Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Košice predávajú kasárne, kde chce stavať TriGranit

24.02.2014, 05:40 | Daniel Suchý | © 2014 News and Media Holding

Za štvorhektárový areál blízko centra pýta radnica 5,4 milióna eur

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

TriGranit

Mesto Košice vypísalo verejnú súťaž na predaj areálu bývalých Malinovského kasární neďaleko centra mesta. Za vyše štyri hektáre obstavané viac ako dvadsiatkou budov požaduje minimálne 5,4 milióna eur.

Záujemcovia musia do 7. apríla spolu s ponúknutou cenou predložiť aj ideovú urbanisticko-architektonickú štúdiu na priestor. Má ísť o multifunkčné centrum s obchodnými prevádzkami, službami, administratívnymi priestormi, kultúrnymi zariadeniami, hotelom a bývaním.

Víťaza vyberie súťažná komisia na základe kritérií, kde 90-percentnú váhu má výška ponúknutej ceny a 10 percent zámer využitia územia.

Požadovaná minimálna suma vychádza z ceny určenej znaleckým posudkom na 7,9 milióna eur zníženej o náklady na odstránenie ekologickej záťaže. Podľa geologického prieskumu z roku 2009 ich mesto po zarátaní inflácie vyčíslilo na takmer 2,5 milióna eur.

Malinovského kasárne v KošiciachZdroj: Google StreetView

Územný plán umožňuje lokalitu ohraničenú ulicami Moyzesova, Poštová, Kuzmányho a Pri jazdiarni zastavať na 80 percent do výšky 13 metrov s možnosťou umiestnenia výškovej dominanty, zvyšok musí tvoriť zeleň. Mesto pripúšťa zvýšenie podielu obytnej plochy na 30 percent celkovej plochy, na čo však bude potrebná zmena územného plánu.

Záujem nedávno avizovala developerská spoločnosť TriGranit, ktorá už dokonca získala od vlády pre svoj zámer Nové centrum mesta Košice osvedčenie o významnej investícii.

„My deklarujeme záujem ísť do Košíc s multifunkčným projektom a čakáme na súťaž. Ak vypíše vedenie mesta súťaž, ideme do nej,“ povedal pred mesiacom pre TRENDreality.sk predseda predstavenstva TriGranitu Gábor Zászlós.

Medzinárodný developer tu chce do roku 2018 postaviť multifunkčné centrum s bytmi, obchodmi, kanceláriami a zábavou. Investícia by sa mala vyšplhať na takmer 300 miliónov eur.

Košice predávali kasárne už pred ôsmimi rokmi. Súťaž vtedy vyhrala rakúska spoločnosť UBM Realitätenentwicklung s ponukou ôsmich miliónov eur. Plánovala tu postaviť hotel, obchody, služby, bizniscentrum a byty za 170 miliónov eur. Predaj sa však napokon neuskutočnil.

Mesto z peňazí získaných za areál splatí časť odškodného vo výške 9,9 milióna eur, ktoré musí zaplatiť za prehratý súdny spor v kauze z čias primátora Rudolfa Schustera.

Pozrite si, čo chce stavať v areáli Malinovského kasární TriGranit.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy TriGranit