Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Logistike sa darí, rastie výrazne lepšie ako celá ekonomika

17.02.2017, 11:11 | ds | © 2017 News and Media Holding

Plocha prenajatých skladov a hál v Európe za posledných desať rokov narástla o 60 percent, kým hospodársky rast za rovnaké obdobie dosiahol desať percent. Novým motorom dopytu je podľa prieskumu globálneho lídra trhu logistických nehnuteľností, spoločnosti Prologis, internetový obchod.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

Prologis

Predajcovia aj dopravcovia navyšujú investície do logistického zázemia a vytvárajú tak nový dopyt. Podiel e-commerce na nových nájmoch hál sa za posledných päť rokov zvýšil z päť na 20 percent.

Podľa odhadov agentúry eMarketer majú tržby z internetového predaja v roku 2017 v krajinách západnej Európy vzrásť zhruba o 10 percent, v regióne strednej a východnej Európy dokonca takmer o 20 percent. Logistickým developerom a prevádzkovateľom praje aj vytrvalý hospodársky rast v celej Európe.

Vďaka týmto faktorom a zmene prístupu developerov k riziku po kríze klesla miera neobsadenosti v Európe na 5,5 percenta a tento rok sa očakáva jej ďalší pokles na 5,1 percenta. „Disciplinovanejší prístup ku špekulatívnej výstavbe prispieva k časovo vyváženejšiemu nárastu novej kapacity, ktorú dopyt dokáže lepšie absorbovať,“ uvádza sa v analýze Prologisu.

V minulom roku tak bolo v Európe dokončených takmer 2,8 milióna štvorcových metrov nových špekulatívnych projektov, teda takých, ktoré sa začínajú stavať aj bez vopred známych nájomcov. Je to iba 40 percent hodnoty roku 2007. Pritom celkovo bolo dokončených zhruba šesť miliónov štvorcových metrov oproti ôsmim miliónom pred desiatimi rokmi.

Neprehliadnite

Samotný Prologis vlani v strednej a východnej Európe prenajal 1,8 milióna štvorcových metrov, z toho nové nájomné zmluvy tvorili 700-tisíc m2. Priestory mal obsadené na 96,4 percenta. Vo všetkých krajinách regiónu začal stavať aj nové budovy, celkovo ich bolo 18 s plochou 331-tisíc m2, z toho 30 percent bola špekulatívna výstavba.

„Minulý rok bol pre Prologis v regióne strednej a východnej Európy najaktívnejší od roku 2008. Nízka úroveň neobsadenosti významne prispela k navýšeniu stavebnej činnosti. Zákazníci sa v otázke priestorov rýchlejšie rozhodovali, aby predišli poklesu skladových zásob,“ hovorí Martin Polák, senior viceprezident a riaditeľ Prologis pre región strednej a východnej Európy.

Na Slovensku začala spoločnosť výstavbu troch budov s celkovu rozlohou 81-tisíc m2. Najväčším projektom bola budova s 56-tisíc štvorcovými metrami pre Tesco pri Galante. Pri Bratislave sa začala aj špekulatívna výstavba 21 700 m2.

Dokončené boli dve budovy s celkovou rozlohou 45-tisíc štvorcových metrov a prenajatých bolo spolu 232-tisíc m2, čo je dvojnásobná plocha v porovnaní s rokom 2015. Na konci minulého roka bolo slovenské portfólio Prologis stopercentne obsadené. Firma preto nakúpila 22,6 hektára pôdy v Prologis Parku Bratislava pre ďalšiu výstavbu.

V štyroch krajinách regiónu sa tak ku koncu minulého roka rozrástlo portfólio Prologisu na 4,5 milióna štvorcových metrov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Prologis

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

Projekt Nový Ružinov 3. fáza

Projekt Nový Ružinov 3. fáza HERRYS exkluzívne ponúka na predaj nadštandardne vybavené byty a apartmány v 3. fáze úspešného projektu Nový Ružinov. Kuchynská linka so spotrebičmi v cene.

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov Mestská vila Valentine: Bývanie pre mladých i rodiny, v blízkosti centra, ideálna dopravná dostupnosť. Unikátny mestský park na ploche 23 200 m2.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Hľadáte priestory pre nové možnosti?

Hľadáte priestory pre nové možnosti? Ponúkame na predaj a prenájom nebytové a obchodné priestory v priamom centre Bratislavy – Námestie SNP 15 – roh námestia SNP a Kamenného nám.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Pridať inzerát