Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Komunistická pyramída: Stavajú ju 30 rokov, zatiaľ je to mŕtvy hotel

07.08.2017, 13:30 | Adrián Berecz | © 2017 News and Media Holding

Pri pohľade na panorámu Pchjongjangu nie je možné si ju nevšimnúť. Pyramídu v hlavnom severokórejskom meste prirovnávajú k londýnskemu mrakodrapu The Shard, niektorým dokonca evokuje Sauronove oko, desivú a vševidiacu vežu z trilógie Pán prsteňov. Väčšina médií stavbu prezýva Hotel záhuby, jej oficiálny názov však znie Ryugyong Hotel. Začali ju stavať pred 30 rokmi, no doposiaľ nebol otvorený.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Ambiciózny 105-poschodový projekt začali stavať v roku 1987. V určitom okamihu bola jedinou budovou mimo Spojených štátov, ktorá mala viac ako sto poschodí. Ani po 30 rokoch a troch dynastiách Kimovcov však nie je 330-metrová stavba oficiálne dokončená, píše portál Newsweek. Ide tak o najvyššiu neobsadenú budovu na svete.

Cieľom severokórejského režimu bolo dokončiť ju do roku 1989, plány však narušila národná hospodárska kríza a hladomory v 90. rokoch. KĽDR tak nemala odkiaľ ďalej čerpať finančné prostriedky na dokončenie hotela.

Neprehliadnite

Podpora národnej morálky

Mal ponúknuť tritisíc izieb, reštaurácie, apartmány, konferenčné a zasadacie miestnosti. Neskôr sa plány uskromnili so 150 izbami, niekoľkými obchodmi, kanceláriami a reštauráciami. V roku 2008 išlo na projekt 750 miliónov dolárov, podľa odhadov by však krajina na finálne dokončenie potrebovala ďalšie dve miliardy dolárov.

Že projekt možno ožije, sa ľudia začali domnievať minulý mesiac. Okolo hotela odstránili stavenisko, ktoré zabraňovalo verejnosti bližší prístup k stavbe. Vznikli tak dva široké chodníky vedúce k budove, ktorej fasádu vyzdobili veľkými farebnými propagandistickými materiálmi hlásajúcimi, že Severná Kórea je „Rocket Power Nation“ – bannery tak jednoznačne odkazujú na nedávne úspešné testy medzikontinentálnych balistických rakiet, na ktoré je súčasný vodca krajiny patrične hrdý.

Ryugyong Hotel v Severnej Kórei (2017)Zdroj: SITA / AP

Odstránenie zábran môže súvisieť aj s nedávnym výročím Kórejskej vojny, píšu noviny Huffington Post. Nakoľko ide o krajinu s prísnou informačnou politikou a miestne úrady poctivo dodržiavajú embargo, nie je jasné, či tento krok naozaj smeruje k dokončeniu budovy, alebo ide len o nízkorozpočtovú snahu využiť okolie hotela na podporu národnej morálky.

Kto to platí?

Pchjongjang však od nástupu Kim Čong-una prechádza rozsiahlejšími a nákladnými rekonštrukciami. Na základe jeho objednávok boli dokončené desiatky výškových stavieb. Ako v súčasnosti dokáže vodca finančne zvládať realitný boom a zároveň nalievať milióny do vývoja zbraňového arzenálu, je záhadou. Mnoho ľudí však ukazuje prstom na Čínu, najväčšieho obchodného partnera KĽDR, dodáva Huffinton Post.

Prvé náznaky, že s budovou sa po rokoch niečo deje, sa objavili v decembri 2016. Portál NK News zverejnil video, ktoré ukazuje dve osvetlené poschodia budovy. „Naznačuje to existenciu stabilného elektrického pripojenia na najvyšších úrovniach hotela,“ dodáva Newsweek.

Výnimočnú šancu vidieť budovu zvnútra mali v roku 2012 ľudia z cestovnej kancelárie Koryo Tours. Hoci potvrdili, že staviteľov čaká ešte množstvo práce, boli z výhľadu a celkového dojmu hotela uchvátení. Podarilo sa im urobiť aj pár fotografií.

Ryugyong Hotel v Severnej Kórei zvnútra (2012)Zdroj: SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy hotel, mrakodrap, propaganda, Ryugyong Hotel, Severná Kórea

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

Ponuka bytov v projekte Tri Veže

Ponuka bytov v projekte Tri Veže HERRYS ponúka na predaj byty v rezidenčnom projekte Tri Veže. Pohodlné bývanie v centre diania - fitness, 24 h recepcia. Pozrite si našu ponuku bytov.

Bývanie pre váš každodenný úsmev

Bývanie pre váš každodenný úsmev HERRYS exkluzívne ponúka na predaj byty v projekte NOBELOVA. Dostupné bývanie pre každého. V ponuke 1i až 4i byty v poslednej etape projektu za výborné ceny.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

KRÁSNE RODINNÉ BÝVANIE - ZÁHORSKÁ BYSTRICA

KRÁSNE RODINNÉ BÝVANIE  - ZÁHORSKÁ BYSTRICA Vyberte si bývanie v nádhernom byte s vlastnou predzáhradkou, v byte s balkónom a lodžiou, či byte na najvyššom poschodí s veľkou terasou v príjemnej lokalite.

Predaj a prenájom nebytových priestorov.

Predaj a prenájom nebytových priestorov. Ponúkame na predaj a prenájom nebytové/obchodné priestory v historickom centre Bratislavy – Michalská 18, Staré mesto - Pešia zóna pod Michalskou bránou.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Pridať inzerát