Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto sa uchádza o CEZAAR? Pozrite si najlepšiu slovenskú architektúru

26.07.2018, 14:12 | Daniel Suchý | © 2018 News and Media Holding

Developerské bytové projekty v Bratislave, rodinné domy na Slovensku aj v Rakúsku, obnovená fabrika aj synagóga, nová vyhliadková veža či námestie na sídlisku. Pätnásť projektov z 85 prihlásených diel nominovala medzinárodná porota v 17. ročníku Cien za architektúru CE.ZA.AR, ktoré vyhlásia 4. októbra.

  • Tlačiť
  • 0

Členovia poroty si počas júla osobne prezreli 22 diel, ktoré predtým vybrali do zúženého zoznamu. Oproti minulému roku mierne klesol nielen počet prihlásených a obhliadaných realizácií, ale aj počet kilometrov, ktoré porota za vybranými dielami prešla, porovnáva Oľga Miháliková, sekretárka a projektová manažérka Ceny CE.ZA.AR.

Pozrite si nominované stavby vo fotogalérii.

Najviac vybraných projektov sa totiž sústredilo v hlavnom meste a jeho okolí, ďalej v Trnave, Žiline, Prešove a Košiciach. Opäť sa jedna nominácia ušla aj realizácii v zahraničí – rodinnému domu v rakúskom Hainburgu. Cena sa totiž udeľuje realizovaným projektom členov Slovenskej komory architektov.

Na základe akých kritérií porota rozhodovala, opísal jeden z jej členov, český architekt Petr Hájek: „Prvým kritériom je vzťah architekta a klienta, ktorý rozhoduje o výslednej kvalite diel. Druhým je kvalita verejného priestoru. Najmä pri väčších developerských projektoch nového bývania hrá okrem toho, čo je v interiéri, čoraz väčšiu úlohu aj okolité prostredie.“

Neprehliadnite

Chýbajú verejné investície a súťaže

O výbere semifinálových diel, udelení nominácií aj samotných cien rozhodovala porota v zložení: českí architekti Pavel Nasadil – predseda poroty, Petr Hájek, portugalský architekt Filipe Magalhães, taliansky architekt slovenského pôvodu Pavol Mikolajčák, umelecký sklár Pavol Macho a slovenskí architekti Peter Jurkovič a Miriam Lišková.

Viacerí členovia poroty narážali na fakt, že na Slovensku dlhodobo chýbajú architektonické realizácie financované z verejných zdrojov. Aj v tomto ročníku bola nominovaná jediná takáto stavba – námestie na prešovskom sídlisku platilo mesto len z vlastných prostriedkov. V prípade vyhliadkovej veže na Dubni bolo majoritným investorom mesto, ale v kombinácii so súkromnými zdrojmi. Mesto Žilina sa zapojilo aj do financovania obnovy Novej synagógy, verejné zdroje však nezohrali v naštartovaní jej oživenia rozhodujúcu úlohu.

Mlynica, BratislavaZdroj: BoysPlayNice

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy architektúra

Diskusia (0 reakcií)