Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Megakasíno Eurovegas chce opäť začať výstavbu

23.09.2011, 07:00 | Martin Rojko | © 2011 News and Media Holding

Investori vraj zohnali peniaze na prvú fázu. To tvrdili už aj v minulosti

  • Tlačiť
  • 11

Po dvojročnom tichu okolo projektu kasína v severomaďarskej dedine Bezenye neďaleko Bratislavy, ožíva tento projekt znova. Výstavba mala, podľa ekonomického denníka Figyelő, začať v týchto mesiacoch. Projekt by mal byť dokončený za zhruba desať rokov a vytvoriť osemtisíc nových pracovných miest. Investori vraj dokázali zohnať peniaze na prvú fázu výstavby komplexu, ktorého celkové investičné náklady sa odhadujú na päť miliárd eur. 

Rovnaké správy ako je táto sa však s pravidelnosťou opakujú už niekoľko rokov (naposledy pred dvomi), celková príprava tohto zábavného parku na vyše 300 hektároch pozemkov pri slovensko-maďarsko-rakúskej hranici prebieha už desať rokov, zatiaľ bez viditeľného pokroku.

Myšlienka na Eurovegas sa zrodila v roku 2005 a rakúsky ekonomický týždenník Format tak nazval projekt podnikateľa Hansa Asamera, ktorý tu chcel postaviť obrovský komplex, pozostávajúci z kasínového mestečka, hotela, dobrodružného parku a obchodného centra na 48-tisíc štvorcových metroch.

Celkové náklady boli v tej dobe plánované na 700 miliónov eur, z čoho dve tretiny mali zhltnúť kasína. Maďarské úrady vydali stavebné povolenie ochotne, rovnako projekt s istými pripomienkami pred časom povolili aj rakúske úrady.

eurovegas.jpg

Naposledy sa malo začať s výstavbou na jeseň 2008, no vtedy vraj prvý výkop zdržali rakúske úrady, žiadajúce dodatočné štúdie vplyvu na životné prostredie. Rakúsky štrkový magnát H. Asamer plánoval podľa rakúskeho ekonomického magazínu Trend vybudovať za dva roky kasíno s 1 300 až 1 500 automatmi a stovkou ruletových stolov, ako aj kongresové centrum pre štyritisíc ľudí.

V plánoch bol aj hotel vo veži s výškou 140 metrov so sky barom na najvyššom poschodí, odkiaľ by malo byť dovidieť až do Bratislavy. Hovorilo sa aj o aquaparku, reštauráciách,  parkovacích domoch. Z podzemnej stanice na trati Viedeň-Budapešť sa malo dať dostať priamo do hotelovej haly.

V neskoršej druhej etape investori zamýšľali pridanie ďalších kasín, golfového ihriska, autodromu, či luxusných víkendových apartmánov. Spoluinvestorom H. Asamera mala byť v minulosti aj americká firma Ellis Gaming, podporovaná bankami Credit Suisse a Citibank.

Blízko hraníc Maďarska, Rakúska a Slovenska má vyrásť aj ďalší megaprojekt s kasínami - Metropolis z dielne developerskej spoločnosti TriGranit. Má sa nachádzať po oboch stranách diaľnice blízko bratislavských Jaroviec. Proti sú však viacerí obyvatelia a politici.

Vizualizácia - Eurovegas

  • Tlačiť
  • 11