Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Londýnske City: Ako stavia mrakodrapy kilometer od katedrály

28.06.2018 | Daniel Suchý

Diskusia (11 reakcií) Pravidlá diskusie

28.06.2018 | bozsky

Ach jaj, zase tu musim opravovat autora, ktory ma brutalne medzery v teme, ktorej sa venuje. The Great City of London NIE JE CASTOU LONDYNA!!!!!!!!!

City je samostatne mesto a zaroven aj okres vlastnene spolocnostou City of London Corporation, ktore si voli vlastneho primatora (Lord Mayor of London, nie je to ten moslim, je to aktualne Charles Bowman), ma vlastnu policiu, vybera vlastne dane a rozprestiera sa na ploche cca 1 mile stvorcovej. Preto otazka, preco samosprava povolila taku vystavbu je hlupa.


Dokonca aj Wikipedia to vie. Kvalita tu uz davno nie je prioritou :/

28.06.2018 | Daniel Suchý

Dobrý deň,

samozrejme viem, že City of London má osobitné postavenie mesta, podobne ako Westminster, ale plánovanie a povoľovanie výstavby prebieha v kontexte celého Londýna. V tomto článku preto vôbec nie je podstatný štatút City, nedá sa na takom priestore zachádzať do všetkých detailov a nudiť tým čitateľa. Otázka, prečo sa povolila masívna výstavba výškových budov naraz je úplne opodstatnená.

28.06.2018 | bozsky

V kontexte je velmi podstatny statut City, lebo ma vlastneho primatora/starostu, vlastne mestske zastupitelstvo a vlastnu policiu. Funguje nezavisle od Londyna a kedze NESPADA POD LONDYN, netyka sa ho ani povolovanie vystavby v Londyne. Su to 2 na sebe nezavisle entity. Primator Londyna nie je primatorom City a naopak. Dokonca aj kralovska rodina musi prejst specialnou procedurou, nez vstupi na uzemie The City.

Vobec to nie je o nudeni, je to o poukazani na v podstate "stat v state", ktory ma vlastne danove zakony. Vela zdrojov ho nazyva danovym rajom v srdci Anglicka.

28.06.2018 | Daniel Suchý

Škoda, že ste si prečítali len perex článku, jeho témou je niečo úplne iné. Alebo si myslíte, že pán Simon McGinn ako predstaviteľ City of London nerozumie svojej práci a tvrdí nezmysly ohľadom plánovania výstavby?
Ale doplním teda nejakú vsuvku do úvodu, aby som to spresnil.

28.06.2018 | bozsky

Kedze kvalita Trendu neustale klesa, odmietol som si dalej predplacat toto medium, preto vidim aktualne len to, co je zadarmo.

Pan McGinn mozno az velmi rozumie tomu, co City of London v realite je a ako to uz velmi casto byva, nechce prezradit vsetko. Keby bolo The City beznym uzemim UK, urcite by okolo neho nebolo tolko kontroverzii, ci uz v minulosti, alebo dnes. Nic to nemeni na tom, ze je to samostatna jednotka, ktora operuje za velmi nestandardnych pravidiel v ramci statu Velka Britania a MIMO UZEMIA LONDYNA.

Este raz - ked ani kralovna nemoze na podu City of London vstupit hocikedy bez ohlasenia.

28.06.2018 | Castle hill

Nepreháňaj. Alžbeta tam môže vstúpiť kedy chce a ako chce. Máš to popletené. Po prvé: nie je to žiadny "štát v štáte" (ani obrazne myslené). Rezident (s trvalým pobytom) je držiteľ britského pasu. Na čele Británie stojí panovník (toho času EIIR). To, že člen kráľovskej famílie tam nevstupuje bez ohlásenia je maximálne tak zo security a protokolárnych dôvodov, hádam nechceš tvrdiť, že potrebuje povolenku od miestneho richtára. Po druhé, téma článku je úplne iná. Ja som zažila na vlastnej koži ešte "normálny" Londýn, vrátane City (90-te roky). Dnes je centrálny Londýn škaredý priestor, zaplavený škaredými stavbami typu Shard, W-T, Uhorka a pod. A nie je to iba môj názor. Napríklad samotný Shuttelworth povedal, že niektoré stavby by dnes projektoval inak, pretože jednoducho nie sú dobré. Trendu by som odporučila, aby pozval na debatu ľudí, ktorí tvoria nové výškové stavby v Talline (áno, to je ten koniec sveta v Estónsku). Pre Bratislavu, resp. našinca by to bolo prospešnejšie ako čítať názory niekoho, kto pracuje v rozvrátenom meste (nič proti p. McGinnovi)

28.06.2018 | bozsky

Neprehanam, nemoze tam vstupit kedy chce a ako chce. Vzdy to sprevadza ceremonia, ktorej sa zucastnuje primator (Lord Mayor) The City of London. Ma to historicke korene.

Este raz si precitaj, co pisem: "v podstate "stat v state", no zaroven pisem: "je to samostatna jednotka, ktora operuje za velmi nestandardnych pravidiel v ramci statu Velka Britania a MIMO UZEMIA LONDYNA." Samozrejme, ze su obyvatelia drzitelia britskeho pasu, to som nikde nepopieral.

Tema je jedna vec, ale ked autor clanku napise, ze The City je sucastou Londyna a jednou z jej casti, je to klamstvo a informacia, ktora by sa v kvalitnom mediu nemala objavovat.

28.06.2018 | bozsky

Konkretne narazam na toto:
"Centrálna londýnska časť City of London, jedna z 33 samosprávnych jednotiek britskej metropoly s osobitným štatútom mesta, je jej historickým jadrom aj finančným centrom. " TOTO JE KLAMSTVO.

28.06.2018 | Daniel Suchý

Nie je to klamstvo, je to zjednodušene sformulované. City je organickou súčasťou mesta, sami sa za ňu samozrejme považujú a berú to tak aj všetci obyvatelia Londýny aj City aj všetci návštevníci. Plánovanie výstavby v City podlieha niektorým obmedzeniam platným na úrovni celého Londýna (píše sa o tom v článku). Jednoducho mesto, ktoré je obkolesené veľkomestom, nemôže fungovať ako ostrov, ale ako jeho prirodzená súčasť. Vy tu tvrdohlavo trváte na technokratickom pohľade. Áno, oficiálne je to samostatné mesto, ale funguje v rámci Londýna, je prepojené linkami metra, vlakov, autobusov, hranice sú neviditeľné.

29.06.2018 | bozsky

Ja trvam na faktografickom pohlade. Z pohladu faktov The City NECHCE byt sucastou Londyna, lebo ma specialne postavenie a ked napriklad metropolitna policia nahana zlodeja, podla zakonov na uzemi The City nemaju ziadne pravomoci.

29.06.2018 | Daniel Suchý

V poriadku, faktom je, že výstavba v City sa podriaďuje regulácii na úrovni celého Londýna a o tom je článok. Nehovorí nič o návštevách kráľovnej ani o naháňaní zlodejov.
Toto sa píše na oficiálnej stránke City of London: The City of London is also known as the Square Mile, the financial district and historic centre of London. - presne túto formuláciu som použil.
A Wikipedia cituje toto: London, also referred to as Greater London, is one of nine regions of England and the top-level subdivision covering most of the city's metropolis. The small ancient City of London at its core once comprised the whole settlement, but as its urban area grew, the Corporation of London resisted attempts to amalgamate the city with its suburbs, causing "London" to be defined in a number of ways for different purposes.