Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Londýnske City: Ako stavia mrakodrapy kilometer od katedrály

28.06.2018, 05:09 | Daniel Suchý | © 2018 News and Media Holding

Centrálna londýnska časť City of London, jedna z 33 samosprávnych jednotiek britskej metropoly s osobitným štatútom mesta, je jej historickým jadrom aj finančným centrom. Vo východnej časti tu vyrastá medzi ikonickými mrakodrapmi Walkie-Talkie a Gherkin (Vysielačka a Uhorka) najväčší blok výškových budov v meste. Ako samospráva riadi výstavbu mrakodrapov necelý kilometer od Katedrály St. Paul's a štvrť kilometra od hradu Tower of London, hovorí Simon McGinn, manažér jej realitného poradenského tímu.

  • Tlačiť
  • 11

V City of London vyrastá tucet nových výškových budov. Aká je vaša stratégia smerom k ich výstavbe?

Vo výstavbe máme takmer jeden a pol milióna štvorcových metrov kancelárskej plochy. Chceme rásť o ďalších 85-tisíc pracovných miest počas najbližších rokov a udržať pritom ceny na rozumnej úrovni. Podobu City obmedzujeme v dnešnom tvare, pretože musíme chrániť určité výhľady na Katedrálu St. Paul's a Tower of London. Všetky výškové budovy sú sústredené na jedinom mieste, ktoré nezasahuje do týchto výhľadov. Vidno to aj na tvare niektorých veží, ktoré sú zrezané. Na nových výškových budovách požadujeme vytvorenie otvorených vyhliadkových terás.

Chcete, aby z nových mrakodrapov mali niečo aj ľudia, ktorí v nich nepracujú?

Našim novým prístupom je, aby výškové budovy mali menšiu stopu, teda aby na ulici zostalo viac verejného priestoru a aby sa vytvoril aj vo výške. Všetky terasy budú môcť ľudia navštíviť bezplatne. Dnes má jedine Walkie Talkie strešnú záhradu zadarmo, vstup si preto treba rezervovať vyše mesiaca vopred a je obmedzený na jednu hodinu. V najvyššom londýnskom mrakodrape Shard zas platíte vstupné 35 eur. Chceme, aby bol dostatok vyhliadkových terás a nebol problém s rezerváciou. Vytvárame rôzne typy výhľadov, napríklad jedna z budov bude mať vyhliadkovú galériu na treťom podlaží priamo nad strechami historických budov.

Simon McGinn pri modeli City of LondonZdroj: Martina Brunovská

Prečo samospráva povolila takú masívnu výstavbu?

Hlavným dôvodom výstavby je, že neustále potrebujeme správnu kvalitu priestorov pre nájomníkov a dostatočne pestrý výber pre rôzne veľké firmy. Budovy potrebujú každých dvadsať rokov rekonštrukciu alebo prestavbu.

Dokážu developeri obsadiť toľko kancelárskych priestorov?

City je hlavné finančné centrum, v ktorom sídlia prevažne poisťovne. Prichádzajú však čoraz rôznorodejšie firmy, začínajú sa k nám sťahovať technologické spoločnosti, ktoré dozrievajú. Napríklad hedžové fondy sa tradične sústreďovali vo Westende. Teraz zisťujú, že v mrakodrape v City môžu platiť menej a navyše majú parádny výhľad. City bolo cenovo vždy veľmi dostupné.

Neprehliadnite

Znie to dosť prekvapivo...

Dôvodom je, že za posledných 30 rokov bolo prestavaných alebo obnovených až 80 percent kancelárskej plochy, takže tu bola neustále masívna ponuka. Ešte pred dvomi rokmi boli ceny prenájmov v pomere k iným londýnskym lokalitám na úrovni roku 1979. Vo Westende, kde je veľa historických budov a prekážok výstavby, išli odvtedy ceny výrazne nahor v porovnaní s priemernou londýnskou cenou priestorov najvyššej kategórie. City je konkurencieschopné aj v porovnaní s okolitými štvrťami ako Shoreditch alebo Old Street, kde vznikol inovatívny technologický hub. Vždy ide o ponuku a dopyt.

City of London v číslach

Rozloha: 2,9 km2

Počet obyvateľov: 8 000

Počet denne dochádzajúcich pracovníkov: 483 000

Počet pamiatkovo chránených budov: 630

Počet výškových budov (nad 100 m): 21, ďalších 11 je vo výstavbe alebo príprave

Kancelárska plocha: 8,7 mil. m2 (v užívaní), 1,37 mil. m2 (vo výstavbe)

Počet firiem: 24 420 (ročne v priemere príde 375 nových firiem)

Zdroj: City of London

Ako na výstavbu reagujú miestni obyvatelia?

V City je iba osemtisíc trvalých obyvateľov, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Tagy Londýn, mrakodrap