Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mesto počíta, koľko by stála hlavná stanica

09.05.2014, 05:40 | ds | © 2014 News and Media Holding

Vedenie hlavného mesta sa začína pripravovať na prevzatie aspoň čiastočnej úpravy priestoru okolo Hlavnej stanice na svoje plecia. Súkromný investor projektu, spoločnosť Transprojekt, zrejme prestavbu do konca roku 2016 nestihne.

  • Tlačiť
  • 7

Termín dokončenia určuje investorovi zmluva o budúcej kúpnej zmluve uzatvorená za primátora Andreja Ďurkovského. Ak by ho mal Transprojekt dodržať, musel by s prácami začať už na budúci mesiac. Vyplýva to zo znaleckého posudku, ktorý si na žiadosť bratislavských poslancov nechalo mesto vypracovať v Ústave stavebnej ekonomiky, píše portál tlačovej agentúry TASR.

Zatiaľ však nemá žiadne stavebné povolenie. Mestská časť Staré Mesto dostala podľa portálu zatiaľ tri žiadosti, tie však na obnovu priestoru okolo stanice nestačia. Hovorkyňa Transprojektu Mária Adamová ešte na jar tvrdila, že firma projekt zrealizuje.

Rozbehnutiu veľkej investície však bránia roky sa ťahajúce spory o prevzatie pozemkov. Investor ich chce získať ihneď, aby mohol žiadať o stavebné povolenia a bankové úvery. Mesto prevod podmieňuje vybudovaním podzemnej električky.

Mesto podľa portálu TASR zvažuje vypovedanie zmluvy s Transprojektom. Primátor Milan Ftáčnik hovorí, že by sa o tom dalo uvažovať na základe posudku Ústavu stavebnej ekonomiky po auguste. Právna analýza z minulého roka ukázala, že odstúpiť od zmluvy či vypovedať ju môže mesto až keď investor nedodrží termín.

Zdroj: IPR Slovakia

O tom, aké práce by mesto vykonalo na vlastné náklady, má rozhodnúť zastupiteľstvo na júnovom rokovaní. Primátor naň chce predložiť materiál, na ktorom už pracuje hlavná architektka Ingrid Konrad. Má vytypovať úpravy, ktoré si nevyžiadajú veľké finančné prostriedky, ale zlepšia okolie železničnej stanice. Magistrát počíta, ako by zaťažili mestský rozpočet.

Materská spoločnosť Transprojektu, developer IPR Slovakia, predstavila projekt už v roku 2006. Na Predstaničnom námestí chce stavať obchodné centrum, administratívne budovy aj hotel. Popri novej staničnej budove má v podzemí vyrásť terminál pre mestskú hromadnú dopravu a obratisko električiek. Celá lokalita má dostať nové dopravné riešenie. Stavať sa malo začať už v nasledujúcom roku a investícia mala dosiahnuť 200 miliónov eur.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy Hlavná stanica BA, Transprojekt