Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Kozmický koráb inšpirovaný riekou

07.03.2014, 14:00 | Karol Klanic

Svetová architektúra. Nová dominanta lyonského centra je pred dokončením

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

V novembri tohto roku otvoria vo francúzskom Lyone Musée des Confluences. Názov vyjadruje okolie: sútok dvoch riek aj mestskú štvrť, 2. obvod La Confluence.

Nové centrum mesta budované od konca minulého storočia sa rozprestiera od meandru Saôny, ktorým sa približuje k Rhône až na šesťsto metrov a po zhruba štyroch kilometroch sa do nej vlieva za dlhým klinom so zrezanou špičkou.

Tento tvar inšpiroval projektanta múzea za 239 miliónov eur, viedenský ateliér COOP HIMMELB(L)AU, známy okrem iného zákazníckym centrom BMW World v Mníchove (2007).

Dve strany Musée des Confluences ukončili podľa tvaru sformovaného riekou. Na juhozápadnej strane priľahlej k sútoku, vzdialenej od ústia necelých tristo metrov, ho priam kopírovali (pozrite si video).

Musée des Confluences v Lyone (1)Zdroj: Coop Himmelb(l)au

Múzeum leží medzi diaľnicou Autoroute du Soleile do Marseille a Pasteurovým mostom cez Rhônu. Najčastejšie ho porovnávajú s kozmickým korábom, znepokojuje dôslednou nepravidelnosťou, fascinujú rozmermi (180 x 90 m).

COOP HIMMELB(L)AU má ešte mohutnejšie realizácie. Dalianske medzinárodné konferenčné centrum v čínskom šesťmiliónovom meste Ta-lien (2012) je o štyridsať metrov dlhšie a stodvadsať metrov širšie.

Nepravidelné zostavenie hranatých tvarov umocňuje rozmiestenie fotovoltických panelov a rozdielne okenné otvory. Autori nazývajú kompozíciu „mutáciami, deformáciami, simultánnosťami, zlomami, variabilitami a fragmentmi interakcií“.

Forma korešponduje s programom špecializovaného múzea vedy a spoločnosti, ktorého ambíciou je vyjsť poza „tlmočenie poznania“ a stať sa miestom vyhľadávaným na oddych a stretnutia. Jeho cieľom je pritiahnuť pol milióna návštevníkov ročne.

Musée des Confluences v Lyone (2)Zdroj: Coop Himmelb(l)au

Dvojaká funkcia spoločenského centra a múzejnej inštitúcie sa premietla do rozčlenenia budovy na časti zvané Krištáľ a Oblak. Podľa architektov vyjadrujú „nekonečnú pestrosť vedomostí“ a zároveň „dnešok a budúcnosť“. Krištáľ stelesňuje „dôverne známe prostredia dneška“, Oblak zas „neznáme, niekedy neopodstatnené obavy z budúcnosti“.

Krištáľ so spoločenskými priestormi, vstupná časť múzea, má transparentnú fasádu z extra číreho tvrdeného skla. Akcentom je Gravitačná sieť, ktorá stabilizuje a podopiera oceľovú konštrukciu fasády. Vyúsťuje do preliačenej časti fasády s priemerom šesť metrov, takzvaného bubna zo štvoritého laminovaného skla. Zbiera sa ním dažďová voda a sneh roztopený ohrievačmi.

V rozhovore pre rakúsku verejnoprávnu ORF pred dvoma rokmi označil hlavný architekt Wolf Dieter Brix oblak – ktorý zodpovedá Himmelblau (blankytnej) z názvu ateliéru a tvorí jeho logo – za krédo. „Himmelblau nie je farba“, dodal. Vyjadruje úsilie „vytvárať ľahkú a použiteľnú architektúru“. Oblak s expozíciami Musée des Confluences možno vnímať aj ako autorský podpis diela.

Musée des Confluences v Lyone (7)Zdroj: Hubert Canet, Balloïde

Spôsob oddelenia Krištáľu a Oblaku podčiarkuje princíp nepravidelnosti. Na východnej strane vedie zvislým rezom jedného z tvarov na mieste schodiskového múru, na opačnej strane prechádza hranica dvoch častí fasády zubatými líniami.

Oblak prikrývajú platne z antikoróznej ocele. Na členitejšej západnej strane vytvára šikmý vzor ilúziu profilu. V kovovej fasáde sa odráža mesto s vrchmi Fourvière a Croix-Rousse a obloha.

Odlesky na reflexných obkladoch železobetónových pilieroch pod Oblakom podporujú dojem, že mohutné teleso sa vznáša ako mrak deväť metrov nad podnožou budovy.

Konštrukčným základom Oblaku je sedem pozdĺžnych a sedem priečnych oceľových rámov. Efektným interiérovým prvkom je dvojvrstvová sklená podlaha s plochou 50 štvorcových metrov na jednej z chodieb, ktorou prúdi svetlo zo strešného okna.

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy svetová architektúra

Realitná inzercia

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV HERRYS predáva pozemky v najexkluzívnejšej časti Záhorskej Bystrice s výmerami od 992 m2 a 218 240 €. Pre viac informácií volajte na tel. číslo 0948 217 888.

Projekt NOBELOVA 3, BA III

Projekt NOBELOVA 3, BA III HERRYS ponúka na predaj byty v poslednej etape úspešného projektu Nobelova. Krásne byty s výhľadom na Malé Karpaty, v blízkosti zeleného parku - od 87 233 EUR.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

KRÁSNE RODINNÉ BÝVANIE - ZÁHORSKÁ BYSTRICA

KRÁSNE RODINNÉ BÝVANIE  - ZÁHORSKÁ BYSTRICA Vyberte si bývanie v nádhernom byte s vlastnou predzáhradkou, v byte s balkónom a lodžiou, či byte na najvyššom poschodí s veľkou terasou v príjemnej lokalite.

POSLEDNÉ DVA BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY!KRAMÁRE

Moderná novostavba na Kramároch. Výborná príležitosť na bývanie v lukratívnej lokalite. Všetky informácie o projekte Vám poskytneme v našej RK.

Predaj a prenájom nebytových priestorov.

Predaj a prenájom nebytových priestorov. Ponúkame na predaj a prenájom nebytové/obchodné priestory v historickom centre Bratislavy – Michalská 18, Staré mesto - Pešia zóna pod Michalskou bránou.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Pridať inzerát