Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Košice nemajú peniaze na futbalový štadión, stavať budú na etapy

04.04.2018, 11:17 | TASR

Na stavenisku Košickej futbalovej arény sa zatiaľ nepracuje. Podľa hovorkyne Košíc Lindy Šnajdárovej dôvodom je, že zmluva so zhotoviteľom ešte nie je podpísaná. Mesto napriek štátnym dotáciám nemá pokryté financovanie projektu, stavať preto chce na etapy.

  • Tlačiť
  • 4

Mesto na výstavbu futbalovej arény získalo od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR štyri milióny eur a od Ministerstva financií SR osem miliónov.

„Tento finančný objem vychádzal z orientačných prepočtov pri spracovávaní overovacej štúdie. Pri spracovávaní dokumentácie pre územné rozhodnutie pre štadión kategórie 4 UEFA bol predpokladaný finančný limit odhadnutý na 18,5 milióna eur,“ tvrdí L. Šnajdárová.

Keďže finančné krytie nebolo podľa jej slov postačujúce, pristúpilo sa k optimalizácii projektu s tým, že je možné postaviť štadión po etapách. „Po ukončení prvej etapy by bol v Košiciach vybudovaný plne funkčný futbalový štadión kategórie 3 UEFA, na ktorom sa budú môcť hrať futbalové zápasy najvyššej slovenskej súťaže. Ostatné dve etapy pre docielenie výstavby štadióna kategórie 4 UEFA by sa riešili uplatnením opcie,“ dopĺňa L. Šnajdárová.

Neprehliadnite

Verejný obstarávateľ v rámci súťažného dialógu podľa nej viedol diskusie s troma uchádzačmi o optimálnom fázovaní výstavby štadióna. Po ukončení tohto dialógu predložili všetci traja uchádzači súťažné ponuky. Úspešným uchádzačom sa stala skupina dodávateľov AVA - stav, s. r. o., Galanta a OHL ŽS SK, a. s., Bratislava s cenou za prvú etapu vo výške 14,115 milióna eur, za druhú etapu 2,935 milióna a za tretiu etapu 2,42 milióna eur. Celková cena bez DPH tak dosiahla 19,47 milióna eur.

Termín výstavby prvej etapy je podľa hovorkyne stanovený na 19 mesiacov a rozdiel v disponibilných a chýbajúcich finančných prostriedkoch na jej realizáciu chce akciovka Košická Futbalová Aréna (KFA) zabezpečiť z finančných zdrojov mimo rozpočtu mesta Košice.

Košická futbalová aréna - vizualizácieZdroj: Mesto Košice

„KFA na tejto možnosti v súčasnosti intenzívne pracuje a plánuje informovať o aktuálnej situácii v príprave výstavby Košickej futbalovej arény a financovaní jej prvej etapy poslancov Mestského zastupiteľstva v Košiciach na najbližšom aprílovom zasadnutí,“ vysvetľuje L. Šnajdárová.

V prvej etape bude postavený plne funkčný štadión, na ktorom sa budú môcť hrať zápasy najvyššej slovenskej súťaže. Štadión tretej kategórie by mal mať kapacitu od 5 240 do 6 365 divákov v prvej etape výstavby, od 9 306 do 11 977 divákov v druhej etape výstavby a štadión štvrtej kategórie by mal mať kapacitu do 13 065 divákov v tretej etape výstavby.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Košice, štadión