | © 2010 News and Media Holding

Zníženiu nájomného v administratívnych priestoroch sa nevyhol žiadny región sveta.

  • Tlačiť
  • 0

Neduživá globálna ekonomika dopadla vlani na nájomný trh s kanceláriami v každom kúte sveta. Voľné priestory sa zvýšili a spolu so slabnúcim dopytom sa rovnakým smerom vybralo aj nájomné na väčšine trhov. Globálne nájomné v priemere kleslo o 10 %, čo znamená prvú zápornú medziročnú zmenu od roku 2003. Novým poznatkom z prieskumu spoločnosti Cushman&Wakefield je, že na rozdiel od minulosti sa poklesu nevyhol žiadny región.

Zatiaľ čo prvé tri najdrahšie lokality ostávajú nezmenené, mierne sa zmenilo ich poradie. Tokyo prvé, londýnsky West End sa posunul na druhé miesto a Hong Kong klesol z prvej na tretiu priečku. Nájomné v regióne EMEA sa vlani znížilo o 10 %, aktivita nájomcov vyplývala najmä zo snahy konsolidovať svoje priestory a obnoviť existujúce zmluvy. Na všetkých trhoch bez výnimky sa ich aktivita znížila, zatiaľ čo ponuka stále rástla, jednak pribúdaním nových projektov a tiež zbavovaním sa už prenajatých priestorov nájomcami. Majitelia preto museli súťažiť o firmy nielen nižším základným, ale i efektívnym nájomným. 

Celkovo 86 % miest v EMEA zaznamenalo pokles. Druhým najdrahším mestom v tomto regióne po Londýne (897 €/m2/rok) je Dubaj (869 €), no celkové náklady na prenájom sú vyššie v Londýne z dôvodu vyšších poplatkov za služby a daň z nehnuteľností. V západnej Európe najväčší prepad o vyše 20 % zaznamenali Madrid, centrálny Londýn, Dublin a Oslo. Mnohé mestá v SVE zaznamenali pád nájomného až o viac ako 20 %, najtvrdšie zásahy schytali Kyjev (-52%) a Moskva (-33%).

Kancelársky trh v hlavnom meste Slovenska zaznamenal podľa CW len mierny pokles nájomného o 6 %. Najdrahšie kancelárie v SVE po Moskve sú v Prahe (404 €/m2/rok) a Varšave (395). S odstupom nasleduje Bukurešť (339), Bratislava (290), Kyjev (284), Záhreb (240), Belehrad (223) a Sofia (205). Na konci európskeho aj globálneho rebríčka 63 miest sa nachádzajú pobaltské metropoly, kde firmy koncom roka zaplatili za nájom kancelárie v centre 156 €/m2/rok.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy kancelárie, nájomné

Súvisiace články

CBRE: Zásoby budú na pol roka

Kancelárií sa v Bratislave vlani postavilo dvakrát viac, ako bolo treba. Nové projekty stoja, o rok budú chýbať.

S expanziou kancelárií firmy nerátajú

Vo Varšave viac kancelárskych prenájmov

Voľné kancelárie v EMEA prudko rastú

Najdrahšie kancelárie sveta držia ceny

Diskusia (0 reakcií)