Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Kocka z mramoru a skla magicky svetielkuje do noci

11.08.2017, 14:00 | Karol Klanic

Na začiatku leta otvárali po modernizácii a rozšírení Musée d’arts de Nantes, jedno zo šiestich najväčších francúzskych múzeí umenia mimo Paríža.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Projekt britského ateliéru Stanton Williams sa nezakladá na efektných architektonických gestách, konštatuje parížsky denník La Croix, ale na diskrétnej architektonickej intervencii (pozrite si video). Malý, úzky blok archívu a Le Cube (Kocka) s výstavnými priestormi pre bohaté zbierky moderného a súčasného umenia zaplnili nezastavané parcely západne od múzea. Le Cube poskytuje polovicu zo štyritisíc štvorcových metrov nových výstavných priestorov, ktoré zväčšili výstavnú plochu múzea o tretinu.

Musée d’arts de NantesZdroj: Hufton+Crow

Architekti si za prevažujúci materiál vybrali biely mramor, ktorý je, ako napísal britský týždenník Building Design, „súčasnou interpretáciou“ mäkkého svetlého vápenca eklektickej budovy takzvaného Paláca. S výnimkou zadnej fasády archívu, ktorá je zinková, obložili zvonku mramorom všetky nové časti.

Vrchnú časť zadnej fasády Le Cube tvorí žilkovaný priesvitný mramor s laminovaným sklom, ktoré cez deň, tak ako napríklad katedrálne okná, filtruje svetlo a pôsobí nepriehľadne, kým v noci svetielkuje. Celosklené prízemie fasády vytvára, naopak, interakciu galérie s okoloidúcim.

Musée d’arts de NantesZdroj: Hufton+Crow

Musée d’arts de NantesZdroj: Hufton+Crow

Konštantnou materiálovou paletou vzbudzujú nové časti dojem monolitu. Podľa autorov vyzerajú „akoby ich vytesali z jedného kamenného bloku“.

Most z mramoru a hliníka spájajúci Palác s Le Cube pôsobí skôr ako súčasť prístavby, než ako samostatná spojnica. Pasáž pod ňou vedie do verejnej záhrady plastík, ktorou upravili kedysi bežnú uličky Cours Jules Dupré oddeľujúcu Palác od záhrady odsvätenej Chapelle de l'Oratoir zo 17. storočia, ktorú múzeum bude naďalej využívať na dočasné výstavy.

Musée d’arts de NantesZdroj: Hufton+Crow

Na otázku, prečo pri zadnej fasáde Le Cube nenavrhli súčasnú ľahkú zavesenú sklenú konštrukciu, ale použili na schodisko popri laminovanom skle aj drevo a leštenú mosadz, odpovedal jeden z vedúcich architektov Patrick Richard, že ich cieľom bol vždy súlad so stavbou z roku 1893. Súčasťou projektu bolo jej dôkladné zreštaurovanie (pozrite si video).

Úpravy sa nedotkli fasády s iónskymi stĺpmi, na pôvodnom mieste ostal hlavný vstup. Akcentom interiéru ostali dvojramenné, takzvané slávnostné schodisko a pôvodný dvor prikrytý vyklenutou strechou so stredovým oknom, inšpirovanou Grande Galerie v Louvri.

Musée d’arts de NantesZdroj: Hufton+Crow

Musée d’arts de NantesZdroj: Hufton+Crow

V strešnej konštrukcii vymenili zasklenie za prekrývajúce sa panely s elastickou látkou s efektom „prechádzajúceho oblaku“, ktoré spolu s nastaviteľnými clonami zaisťovali optimalizáciu svetla a neprehrievanie strechy. V novo vyhĺbenom suteréne pod dvorom pribudli výstavné priestory s Bielou sieňou a prednášková sála obložená drevom pre 160 osôb.

Držitelia prestížnej Stirlingovej ceny 2012 Kráľovského inštitútu britských architektov (pozrite si video) spolupracovali s autormi novej grafickej identity múzea, londýnskymi dizajnérmi Cartlidge Levene. Spolu s týmto ateliérom, ktorý sa podieľal na Tate Liverpool, Tate Modern a London Aquatics Centre modernizovali aj vstupnú halu. Aj vďaka tomu nestratilo múzeum po prestavbe jednotný ráz.

Musée d’arts de NantesZdroj: Hufton+Crow

Budovu, vzhľadom na svoj význam atypicky umiestnenú vo vedľajších uliciach a medzi bytovými domami, zatvorili pre prestavbu v roku 2011. Realizáciu značne predĺžil nález veľkej vodnej žily a riešenie tejto komplikácie zvýšilo náklady o takmer pätinu. Rozšírenie umožnilo vystaviť vyše deväťsto diel zo zbierky 13-tisíc predmetov, spolovice z obdobia po roku 1900.

Musée d’arts de NantesZdroj: Hufton+Crow

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy svetová architektúra

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV HERRYS predáva pozemky v najexkluzívnejšej časti Záhorskej Bystrice s výmerami od 992 m2 a 218 240 €. Pre viac informácií volajte na tel. číslo 0948 217 888.

Projekt NOBELOVA 3, BA III

Projekt NOBELOVA 3, BA III HERRYS ponúka na predaj byty v poslednej etape úspešného projektu Nobelova. Krásne byty s výhľadom na Malé Karpaty, v blízkosti zeleného parku - od 87 233 EUR.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

KRÁSNE RODINNÉ BÝVANIE - ZÁHORSKÁ BYSTRICA

KRÁSNE RODINNÉ BÝVANIE  - ZÁHORSKÁ BYSTRICA Vyberte si bývanie v nádhernom byte s vlastnou predzáhradkou, v byte s balkónom a lodžiou, či byte na najvyššom poschodí s veľkou terasou v príjemnej lokalite.

POSLEDNÉ DVA BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY!KRAMÁRE

Moderná novostavba na Kramároch. Výborná príležitosť na bývanie v lukratívnej lokalite. Všetky informácie o projekte Vám poskytneme v našej RK.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Pridať inzerát