Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ruina kúpeľov Centrál sa premení na moderný areál

16.01.2007, 14:53 | Ivana Križanová

Za vyše dve miliardy postavia polyfunkčný komplex s takmer stometrovou budovou.

  • Tlačiť
  • 3

V centre Bratislavy na hranici Ružinova, Nového a Starého Mesta vyrastie polyfunkčný areál Centrál. Investor a developer Immocap Group, a.s., ho vybuduje na mieste už pätnásť rokov chátrajúcich Kúpeľov Centrál pri Miletičovej ulici v blízkosti Trnavského mýta. V novovybudovanom areáli nebude chýbať dvojpodlažné nákupné centrum, z ktorého budú vystupovať jednotlivé bloky – vežová budova s hotelom, administratívnymi priestormi a rezidenčným ubytovaním, štyri obytné domy a dve polyfunkčné budovy.

V súvislosti s územným rozhodnutím stavby sa developer nachádza vo fáze pred vydaním záväzného stanoviska Magistrátu hlavného mesta. „Predpokladáme, že by sme územné rozhodnutie mali dostať vo februári 2007. Vzápätí začnú prípravy územia na výstavbu. Tá by mala začať po vydaní stavebného povolenia vo februári 2008,“ hovorí pre eTREND navrhovateľ projektu, architekt Ivan Kubík. Moderný areál by mal byť hotový o tri roky, teda v roku 2010. Celkové náklady na stavbu by sa mali vyšplhať na zhruba 65 až 70 miliónov eur (2,2 mld Sk). V súčasnosti prebieha výber spolufinancujúcej banky.

centr_text.jpg

Dominantou areálu bude 98 metrov vysoká budova s podlahovou plochou zhruba 25 tisíc m2. Dotvárať ju budú dva 12 a 14-poschodové polyfunkčné objekty s trojuholníkovým pôdorysom a štyri šesťpodlažné bytové terasové domy s celkovou plochou dvanásťtisíc štvorcových metrov.

Zaujímavosťou je, že tieto objekty budú vystupovať z dvojposchodového nákupného centra s rozlohou približne tridsaťtisíc štvorcových metrov. Pod ním vybudujú na ploche zhruba päťdesiattisíc metrov štvorcových podzemné trojposchodové parkovisko s 1300 miestami.

Vo výškovej 29-poschodovej budove bude sídliť hotel so štyrmi alebo piatimi hviezdičkami, časť budovy bude vyhradená pre administratívu a časť pre bývanie. V strešnej nadstavbe objektu budú môcť návštevníci využívať wellnes centrum a športovo-relaxačné zariadenia. O tom, koľko budú jednotlivé sekcie zaberať, sa I. Kubík zatiaľ nechce vyjadrovať. „Vieme len to, že hotel s približne dvesto izbami by mal byť umiestnený od piateho do desiateho poschodia a rezidenčné zóny na horných poschodiach.“

V polyfunkčných objektoch by malo byť dvesto bytov s priemernou veľkosťou sedemdesiatpäť m2, spodné podlažia budú patriť kanceláriám. V obytných domoch sa bude nachádzať približne 120 bytov. Investor v okolí objektov počíta aj so zmenou dopravy. „Do podzemia na parkovisko budú autá vchádzať na rohu Miletičovej a Jelačičovej ulice, vychádzať budú na Metodovej ulici,“ hovorí I. Kubík. Vonkajšie parkovacie miesta nebudú a tým spoločnosť zabezpečí, aby statická doprava a zásobovanie nezaťažili okolie. Spoločnosť vyriešila aj otázku nedostatku zelene v okolí výstavby. Plánuje totiž vytvoriť parkovú zeleň s rozlohou 9500 m2 na strechách nadzemných objektov.

Chátrajúcu stavbu sa koncom deväťdesiatich rokov minulého storočia pokúsila revitalizovať firma Slovak Property Investment, s.r.o., nepodarilo sa jej to však. Zo stavby napokon zostala zdevastovaná ruina, ktorá by sa mala postupne zbúrať. Spoločnosť Immocap Group sa podieľala na viacerých projektoch, napríklad na troch z piatich biznis centier na Plynárenskej ulici alebo rezidenčnej štvrti v Čiernej Vode pri Bratislave. Je personálne prepojená so spoločnosťou Ditec.

Vizualizácia – Ing. arch. Ivan Kubík

  • Tlačiť
  • 3