Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na Slovensku pribudne veľké lyžiarske stredisko, investor má smelé plány

17.12.2018 | Martin Poláš

Diskusia (16 reakcií) Pravidlá diskusie

17.12.2018 | Roman Kanala

V perspektíve globálneho otepľovania tam vidím problém. Nádrž č. 3 s kapacitou 45 tisíc m3 a č. 2 s 15 tisícmi m3 vody sú hore pri hrebeni. Obe na južnom svahu v povodí Bodvy. Nádrž č. 1 na mape nie je, alebo len ja mám zlý zrak a nenašiel som ju.

Čím nižšia poloha, tým väčší problém udržať sneh. Hlavne na južnom svahu. Na severnom svahu v povodí Hnilca sa všetko, vleky i zjazdovky, majú ešte len vybudovať. Zjavne sa výhľadovo počíta s predĺženým lyžovaním úplne hore na severných svahoch. Ale vodu majú na južnom svahu.

17.12.2018 | Brano L.

Určite si stredisko na Kojšovke zaslúži lepšiu infraštruktúru. Otázne je však, či bez pomoci verejných peňazí (eurofondy) to bude návratná investícia. Lebo nie je možné všetko vsadiť na technický sneh. Vzhľadom k tomu, že údolné časti sú v nadmorskej výške cca 700 m.n.m. a celkovo táto časť rudohoria je viac otvorená južnému prúdeniu vzduchu (teda pomerne vyššie teploty vzduchu oproti severu Slovenska).

17.12.2018 | Jaroslav Raztocny

pri vsetkej ucte k lyzovaniu - Schladming AT (745-1900m.n.m) sa bije s odlivom lyziarov do vyssie polozenych stredisk, pretoze tam uz na konci februara pasu kravy. Proste na Kojsovke (730-1.246m.n.m) budovat cokolvek je cista strata. A to nechcem porovnavat Schladming vs Kojsovka z pohladu navstevnosti/profit na jeden vlek. Minat na to verejne financie je cista nerozvaznost. Kojsovka je hodna lepsieho vyuzitia aj investicii.

17.12.2018 | Roman Kanala

Z eurofondov môžte financovať aj rozsýpanie klincov na ceste. Z Bruselu príde kontrola, pozrú, či ste klince v predpísanom množstve skutočne vysypali na cestu a ak áno, tak je všetko v poriadku a v súlade so schváleným účelom subvencie. Financujú sa vyhliadkové veže v údolí, poľnohospodárske dotácie na cudzie pozemky, hoci aj na betónové plochy a diaľnice na Kysuciach odnikadiaľ nikam, hlavne že boli drahé a s najvyšším viaduktom v Strednej Európe.

17.12.2018 | rosma

Na Kysuciach diaľnica vedúca odnikiaľ nikam? Nesprávne využitie eurofondov v tomto prípade? No dobre, Kanala ......

18.12.2018 | pinpo

dialnica na kysuciach? ale roman, nooo
tam je len rychlostna nejaka cesta, nejaky zbytocny tunel pri ziline a to najdolezitejsie tam aj tak chyba

18.12.2018 | wtf

aby sme boli uprimny oficialne JE to dialnica, konkretne D3

17.12.2018 | citatelTrendu

Toto je ekonomický nezmysel.

17.12.2018 | HromBlesk

1246 mnmn nemá ako stredisko perspektívu, pozrime sa na Raču a tá má okolo 1000. Z mojho pohladu má perspektívu otvoriť iba jedno miesto: Kráľova hoľa... avšak je to veterná hora. zničená je dostatočne, pasu sa tam kravy, z hľadiska prírody veľké unikáty nenajdeš.

17.12.2018 | Roman Kanala

Alebo postaviť umelé hory do výšky 4000 metrov. Pri Žiline, aby sa tadiaľ potom dali viesť diaľnice a raziť drahé tunely.

18.12.2018 | OliWer1

To je dostatocne megalomansky napad na to, aby sa ho nejaky politik chytil. Presne ako dialnica do KE cez komplikovany teren.

18.12.2018 | pinpo

nemaj blbe napady! lebo sa toho niekto chyti a fakt to tam vybuduje
a vtedy nam viacerym padne sanka

18.12.2018 | fogy

Kráľova hoľa je pekné miesto, ale ak uvažovali viacero miest, treba ich smerovať do severných svahov a to nielen zjazdové svahy, ale aj bežecké trate napr. po zvážniciach, aby ak tam budú musieť robiť zasnežovanie, sneh dlho vydržal, lebo na Slovensku je vzrastajúci trend chodiť na bežky a už menej na zjazdovky a to samozrejme s celou rodinou a nielen po bežeckých tratiach, ale s pracovníkmi Horskej služby, vymyslieť prechody po vrcholoch aj s ich pomocou do iných pohorí a miest ako "Prechody", spojené napr. s návštevou múzeí, alebo nejakých zaujímavých miest z histórie, kde žil nejaký národovec, vedec, ale iná významná osoba a má tam pamätník, pamätnú izbu, alebo je tam dokonca múzeum Slovenskej dediny a pod., hlavné je vydať k tomu pre turistov aj mapu a brožúrky s ponukami, takýchto zaujímavých miesť a spojiť šport s užitočným, čo obohatí návštevníkov o zážitky. V chatách organizovať kultúrne podujatia, pozvať hercov a herečky, aby niečo zahrali, trebárs z Košického, prešovského, alebo Národného divadla z Bratislavy napr. Petru Vajdovú, Jožka, Dušanka, a Vladka s tanečnicami, aby aj zatancovali, Yxa z jeho skupinou a aj a iných, "len nie Mojseja !", režisérov, spisovateľov na konzultácie o ich stávajúcej aj najnovšej tvorbe, umelcov maliarov, aby im namaľovali portréty, výskumníkov a vedcov na prednášky o trendoch v tejto oblasti, aby sa rekreanti nenudili a nevysedávali len pri televízore a nenapchávali sa chrumkami. Ak tam bude lanovka k dispozícii, nech je od samého začiatku, lebo je to základ a pre autá treba vybudovať ihneď záchytné strážené parkovisko preto, aby to autami nezasmradili ihneď na začiatku a tiež, aby im ich nepoškodili, alebo neukradli, ako to na Slovensku býva zvykom. Inak to otepľovanie nemusí pokračovať, lebo poveternostné podmienky sa môžu časom zmeniť, v prípade nejakej poruchy aj tým, že by dochádzalo k prúdeniu arktického vzduchu k nám do vnútrozemia to bude to zase aj tam in ! Ono treba na jar, leto a jeseň, ak je bez snehu zas areál využiť na horskú cyklistku a to nielen na zjazdy, ale aj vytrvalostné preteky na rozumne vytýčených trasách, aby ak tam bude aj požičovňa, alebo aj viac požičovní horských bicyklov, mohli si to rozdať pupkatí otcovia a ich ženušky s veľkými zadkami, proti drobizgu a puberťákom, ktorí budú náramne pyšný, že porazili tatka a mamku a donútia ich k tomu, aby zhodili zbytočné kilá a zas vyzerali ako ľudia a nie ako pupkoši a korytnačky a zas na rok to títo deťomvrátia, aby ukázali, že nie sú žiadne nuly ! Ako vidieť, ak človek nie je duševný mrzák, dajú sa vymyslieť aj akcie pre návštevníkov a rekreantov, aby ich pobyt bol zmysluplný a aktívny !!!

18.12.2018 | umk

Asi to tam nepoznáte. Na Kojšovskej holi je sneh aj vtedy, keď inde už na okolí nie je a strediská zatvárajú. Aj na Veľkú noc. Lyžovalo sa hlavne nad 1000 m.n.m., lanovka tam zdola vyviezla lyžiarov, ktorí sa lyžovali na vlekoch a naspäť keď nebol popri lanovke na celej zjazdovke sneh išli znovu na lanovke. Teraz sa porieši lepší prístup na lanovku, ktorá sa predĺži nižšie a spraví sa tam záchytné parkovisko. Ostatné sa nemení, lyžovať sa bude najmä hore.

18.12.2018 | fogy

Áno, výborne, tak aj prechody po hrebeňoch sa dajú na bežkách robiť ! Ja som to ešte rozobral podrobnejšie, aj keď už sneh nebude a ak bude aj budúci rok taký pekný teplý máj, aby tam bolo čo robiť aj vtedy a to cez deň a aj potom, lebo Slovači treba aj trochu pochudnúť a kultúra, či už je to divadlo zahrané v prírodných podmienkach, rozprávanie spisovateľa o svojej tvorbe pod stromami, kde to krásne vonia živicou, maliara, či vedca sú tiež veci, ktoré nezaškodia a dajú sa dobre zorganizovať, pričom každý z pozvaných určite rád príde, lebo je to ďalšia možnosť ako si získať ďalších fanúšikov a ak sú tam rodiny s deťmi, majú živé vzory a nebudú fajčiť, popíjať a nedajú sa nahovoriť ani do drog, od Cinkotu a ani iného feťáka, aby robili to, čo nie je pre nich dobré, ale to, čo robia tieto osobnosti, aby sa v živote dobre uplatnili ako oni a boli zase vzorom pre ostatných a ja som volil vzory, ktoré deťom aj dospievajúcej mládeži majú čo povedať a poradiť ! Ďakujem za pochopenie.

18.12.2018 | HromBlesk

pod 1500 m je to rizikový projekt.