Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na Slovensku pribudne veľké lyžiarske stredisko, investor má smelé plány

17.12.2018, 05:01 | Martin Poláš | © 2018 News and Media Holding

Kojšovská hoľa je pre Košičanov, ale aj ľudí zo širšieho okolia synonymom pre turistiku a najmä zimnú lyžovačku. Miestny skipark je však už tretiu sezónu zavretý. Súčasný vlastník sa rozhodol stredisko kompletne zrekonštruovať. Odvtedy bolo okolo projektu ticho, momentálne je k realizácii o krok bližšie. Ministerstvo životného prostredia mu schválilo finálny variant, ktorý je možné v chránenom území zrealizovať.

  • Tlačiť
  • 16

Lyžiarske stredisko na Kojšovskej holi vzdialené od metropoly východu polhodinu cesty získal súčasný majiteľ, spoločnosť Noad v roku 2015. Stredisko však na ďalšiu zimnú sezónu už neotvoril. Lyžiari z Košíc a okolia tak musia hľadať momentálne alternatívy v okolí.

Prevádzka strediska, ktoré sa začalo budovať ešte v 40. rokoch minulého storočia, by v súčasnej, zastaranej podobe bola podľa konateľa Noadu Andreja Šimka stratová, preto sa rozhodli radšej niekoľko sezón vynechať. „Radšej znášame kritiku, že sme zavreli, akoby sme tu ľuďom ponúkali nekvalitné služby,“ vysvetľuje.

Aktuálne je celoročne prevádzkovaná len chata Erika, ktorá slúži v lete turistom, v zime bežkárom a skialpinistom. Má kapacitu 60 lôžok, súčasťou je aj reštaurácia. 

Ešte pred dvomi rokmi hovoril A. Šimko o tom, že chcú investovať a vybudovať na východe prakticky nové, päťhviezdičkové lyžiarske stredisko. Na tomto zámere sa nič nezmenilo, projekt v predošlých dvoch rokoch prešiel komplikovaným procesom získavania povolení a komunikovania s úradmi.

Výsledkom je záverečné stanovisko z ministerstva životného prostredia, ktoré napokon projekt – hoci v oklieštenej podobe – odobrilo.

Nová lanovka až k vrcholu hole

„Čakáme, kým stanovisko nadobudne právoplatnosť a budeme môcť pracovať na stavebno-technickej dokumentácii. Prípravné práce s projektantmi už prebiehajú,“ priblížil aktuálny stav A. Šimko.

V záverečnom stanovisku ministerstva je viacero regulačných požiadaviek k projektu, ktoré doručili rôzne subjekty a investor ich bude musieť zapracovať. Celkovo ide o 64 opatrení a podmienok. „Následne budeme môcť stanoviť realizačný plán z hľadiska času a financií,“ dodal A. Šimko, ktorý zatiaľ nechcel odhadovať predpokladanú výšku investície ani čas výstavby.

Neprehliadnite

Pôvodne Noad navrhol tri varianty novej podoby lyžiarskeho strediska – prvý počítal s preinvestovaním 13,25 milióna eur, druhý s 26,05 milióna eur a tretí 30,85 milióna eur.

Úrady si z nich vybrali 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 16

Tagy cestovný ruch, Košice, lyžiarske stredisko, lyžovanie