Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na Rusovce prispejú Nóri

05.12.2012, 05:40 | Pavel Sibyla | © 2012 News and Media Holding

Úrad vlády ide rozdeľovať desiatky miliónov eur z Nórskych grantov, účtovné doklady kontrolovať nebude

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika

Ekonomika

Tagy

Nórsko, vláda

Keď 1. augusta premiér poodhalil plán na financovanie rekonštrukcie kaštieľa v Rusovciach, znel trochu záhadne. „Nechcem ísť do detailov, ale pôjde o prepojenie štátu a podnikateľského prostredia na Slovensku,“ prezradil. Dodal tiež, že pre podnikateľov by malo byť cťou priložiť ruku k dielu. Detailov plánu sa verejnosť zatiaľ nedočkala. A vláda sa nechváli ani najnovším nápadom. Rekonštrukciu čeľadníka a parku kaštieľa chce kryť z finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu (Nórske granty). Hoci sa len nedávno ukázalo, ako draho pri ich poskytovaní zlyháva.

Predschválený čeľadník

Peniaze na Rusovce, ktoré podľa októbrovej prezentácie Úradu vlády SR na konferencii v Oslo majú byť „predschválené“, pôjdu z programu Ochrana a revitalizácia kultúrneho a prírodného dedičstva a podpora diverzity v kultúre a umení. Program je jeden z deviatich, na ktoré sa do roku 2014 minie takmer 80 miliónov eur.

„Program bol vytvorený v spolupráci s odborníkmi ministerstva kultúry,“ odpísal úrad vlády na otázku, s kým konzultovali využitie 12,4 milióna eur na kultúru. Podľa Zory Jaurovej z Creative Industry Forum je škoda, že sa program obmedzil takmer len na oblasť opravy pamiatok. „Pri programovaní nového obdobia považujem za kľúčové, aby sa dialo na základe dôkladného vyhodnotenia doterajšej podpory a najmä širokých konzultácií s odbornou verejnosťou,“ dodáva.Ďalšie fotografie z kaštieľa v Rusovciach nájdete vo fotogalérii

V podstate tak ide o nadviazanie na tradíciu, keď sú neziskovky a umelci najprv ignorovaní a následne postavení pred hotovú vec. „Vo väčšine prípadov, a vy to veľmi dobre viete, veď ste inteligentní ľudia, ide o politické rozhodnutie. Ak sa tí ministri, minister financií s ministrom kultúry dohodnú, tak si tie peniaze vydolujú aj neviem odkiaľ,“ vysvetlila umelcom v decembri 2011 jedna zo sekčných riaditeliek na ministerstve Janka Motyčková, ako vzniklo rozhodnutie naliať do galérie Danubiana sedem miliónov eur a projekt označiť za Kunsthalle. Na otázku, či vlastne ide len o lobing, odpovedala úradníčka kladne.

Úspešní lobisti

Ficov bratranec, katolícka cirkev, pamiatkari a kancelária prezidenta. Ak by sa malo vychádzať z tézy J. Motyčkovej, toto sú subjekty, ktoré boli v lobovaní o peniaze na kultúru z Nórskych grantov úspešné. Milióny eur chce vláda minúť na zachovanie hradných ruín (rekonštrukciu tých na Topoľčianskom hrade úrad vlády pred dvoma rokmi schválil združeniu Rastislava Rybanského, bratranca premiéra), obnovu sakrálnych pamiatok a mestských palácov, monitoring národných kultúrnych pamiatok a čeľadník a park v Rusovciach. Tvorcovia „živej“ súčasnej kultúry si majú vystačiť s malou grantovou schémou so zatiaľ nešpecifikovaným rozpočtom.

Úrad vlády bude správcom aj ďalších piatich programov za vyše 50 miliónov eur. Pri ich manažovaní sľubuje „riadenie na základe výsledkov“ a „kvalitatívne novú dimenziu kontroly“. V rámci nej sa nebude vyžadovať predkladanie účtovných dokladov správcovi programu. Táto novinka prekvapí najmä v súvislosti s medializovaným prípadom športového areálu v Senci, na ktorý z Nórskych grantov a štátneho rozpočtu išlo 786-tisíc eur. Začiatkom septembra vydal informačný odbor Ficovho úradu správu, podľa ktorej bol odhalený podvod pri čerpaní týchto peňazí, vraj na základe falošného výpisu. Realita však bola iná. O podvodoch, kvôli ktorým už ministerstvo financií vyplatilo „Nórom“ 668-tisíc eur, informoval ešte predošlého ministra vnútra jeden z bývalých funkcionárov futbalového klubu ŠK SFM Senec, ktorý peniaze čerpal.

Financial Mechanism Office – bruselská centrála Nórskych grantov, si na jar objednala audit projektu (schválený aj realizovaný bol za prvej vlády R. Fica). Podľa auditu podklady k žiadosti o grant týkajúce sa nákladov na vybudovanie troch tenisových kurtov a jedného futbalového ihriska vypracovala firma Sporter, ktorá neskôr vyhrala zmanipulovaný tender. Podľa Miroslava Moravského, ktorý na podvod upozornil, sa peniaze ulievali tak, že Sporter a jeho subkontraktori fakturovali ceny za dodané práce, ktoré boli nižšie ako „vysúťažené“ ceny. Rozdiel si podvodníci vyberali v hotovosti a na ministerstvo financií posielali účtovné doklady sfalšované mužom balkánskeho pôvodu prezývaným Dževo. Týmto spôsobom si mali podvodníci podľa auditu prilepšiť spolu o 236-tisíc eur. Vyšetrovanie tohto prípadu, ktoré by mohlo potvrdiť alebo vyvrátiť súčinnosť podvodníkov s úradníkmi, stále prebieha.

Článok vyšiel vo vydaní TRENDU 47/2012.

Foto - Karol Hrebíček

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 47/2012. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy Nórsko, vláda

Diskusia (0 reakcií)