Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ktoré obchodné centrá otvoria tento rok

17.08.2015, 05:40 | Ľuboš Mistrík | © 2015 News and Media Holding

Najviac nových nákupných stredísk možno očakávať do konca tohto roka, keďže väčšina developerov a vlastníkov si slávnostné otvorenie necháva na obdobie pred Vianocami. Podľa plánov to vyzerá tak, že silnejšia druhá polovica roka doplní slabý rozbeh z úvodných mesiacov.

  • Tlačiť
  • 0

Aktuálne je podľa poradenskej spoločnosti JLL na trhu 1,54 milióna štvorcových metrov obchodnej plochy. Z toho viac než tretina je v Bratislave a až 80 percent je v prospech zastrešených centier. Len pätinu tvoria retail parky, teda strediská, kde majú prevádzky samostatné vchody zvonka.

„Preferovaným obdobím pre otváranie nových nákupných centier je jeseň resp. zima, kedy je možné očakávať prirodzené zvýšenie tržieb nájomcov,“ hovorí Daniel Kúth, senior konzultant JLL.

Jedným z najočakávanejších centier v hlavnom meste je nový Freshmarket. Ide o novú tržnicu, ktorá vznikla v bývalej budove Ikea na Tomášikovej ulici. Neskôr si ju vyhliadol minister vnútra ako ideálne miesto pre klientske centrum, čo developer využil na výstavbu hneď vedľa.

Nový Freshmarket - vizualizáciaZdroj: Freshmarket.sk

Na jeseň otvorí prevádzku pri bratislavskom letisku napríklad aj predajca nábytku Sconto. Pôjde o tretí big box v rámci komerčnej zóny Pharos, bude mať dve podlažia a predajnú plochu 8-tisíc štvorcových metrov. Budujú aj 450 parkovacích miest.

Pharos Business ParkZdroj: Development 4

Ďalšie obchody pribudnú mimo metropoly. Už tento týždeň otvára trnavské stredisko City Arena spojené s futbalovým štadiónom. Vznikne tu viac než 120 obchodov, ktoré sú dnes prakticky plne prenajaté, počíta sa aj s multiplexom. Otvorenie centra dostane Trnavu na najvyššie priečky obchodných plôch po prepočte na obyvateľa.

City ArénaZdroj: City-Arena Plus

O pár mesiacov na to, v októbri, má otvoriť aj rozostavané stredisko Forum v Poprade, ktoré vyrastá namiesto bývalého Prioru na pešej zóne. Holandský developer nedávno zverejnil nové vizualizácie, trojpodlažný objekt prinesie celkovo 22-tisíc m2 pre viac než stovku prevádzok.

Forum Poprad - vizualizácieZdroj: Multi Development

Podľa D. Kútha tento rok otvorí aj Galéria Lučenec, ktorú začali stavať vlani. Pri ploche 11-tisíc m2 pôjde o najmenšie z troch nákupných stredísk s naplánovaným otvorením tento rok. Počíta sa tu aj s kanceláriami, kinom a fitnes centrom.

Galéria LučenecZdroj: Arkon

V prvej polovici roka otvorilo lokálne centrum Vajnoria na okraji hlavného mesta a dva big boxy Decathlon či Bauhaus pri bratislavskom letisku. Vlastníka zmenilo miestne stredisko Hron v bratislavských Podunajských Biskupiciach, podobne veľké transakcie ako vlani zatiaľ nevidno.

Podľa JLL dosahuje nájomné v slovenskej metropole 50 až 85 eur/m2/mesiac v obchodných centrách a 8 až 15 eur v retail parkoch. Na nákupných uliciach, čo je v Bratislave prakticky len Obchodná, je to 20 až 45 eur za štvorcový meter.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)